Okleina dębowa naturalna – do czego się ją wykorzystuje?

Meble mają to do siebie, że z czasem się zużywają coraz bardziej, tracąc swoje pierwotne piękno. Nie ma jednak konieczności wyrzucania ich i kupowania nowych, co wiązałoby się z niemałymi kosztami. Świetnym rozwiązaniem będzie odświeżenie ich powierzchni, nadanie nowego charakteru. Doskonale posłużą w tym celu okleiny naturalne, dostępne w różnych kolorach i wzorach. Przy tak szerokim wachlarzu wyboru każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego, dopasowanego do aranżacji wnętrza i własnych preferencji.

Dlaczego okleina dębowa to dobry wybór?

Drewno dębowe słynie ze swoich nieprzeciętnych walorów estetycznych, trwałości i uniwersalności. Nadaje wnętrzom charakteru, wprowadza do nich przytulny klimat. Idealnie byłoby mieć meble dębowe, ale ich cena potrafi przyprawić o niemały zawrót głowy. Nic jednak straconego, gdyż można zdecydować się na okleinę naturalną dębową. Będzie to świetna alternatywa, równie atrakcyjna i do tego znacznie tańsza. Mowa jest tutaj o fornirze z drewna dębowego, który można wykorzystać na wiele sposobów, zgodnie z aktualnymi potrzebami, oczekiwaniami i preferencjami. Służy on do oklejania wielorakich wyrobów drewnianych. Przy pomocy takiej okleiny możliwe staje się uzyskanie unikalnej powierzchni i to bez ponoszenia wysokich kosztów. Dąb jest zaliczany do szlachetnych gatunków drewna, cechuje się twardością i ponadczasowością. Okleina przez wiele osób kojarzona jest z czymś tandetnym, słabej jakości, co marnie imituje drewno. Nic jednak bardziej mylnego i mocno odbiega to od rzeczywistości. Sztucznie wyglądające okleiny dawno zostały wyparte przez wysokiej jakości forniry z naturalnego drewna, w przypadku których zachowano wszystkie najcenniejsze właściwości tego surowca.

Jeśli chcemy szybko i relatywnie tanio odświeżyć wnętrze swojego domu, wystarczy sięgnąć po okleiny dębowe. Doskonale nadają się do renowacji mebli. Wiele osób ma tendencję do wyrzucania wszystkiego, co zostanie nadgryzione zębem czasu, co jest tak naprawdę marnotrawstwem pieniędzy. Wystarczy włożyć trochę wysiłku i odnowić mebel, który bardzo często okazuje się być bardzo dobrej jakości, tyle że pojawiły się na nim oznaki wynikające z jego eksploatacji. Okleina dębowa da mu drugie życie, prze co posłuży przez kolejne lata. Nie trzeba rozstawać się na zawsze ze swoimi ulubionym wyposażeniem wnętrza. Wystarczy tak naprawdę okleić fronty mebli fornirem, aby uzyskać pożądane efekty. Zaletą okleiny dębowej jest nie tylko jej design, ale też nieprzeciętna odporność na uszkodzenia mechaniczne i odkształcenia spowodowane wahaniami temperatur. Zakup takich płyt fornirowych nie wiąże się z dużymi wydatkami, co jest kolejną zaletą tego innowacyjnego rozwiązania. Takie okleiny są bardzo trwałe, ich żywotność liczona jest w latach. Jak najbardziej warto w nie zainwestować, jeśli znudził nam się dotychczasowy wystrój wnętrza, a nie mamy w planach przeprowadzać czasochłonnych, żmudnych i kosztownych remontów. Na korzyść okleiny dębowej przemawia również to, że utrzymanie jej w czystości nie sprawia żadnych problemów. Pielęgnacja jest prosta i nie trzeba sięgać po żadne specjalistyczne środki.

Okleina dębowa naturalna we wnętrzach

Okleiny naturalne można zastosować na wiele sposobów, ogranicza nas wyłącznie nasza własna wyobraźnia i kreatywność. Sięga się po nie przede wszystkim do aranżacji wnętrz. Za ich pomocą można stworzyć unikalne pomieszczenia. Okleina dębowa stanowi praktyczną dekorację, która pasować będzie do każdego wnętrza, niezależnie od tego, w jakim stylu zostało urządzone. Można po nią sięgnąć zarówno w przypadku stylistyki nowoczesnej, jak i tradycyjnej. Drewno ma to do siebie, że jest uniwersalne, ponadczasowe, nigdy nie wychodzi z mody, zawsze urzeka swoim naturalnym pięknem. Co, więcej, jest ekologicznym materiałem, przyjaznym środowisku i domownikom. Gdzie może zostać wykorzystana taka okleina? Do najbardziej popularnych rozwiązań zaliczyć można:

• Zabudowy kuchenne,

• Szafy wnękowe,

• Zabytkowe meble

• Stolarka okienna i drzwiowa,

• Płyta stolarska,

• Ścianki działowe,

• Sklejki.

Jeśli znudził nam się wygląd pólek w pomieszczeniu, wystarczy nałożyć na nią okleinę meblową samoprzylepną. Jest to sposób na błyskawiczne odmienienie mebla. Podobnie można zrobić z parapetem, którego powierzchnia utraciła swój blask i pokryła się rysami. Ślady użytkowania znikną, a aranżacja okienna nabierze charakteru, jeśli przylepimy okleinę. Koszt wymiany parapetu wiąże się z niemałymi kosztami, szczególnie jeśli ma być on zamówiony na wymiar. W przypadku gdy nie jest uszkodzony, tylko porysowany czy postrzępiony na końcach, nie ma sensu tracić pieniędzy na taką inwestycję. Dużo taniej, szybciej i prościej będzie sięgnąć po dobrej jakości, trwałą okleinę dębową.

Do czego przyda się naturalna okleina?

Okleina naturalna nie służy wyłącznie do produkcji mebli, stolarki okiennej/drzwiowej, sklejek czy elementów architektonicznych. Można ją wykorzystać do zmiany wygląda zwykłych przedmiotów w postaci ramki do zdjęć, doniczki do kwiatów, podstawki na filiżankę czy nawet starego pudełka. Wystarczy okleić tego typu przedmioty okleiną, aby uzyskać zupełnie nowy, oryginalny efekt. Już sama zmiana dodatków pozwala na diametralne odmienienie dotychczasowej aranżacji wnętrza. Nawet albumy zdjęć, w których na skutek użytkowania doszło do zniszczenia okładki, można przyozdobić okleiną zamiast kupować nowe i przekładać wszystkie fotografie. Bardzo popularne do przechowywania różnego typu przedmiotów są pudełka dekoracyjne, dostępne w różnych wielkościach, kolorach i wzorach. Ceny niektórych z nich potrafią być zdumiewająco wysokie. Nie trzeba kupować następnego i wyrzucać starego, tylko przyozdobić okleiną naturalną. Korzyścią będzie nie tylko ciekawy design. Takie pudło stanie się odporne na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne. Powierzchnia okleiny może być matowa lub błyszcząca, w zależności od naszych preferencji. Posłuży nawet do odnowienia półek w szafce na buty. Jako że noszone obuwie nigdy nie będzie doskonale wyczyszczone, zawsze w zakamarkach mebla znajdą się zabrudzenia. Warto wobec tego odnowić zniszczone półki przy pomocy okleiny drewnianej. Jej powierzchnia nie tylko będzie ładniej się prezentowała, ale też stanie się łatwa w czyszczeniu i odporniejsza na zarysowania.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem Ewood, który posiada w swoim asortymencie szeroki wybór oklein naturalnych.

Informacja prawna