Zabezpieczenie palet i przesyłek paletowanych – kilka porad dla magazynierów

Przygotowywanie przesyłek paletowanych nigdy nie jest zupełnie proste. Każdy pracownik marketu wielkopowierzchniowego lub magazynu dobrze wie, jak bardzo ważna jest stabilizacja paletowanych towarów. By osiągnąć ten efekt, stosuje się różnego typu produkty zabezpieczające, dedykowane właśnie do przesyłek paletowanych. Poniżej podpowiemy – z których z nich warto korzystać, by przygotowana przesyłka dotarła na miejsce bezpiecznie i bez przeszkód.

Przesyłka bezpieczna – czyli jaka? Najważniejsze zasady bezpiecznego transportu

Odpowiednio zabezpieczona paleta pozwala nie tylko uchronić transportowane towary przed zniszczeniem, ale stanowi również zabezpieczenie dla kierowcy. Im towar będzie bardziej stabilny, tym większa będzie jego odporność na wstrząsy powstające w czasie transportu drogowego.

Wszystko zaczyna się już w momencie przygotowywania przesyłki. Należy rozpocząć od równomiernego rozłożenia wszystkich towarów lub paczek na palecie. Należy rozpocząć od dołu, ustawiając paczki kolejno na sobie. Powstające w ten sposób „kolumny” powinny być równomiernej wielkości.

Następnie, należy całość owinąć folią stretch. Warto wybierać folie o dużej gramaturze oraz dużym stopniu rozciągliwości. Owijanie rozpoczynamy od dołu i powoli kierujemy się ku górze. Warto też zahaczyć folię stretch o podstawę palety – by mieć pewność, że przesyłka będzie maksymalnie stabilna.

Jeśli na palecie znajdują się towary lub paczki o różnych kształtach – wówczas warto skorzystać ze specjalnych wypełniaczy wolnej przestrzeni. Do takich należą styropian, makulatura lub folia bąbelkowa, a także przekładki tekturowe.

Bezpieczny ładunek – bezpieczny transport

Jeśli przesyłka jest już przygotowana, wówczas należy umieścić ją w wybranym pojeździe. Warto pamiętać o kilku najważniejszych zasadach dotyczących transportu drogowego towarów paletowanych. Przede wszystkim – należy przesyłkę zważyć, by mieć pewność, że nie przekroczymy dopuszczalnej masy pojazdu.

Palety zabezpiecza się także, używając specjalnych sposobów mocowania. Do takich należą łańcuchy, stalowe linki, a także – taśmy do spinania palet. Te ostatnie to akcesoria coraz chętniej i częściej wykorzystywane, których dużą przydatność doceniło wielu polskich przedsiębiorców.

Taśma do spinania palet pozwala zabezpieczyć jak i zaplombować przesyłkę, poprzez jej dokładne opasanie. Za jej pomocą ustabilizujemy paletę, niezależnie od ciężaru znajdującego się na niej ładunku. Zaletą taśm do spinania jest ich łatwe użycie oraz duża przydatność – mogą być wykorzystywane zarówno w pracy ręcznej (manualnej), jak i w pracy robotów do pakowania.

Do wyboru jest kilka typów taśm do spinania palet, różniących się rozmiarem, wytrzymałością oraz przeznaczeniem. Najważniejszą kwestią jest jednak wykorzystany w ich produkcji materiał. Najczęściej jest to poliester (PES) lub polipropylen (PP).

Taśmy poliestrowe jak i polipropylenowe są gładkie, wygodne w użyciu oraz pozbawione ostrych krawędzi. Dzięki temu nie stanowią zagrożenia dla folii stretch. Są także odporne na szkodliwe działanie wilgoci, niskich temperatur i uszkodzenia mechaniczne. Ich duża wytrzymałość sprawia, że są odporne na różnego typu przeciążenia mogące powstać w czasie transportu.

Informacja prawna