Geowłóknina to materiał geosyntetyczny o dużej wytrzymałości na obciążenia. Wykazuje odporność na działanie substancji chemicznych i uszkodzenia mechaniczne. Geowłóknina zyskuje coraz większą popularność m.in. w budownictwie i ogrodnictwie, gdzie jest wykorzystywana w celu utrwalenia lub wzmocnienia niestabilnego podłoża.
Geowłóknina jest materiałem o szerokim zastosowaniu i można go podzielić na kilka grup. Do najpowszechniejszych należą geowłókniny filtracyjne, filtracyjno-separacyjne i ochronno-drenażowe.
Geowłóknina ‒ czym jest i jakie są jej najważniejsze cechy?
Geowłóknina należy do grupy materiałów syntetycznych. Jest wykonana z włókien polipropylenowych lub poliestrowych. Powstaje w trakcie igłowania (przeszywania) lub zgrzewania (prasowania rozgrzanymi bębnami). Fizycznie przypomina filc, jest jednak od niego cieńsza. Jakie właściwości ma geowłóknina? Należy przede wszystkim wspomnieć o jej parametrach filtracyjnych i drenażowych, dzięki którym jest to materiał, który stanowi skuteczną ochronę przed erozją gruntu i dobrze odprowadza nadmiar wody. Ma duże zdolności separacyjne i nie ulega uszkodzeniu pod wpływem działania substancji toksycznych. Jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, takie jak przebijanie i rozrywanie.
Geowłóknina do wzmacniania podłoża, stabilizacji gruntu i drenażu
Właściwości geowłókniny sprawiają, że jest materiałem uniwersalnym i ma szerokie zastosowanie, szczególnie przy pracach budowlanych oraz ogrodowych. Sprawdza się jako warstwa separująca słabe podłoża. Przy jej użyciu można wzmocnić nasypy i poprawić ich stateczność. Warstwa geowłókniny pozwoli stworzyć zielony taras na budynku z płaskim dachem. Jest to materiał, który przyspiesza konsolidację gruntu (proces zagęszczenia), może więc być użyta do oddzielenia powierzchni pomiędzy kruszywami o różnej grubości. Będzie też skutecznym podkładem utrzymującym podłoże pod geosiatkami. Geowłóknina poliestrowa jest coraz częściej wykorzystywana w budowach wzmacnianych skarp i nasypów oraz przydomowych oczyszczalni ścieków. Ma dobre właściwości filtrujące, dlatego przyda się do wykonania osłony systemów drenarskich lub konstrukcji zbiorników wodnych. Geowłókninę wykorzystuje się również do stabilizacji gruntu, dzięki czemu ścieżki i podjazdy wokół domu zyskują solidną konstrukcję.
Dostępne w sprzedaży geowłókniny mogą różnić się pod względem grubości i gramatury. Nie zawsze parametry o najwyższych wskaźnikach oznaczają najlepszą jakość geowłókniny. Wybór materiału powinien być dokonany na podstawie zastosowania i funkcji. Przykładowo, do owijania rur drenarskich sprawdzi się cienka geowłóknina, a w przypadku zabezpieczania falochronów i brzegów morskich lepiej wybrać gruby materiał o dużej wytrzymałości na pękanie i przebicia.