Uszkodzenia sprężarek śrubowych – rodzaje i pomoc

Sprężarki śrubowe są jednymi z najbardziej eksploatowanych urządzeń w całej instalacji sprężonego powietrza. Choć są przystosowane do ciągłej pracy przez wiele lat, ryzyko powstania usterki jest w nich całkiem duże. Jakie są najczęstsze uszkodzenia sprężarek śrubowych i jak sobie z nimi poradzić?

Najczęstsze uszkodzenia sprężarek śrubowych – przyczyny i rodzaje

Liczba potencjalnych usterek sprężarki śrubowej oraz przyczyn ich powstawania jest niezwykle długa. Większość uszkodzeń wynika z błędów ludzkich. Mowa tu o nieodpowiednio dobranych parametrach pracy urządzenia (np. ciśnienie lub temperatura) i zaniedbaniach (takich jak rzadki serwis czy stosowanie niskojakościowych części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych).

Najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka uszkodzeń są regularne serwisy i kontrole maszyn. Mimo to od czasu do czasu mogą pojawiać się charakterystyczne usterki. Oto niektóre z nich.

Zatarcia

W przypadku sprężarki śrubowej olejowej zbyt mała (lub w niektórych przypadkach – zbyt duża) ilość oleju w końcu doprowadzi do uszkodzenia ruchomych elementów kompresora. Rażące zaniedbania w tej kwestii mogą też doprowadzić nawet do nieodwracalnych usterek całego urządzenia. Dlatego tak ważne są regularne kontrole i sprawdzanie stanu oraz ilości oleju w sprężarce.

Niedokładna filtracja

Jakość tłoczonego przez sprężarkę medium zawsze musi spełniać dokładnie określone normy (więcej o tym przeczytasz tutaj: https://www.sprezarki-techem.com.pl/pl/,143,zarzadzanie-jakoscia-sprezonego-powietrza,212.chtm). Dlatego, jeśli okazuje się, że w sprężonym powietrzu pozostają zanieczyszczenia, należy natychmiast wyczyścić lub wymienić filtry sprężonego powietrza oraz sprawdzić stan pozostałych filtrów.

Głośna praca sprężarki śrubowej

Sprężarka śrubowa nie należy do najcichszych urządzeń. Jednak wyraźne zwiększenie poziomu hałasu podczas pracy urządzenia powinno być sygnałem alarmowym i informacją, że należy dokonać kontroli stanu maszyny. Głośna praca sprężarki może być spowodowana zużyciem jednego z elementów mechanicznych. Jednak w precyzyjnym określeniu usterki niezbędny jest udział specjalisty.

Z kolei przyczynę stukania podczas pracy sprężarki śrubowej zazwyczaj da się dość łatwo zidentyfikować i wyeliminować. Najczęściej powstaje ono w wyniku uderzania oblepionych spalonym olejem tłoków o powierzchnię głowicy. W takiej sytuacji należy natychmiast wykonać serwis urządzenia.

Naprawa sprężarki śrubowej – wskazówki i pomoc

To oczywiście nie wszystkie usterki, jakie dotykają sprężarki śrubowe. Jeśli w miejscu pracy pojawi się jakikolwiek problem, zawsze należy zgłosić się do odpowiedniego serwisu. Sprężarki śrubowej nie powinno się naprawiać samodzielnie – jest to prosta droga do zwiększenia strat i trwałego zniszczenia sprzętu.

Jeśli jednak do tego dojdzie, warto zainwestować w sprężarki śrubowe z najwyższej półki. Doceniane od wielu lat za wydajność i żywotność sprężarki znajdziesz na stronie https://www.sprezarki-techem.com.pl/pl/sprezarki-srubowe-champion,153.htm.

Informacja prawna