Ocieplenie poddasza z wykorzystaniem izolacji natryskowej wykonywanej poprzez nakładanie piany poliuretanowej już od kilku dobrych lat zyskuje coraz większą popularność. Jednak efektywne ocieplenie poddasza tą metodą zależy od właściwego przygotowania powierzchni pod izolację natryskową. Sprawdźmy, jak odpowiednio przygotować poddasze przed wykonaniem izolacji.
Najlepiej przed wykończeniem
Ocieplenie pianką PUR może zostać wykonane na wielu etapach budowy obiektu mieszkalnego, jednak najlepiej zrobić to tuż przed pracami wykończeniowymi. Izolacja natryskowa najlepiej przylega do powierzchni, jeżeli jest ona sucha oraz posiada odpowiednią temperaturę. Takie warunki najłatwiej uzyskać w końcowej fazie budowy, po otynkowaniu.
Właściwe ocieplenie poddasza wymaga posiadania odpowiedniej wiedzy, umiejętności oraz doświadczenia. Warto więc zasięgnąć wcześniej porady specjalisty i uzyskać np. odpowiedź, czy w przypadku tego konkretnego poddasza konieczne będzie zastosowanie folii paroszczelnej, a także warto zapytać o kwestie wentylacji oraz wykończenia. W przypadku, gdy np. pianka będzie pokryta płytami kartonowo-gipsowymi, należy wcześniej zamontować odpowiednie uchwyty, zwane wieszakami do ich mocowania.
Przygotowanie poddasza
Powierzchnia, na którą nałożona, a raczej natryśnięta zostanie piana PUR, musi być stabilna oraz wolna od zanieczyszczeń. Trzeba pamiętać również o odpowiednim zabezpieczeniu połączeń membran. Przed przystąpieniem do ocieplania, należy zamontować wieszaki oraz kotwy do stelaża pod zabudowę z karton-gipsu, zaś elementy mocujące należy przytwierdzić do krokwi. Warto pamiętać, aby wysokość elementów mocujących do profili uwzględniała również grubość izolacji na krokiew, która wynosi najczęściej kilka centymetrów. Po wykonaniu izolacji natryskowej mocowania można bez problemu usunąć i zamontować profile oraz płyty kartonowo-gipsowe.
Należy pamiętać, aby przy oknach dachowych wykonać szpalety z płyty kartonowo-gipsowej. Dzięki nim będzie możliwe precyzyjne doszczelnienie okna dachowego. Przed nakładaniem izolacji okno należy zabezpieczyć folią, aby chronić całe okno przed późniejszymi trudno usuwalnymi zabrudzeniami.
Nakładanie izolacji termicznej
Po odpowiednim przygotowaniu poddasza można przystąpić do nakładania izolacji w postaci piany PUR . Minimalna warstwa, którą nakłada się na elementy poddasza ma zazwyczaj około 20 cm (zgodnie z normą standardem jest 25 cm). Jeżeli nie ma wystarczającej ilości miejsca, można zastosować pianę zamkniętokomorową, która zyskuje podobne cechy już przy 15 cm grubości warstwy. Mimo wyjątkowych właściwości pianki, zaleca się dodatkowo stosowanie folii paroprzepuszczalnej. Po nałożeniu pianki, należy już tylko nałożyć regipsy, również bez konieczności stosowania folii.
Pianka PUR zapewnia szybki postęp prac. Doświadczona ekipa jest w stanie zaizolować kilkusetmetrowe poddasze w ciągu jednego dnia. Pianka poliuretanowa sprawdzi się doskonale zwłaszcza w starym budownictwie. Dzięki swoim właściwościom zapobiegnie rozwijaniu się pleśni i grzybów, a przy tym jest lekka i nie zajmuje wiele miejsca, przez co może być stosowana nawet w pomieszczeniach z niskim dachem. Oczywiście, natrysk piany PUR sprawdza się równie doskonale także w nowo wybudowanych obiektach.
Artykuł powstał przy współpracy z producentem Piany PURIOS.com.