Co powinno wchodzić w skład wyposażenia łazienki?

Funkcjonalność i użyteczność – te dwie cechy powinna bezwzględnie posiadać każda łazienka – niezależnie od jej metrażu. Musi znaleźć się w niej wanna lub prysznic, pralka, umywalka, toaleta i oczywiście szafki umożliwiające zachowanie trwałego porządku. W dzisiejszych czasach nie ma konkretnych wymagań co do koloru ścian, czy dodatkowych elementów. Obecnie wszystko robi się zgodnie z własnym stylem i wyczuciem.

Jakie wyposażenie łazienki jest obowiązkowe?

Na wyposażenie łazienki składa się wanna albo prysznic, w przypadku wyjątkowo dużej powierzchni można postawić na dwa rozwiązania jednocześnie. Wanna przede wszystkim zajmuje znacznie więcej miejsca, dlatego nie sprawdzi się w małej łazience, które najczęściej występują w blokach. Ponadto do wanny wlewa się więcej wody, zatem nie ma mowy o oszczędzaniu w tym zakresie. Prysznic zajmuje zdecydowanie mniej miejsca, zużywa się również mniej wody, dlatego rachunki mogą być niższe, biorąc pod uwagę rodzinę składającą się z kilku osób, mogą to być dość duże oszczędności. Jeżeli chodzi o toaletę, wybór ceramiki jest dość szeroki, dlatego nie powinien występować w tym aspekcie problem. Sedes, muszlę klozetową i spłuczkę najczęściej kupuje się w zestawach, co jest o wiele tańszym rozwiązaniem niż osobny dobór każdego elementu. Jeżeli preferuje się klasyczny styl całkowicie naturalny i uzasadniony jest wybór białej toalety. Jednak miłośnicy nowoczesnego stylu mogą poszukać bardziej wyszukanej propozycji, na przykład w kolorze czerni. Wszystko jest kwestią w pełni indywidualną, tym bardziej, że producenci mają w swoich ofertach produkty w różnych stylistykach.

Szafki łazienkowe

Wyposażenie łazienek to tylko z pozoru prosta sprawa, zwłaszcza jeśli chodzi o meble. Tutaj również jest to kwestią metrażu, jaki ma łazienka, jeśli dysponuje się dużą ilością miejsca, wszystkie szafki mogą być stojące. W przeciwnym wypadku bardziej funkcjonalne będą te wiszące. Jest jeszcze jedno rozwiązanie – zakup kilku jednych i drugich. W wielu sklepach wyposażenie łazienki kupuje się w kompletach, ale z uwagi na popularność niestandardowych rozwiązań nierzadko dopuszcza się możliwość samodzielnego komponowania jednych z drugimi. Takie rozwiązanie zazwyczaj wybierają indywidualiści, którzy cenią sobie własne koncepcje i nie dopuszczają do siebie innych. Nie ma w tym absolutnie nic złego, w końcu to od użytkownika zależy całe wyposażenie łazienki, ma przede wszystkim zapewniać komfort. Poza tym trzeba zapewnić odpowiednią ilość miejsca dla przechowywania akcesoriów łazienkowych – szczoteczki i pasty do zębów, perfum, kremów do golenia  pielęgnacyjnych oraz środków kosmetycznych. W każdej łazience przyda się z pewnością wisząca szafka z lustrem, jest to propozycja na zasadzie 2w1 – bardzo użyteczna i estetyczna. Warunkiem tego ostatniego jest oczywiście dbanie o czystość lustra. Wybierając szafki należy pamiętać, że powinny one mieć wyższe stopki, łatwiej wówczas zachować czystą podłogę w łazience. Chcąc dodać nieco fantazji zwykłym meblom, można zamocować uchwyty o niespotykanych kształtach.

Informacja prawna