Budowa to ogromne wyzwanie dla każdego inwestora. Każdy marzy bowiem o tym, aby posiadać piękny, starannie wykończony dom. Jego istotną część stanowi wygląd zewnętrzny, a w szczególności dach. Zatem co wybrać dachówkę czy blachodachówkę, aby pokrycie dachowe nie tylko oryginalnie się prezentowało, lecz także służyło niezawodnie przez szereg długich lat?
Jakie są istotne cechy blachodachówki
Obecnie blachodachówka stanowi istotny materiał budowlany powszechnie wykorzystywany do pokrycia dachu. Jej dużą zaletą jest to, że nie nasiąka wodą oraz nie zmienia ciężaru pod wpływem wilgoci. Ponadto jestodporna na korozję i zarysowania oraz odznacza się dużą trwałością powłoki. Wierzchnia strona rdzenia, wykonana ze stalowej blachy ocynkowanej dobrze jest zabezpieczona powłoką z tworzywa sztucznego takiego jak: poliester lub plastizol.
W celu zabezpieczenia blachy przed negatywnym działaniem skraplającej się pary, wielu producentów oferuje dobrej jakości blachodachówkę pomalowaną również od spodniej strony oraz z posypką, która to wyglądem przypomina nieco dachówkę bitumiczną czy ceramiczną. Posypka zazwyczaj jest pokryta żywicą akrylową z dodatkiem skutecznych preparatów grzybobójczych. Substancja ta nadaje blasze połysk oraz chroni ją skutecznie przed porastaniem mchem oraz uciążliwymi grzybami.
Większość producentów udziela na oferowane blachodachówki gwarancję na okres około 10-12 lat, natomiast ich trwałość jest szacowana na na ok. 25-70 lat.
Jakie są zalety dachówki?
Dachówka to niezwykle twardy oraz wytrzymały produkt, który to nie ugina się oraz nie łamie pod ciężarem leżącego śniegu. Co prawda dachówki są kruche, ale jest to istotne tylko podczas transportu oraz w trakcie montażu, bowiem na dachu materiał ten tworzy trwałe oraz stabilne pokrycie. Dachówki dobrze wchłaniają wodę, bez szkody dla szczelności pokrycia.
Oferowane przez wielu producentów dobrej jakości dachówki posiadają dodatkową warstwę, która to skutecznie chroni ją przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi w postaci deszczu czy śniegu. Ponadto warstwa ta zmniejsza nasiąkliwość oraz zabezpiecza przed porastaniem mchem, co w konsekwencji znacznie wydłuża ich trwałość.
Żywotność dachówek zarówno cementowych, jak i ceramicznych jest szacowana nawet na okres ponad stu lat. Fakt ten potwierdza długi okres gwarancyjny udzielany przez producentów, który często wynosi od 20 do 50 lat.
Wzory i kolory pokryć dachowych
Oferowane na rynku blachodachówki zazwyczaj posiadają wytłoczony wzór imitujący wygląd dachówki. Najbardziej popularne są dachówki: zakładkowe, karpiówki i esówki. Produkty te można zakupić w kilku podstawowych kolorach, a na indywidualne zamówienie możliwy jest dobór koloru z palety RAL. Największą popularnością cieszą się tradycyjnie kolory w odcieniach rudości, brązów, czerwieni oraz szarości. Każdy klient ma do wyboru warstwę dekoracyjną matową oraz z połyskiem.
Dachówki ceramiczne są dostępne w wielu kształtach, a najpopularniejsze to: zakładkowe, karpiówki, mnich-mniszka oraz esówki. Poszczególne produkty można zakupić w kilkudziesięciu kolorach. Niemniej najbardziej efektywnie na dachu prezentuje się ceglasty kolor.
Dachówki cementowe są zazwyczaj barwione w masie. Ponadto większość z nich jest dodatkowo malowana farbą akrylową. Pigmenty stosowane do barwienia są bardzo odporne na wszelkie zmiany temperatury oraz działanie promieni słonecznych. Dzięki temu gwarantują trwały kolor na szereg długich lat.
Podczas wyboru warto pamiętać o tym, że blachodachówki są znacznie lżejsze od dachówek. Aby materiały te prezentowały się estetycznie warto je co jakiś czas solidnie wyczyścić z użyciem odpowiednich środków.
Wybór pokryć dachowych na rynku jest ogromny, zatem każdy klient może wybrać taki, który będzie idealnie prezentował się na dachu jego wymarzonego domu.