Popularność cegieł klinkierowych jako materiału do wykończenia elewacji budynków rośnie z każdym rokiem. Nawiązując wyglądem do ceglanych konstrukcji z minionej epoki, klinkier dostarcza intrygujących i oryginalnych walorów estetycznych. Jest również materiałem o ponadprzeciętnej trwałości. Co warto wiedzieć o elewacji klinkierowej? Na jakie parametry zwracać uwagę przy wyborze cegły klinkierowej?
Klinkier elewacyjny – podstawowe informacje
Klinkier to nazwa tworzywa ceramicznego, powstałego w procesie wypalania gliny wapiennej. Od składu chemicznego gliny zależy jej przyszły kolor uzyskiwany po obróbce termicznej. Temperatura wypalania osiąga nawet 1200 stopni, co nadaje klinkierowi pełną odporność na mróz oraz niską nasiąkliwość. Z powodu zróżnicowanych pierwiastków zawartych nawet w tej samej partii gliny, kolorystyka klinkieru nie jest idealnie jednorodna. Podczas montażu na elewacji jest to element o dodatkowej atrakcyjności. Montując klinkier elewacyjny, należy przestrzegać wypracowanych latami technik. Po dokładnym oczyszczeniu powierzchni nanosimy na ocieploną elewację specjalny klej do klinkieru, który przykrywamy siatką zbrojeniową. W dalszej kolejności aplikujemy jeszcze jedną warstwę kleju, stosujemy kołkowanie przez siatkę, a następnie powtarzamy proces z nakładaniem kleju i kolejnej warstwy zbrojeniowej. Dopiero tak przygotowane podłoże umożliwia przyklejenie klinkieru, który utrzyma się wówczas na miejscu przez dziesięciolecia. Klinkier elewacyjny daje duże możliwości w kwestii dopasowania wyglądu budynku do różnych stylów architektonicznych. Montaż klinkieru jest także możliwy w formie muru ceglanego. W tym przypadku efekt końcowy w dużej mierze zależy od jakości spoiwa i sposobu jego aplikacji.
Jak wybrać klinkier elewacyjny?
Wybierając płytki klinkierowe, zwróćmy szczególną uwagę na aspekt stylistyczny. Klinkier wymaga doprecyzowanego gustu i wizji na wykończenie domu. Dla konstrukcji nowoczesnych, idealnym rozwiązaniem okazują się płytki w odcieniach czerni lub szarości. Nieruchomości nawiązujące stylem do dawnych czasów lub charakteru wiejskiego, skorzystają na klinkierze brązowym lub kasztanowym.
Warto dokonywać zakupu u producentów, którzy ułatwiają montaż poprzez oferowanie dodatkowych akcesoriów w postaci klinkierowych naroży lub nadproży okiennych. Unikniemy w ten sposób wielokrotnego przycinania płytek w celu pokrycia nimi nieregularnych powierzchni.
Klinkier elewacyjny należy zakupić w ramach jednej partii, uwzględniając bufor bezpieczeństwa o wartości 2-5% więcej niż faktycznie planujemy zużyć. Zamówienie z jednej partii produkcyjnej daje pewność otrzymania takiej samej kolorystyki.
Decydując się na klinkier elewacyjny, trzeba również przemyśleć wybór fugi. Od jej kolorystyki i jakości w dużej mierze zależy efekt końcowy. Szczególnie ciekawie prezentuje się fuga w kolorze kontrastowym w odniesieniu do barwy samych płytek. Takie rozwiązanie podkreśla charakter klinkieru i przyciąga uwagę.
Wybierając cegły lub płytki klinkierowe, jedną z najlepszych propozycji na polskim rynku stanowią płytki Przysucha. Ogromna różnorodność kolorów i kształtów daje swobodę aranżacyjną. Płytki Przysucha przewyższają jakością propozycje innych producentów. Kompleksowa oferta płytek klinkierowych Przysucha znajduje się na stronie dekordia.pl. Sklep Dekordia to centrum zaopatrzenia sektora budowlanego w klinkier elewacyjny o perfekcyjnych parametrach użytkowych, zdobywający uznanie setek inwestorów indywidualnych i firm wykończeniowych.