Jaki fotel sprawdzi się w salonie?

Salon to miejsce, w którym koniecznie musimy zaaranżować dedykowaną strefę wypoczynku. Nie bez przesady salon nazywany jest bardzo często sercem domu i to w nim spędzamy bardzo dużo czasu w gronie najbliższych, odpoczywamy lub przyjmujemy gości. Starannie przygotowana i komfortowa strefa wypoczynku zdecydowanie nam w tym pomoże. Do najpopularniejszych wyborów wśród kupujących należą fotele, których w salonie można ustawić nawet kilka, a każdy domownik będzie miał swój ulubiony model.

Jak wybrać odpowiedni fotel, który spełni nasze oczekiwania pod kątem wygody oraz stylu? Warto zwrócić uwagę na to, co powinno być kluczowe. Jeżeli kupujemy mebel do wypoczynku, to koniecznie zwróćmy uwagę na to, jak komfortowo użytkuje się go na co dzień, jaką pozycje będziemy w stanie utrzymywać na danym modelu oraz jak stylowo wpisze się on w aranżację, w której będzie użytkowany. Pierwsze dwa czynniki mają bardzo duży wpływ na nasze zdrowie, a od stylu fotela zależy to, czy będzie nam się przyjemnie odpoczywało w salonie oraz jak estetycznie wszystko ze sobą będzie połączone. Fotel najczęściej kupujemy do istniejącej aranżacji, a nie odwrotnie, dlatego nie możemy o tym zapominać.

Jaki rozmiar powinien mieć wygodny fotel do salonu?

Jako użytkownicy foteli, dużą uwagę musimy zwrócić na ich głębokość. Przyjmuje się, że minimalna głębokość siedziska to 40 centymetrów, jednak dla zapewniania większego komfortu warto wybrać głębsze warianty. Siedzisko o głębokości około 58 centymetrów spełni oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników. Drugi ważny parametr to szerokość siedziska. Jeżeli będzie ono miało około 50 centymetrów to będzie wymierzone idealnie i praktycznie każdy będzie czuł się w takim fotelu bardzo przyjemnie. Wpłynie to również na efektywność naszego wypoczynku.

Na zachowanie bezpiecznej pozycji siedzącej w trakcie użytkowania fotela wpływ ma również wysokość oparcia. Szacuje się, że oparcie o wysokości około 70 centymetrów zapewnia prawidłowe podparcie dla głowy i pleców, dzięki czemu nie cierpi na tym nasz kręgosłup. Dobrze dobrany fotel doskonale sprawdzi się w trakcie spotkań z bliskimi, oglądania telewizji lub czytania książki. Do tej ostatniej funkcji przydatne będą również podłokietniki w fotelu, dzięki którym zapewnimy prawidłowy przepływ krwi w naszych rękach, w trakcie codziennego korzystania z fotela.

Na jaki styl postawić?

Po określeniu niezbędnych dla naszej wygody parametrów użytkowych fotela, możemy zastanowić się nad jego stylem oraz kształtem. Obecnie na rynku mamy pełną dowolność w zakresie kolorystyki i wykończenia mebli. Nowoczesne tkaniny tapicerskie są wytrzymałe oraz bardzo estetyczne, dlatego pod tym względem fotel możemy dobrać bezpośrednio do naszych potrzeb. Większą uwagę na pewno trzeba zwrócić na kształt mebla. Postawić na klasyczny fotel, na typowego uszaka, a może wariant z wysuwanym podnóżkiem?

Tu wiele zależy od tego, gdzie będzie wykorzystywany fotel. Ze względu na swoją estetyką i funkcjonalnością, dużą popularnością cieszą się uszaki. Wywodzą się ze stylu skandynawskiego, ale obecnie z powodzeniem wykorzystywane są również w innych aranżacjach wnętrz. Alternatywą mogą być nowoczesne i proste fotele lub modele z wysuwanym podnóżkiem, dzięki któremu nasze nogi będą ułożone w korzystnej pozycji, która przyspieszy nasz relaks. Ostateczny wybór należy do nas, a fotel wypoczynkowy do salonu lub innych wnętrz, na przykład do biblioteczki lub sypialni, powinien być dopasowany idealnie do naszych potrzeb i preferencji.

Informacja prawna