Tworzywo sztuczne jest materiałem wykorzystywanym przy produkcji przedmiotów codziennego użytku. Jest trwałe, lekkie i ma uniwersalne zastosowanie. Jego wadą jest podatność na przebarwienia, które nie wyglądają estetycznie. Istnieją jednak zróżnicowane sposoby na eliminację pożółkłych elementów plastiku. Zarówno tanie produkty, które każdy ma pod ręką, jak i specjalistyczne preparaty zdają egzamin.
Zżółknięty plastik – jakie są przyczyny?
Lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Tę starą prawdę życiową odnieść można do nieestetycznych odbarwień na plastikowych powierzchniach, np. mebli ogrodowych i obudowy sprzętu AGD. Tworzywo sztuczne odbarwia się z kilku przyczyn. Znając je wszystkie, z powodzeniem można uniknąć brzydkich przebarwień.
Pierwszym czynnikiem, który wpływa na proces degradacji estetyki plastikowych powierzchni urządzeń i wielu innych przedmiotów codziennego użytku jest nieregularne czyszczenie. Im rzadziej są one czyszczone, tym szybciej ulegają przebarwieniom.
Kolejnym czynnikiem mocno wpływającym na stan przedmiotów z tworzywa sztucznego jest mocna ekspozycja na działanie promieni słonecznych. Pożółkły plastik jest też często spotykany w mieszkaniach nałogowych palaczy. Szkodliwe działanie dymu papierosowego przejawia się nie tylko w pogorszeniu stanu zdrowia palaczy biernych i czynnych, ale i w gorszym wyglądzie plastikowych powierzchni przedmiotów codziennego użytku.
Podsumowując, nieregularne czyszczenie, zbyt długie trzymanie plastikowych przedmiotów na słońcu i dym nikotynowy wpływają na pojawienie się nieeleganckich zabrudzeń. Redukując te czynniki do minimum, zmniejsza się ryzyko ich pojawienia.
Wybielanie plastiku – tanie sposoby czyszczenia
Powierzchnie wykonane z plastiku można wyczyścić w miarę tanio. Istnieją stare i niezawodne sposoby na usunięcie przebarwień, które z powodzeniem są stosowane przez ludzi. Warto przyjrzeć się dokładniej niektórym z tych metod.
- Pasta do zębów. Każdy ma ją pod ręką, a jej zastosowanie na pożółkłych elementach z plastiku może usunąć lekkie przebarwienia. Nie każda pasta się sprawdzi. Unikać należy pasty zawierającą drobinki, ponieważ jej zastosowanie może porysować plastikowe powierzchnie.
- Sok cytrynowy. To tani i niezawodny sposób na usunięcie lekkich przebarwień.
- Woda utleniona. Pożółkłe plastiki można wyczyścić za pomocą roztworu 12-15%. Po przeczyszczeniu wodą utlenioną plastikowych powierzchni zaleca się okrycie ich folią i wystawienie na działanie promieni słonecznych. Zastosowanie się do tej metody pomoże uporać się z niewielkimi zabrudzeniami.
- Fusy po kawie. Brzmi dość przewrotnie, ale ta metoda jest naprawdę skuteczna. Mieszając ją z wodą utlenioną, zyskuje się specyfik, który czyści plastik. Co równie istotne, potraktowanie go taką mieszanką nie powoduje uszkodzeń powierzchni. To bezpieczny sposób.
- Mix sody oczyszczonej z proszkiem do prania. Jest to kombinacja, która skutecznie walczy z przebarwieniami. Ważne jest, aby nie zapominać o stosownych proporcjach. Wystarczy wsypać łyżeczkę sody i proszku do prania do 500 ml wody i wymieszać. Następnie nałożyć na plastik ten roztwór i odczekać 8 godzin. Po upływie tego czasu można wziąć się za zmycie nałożonej mieszanki.
Wymienione sposoby działają na lekko zabrudzonych powierzchniach wykonanych z tworzywa sztucznego. Czym wyczyścić zżółknięty plastik, gdy mowa o naprawdę poważnych zabrudzeniach? W tym przypadku należy sięgnąć po zalecane preparaty. Są one ogólnodostępne i można je kupić w sklepach z chemią gospodarczą. Warto je pokrótce omówić.
Zżółknięty plastik – wyższa skala zabrudzeń
Niektóre powierzchnie mogą być zżółknięte bardziej i domowe sposoby poradzenia sobie z tymi zabrudzeniami mogą nie wystarczyć. Wówczas należy przemyśleć zastosowanie odpowiednich preparatów. Najczęściej stosowanymi środkami służącymi do niwelacji przebarwień o wyższym stopniu zaawansowania są wybielacze z chlorem i nadtlenek wodoru. Substancje te przywracają plastikowi pierwotny wygląd i co równie istotne, są nieinwazyjne. Nie powodują zniszczeń. Wybielanie plastiku może się odbyć również poprzez zastosowanie acetonu. Jest skuteczny, podobnie jak dwa poprzednie rodzaje preparatów, ale ma jedną bardzo poważną wadę. Uszkadza powierzchnię plastiku, przyczyniając się do powstania rys i odbarwień.
Wybielanie plastiku – jak robić to poprawnie?
Czyszczenie pożółkłych elementów przedmiotów gospodarstwa domowego zależy od ich specyfiki. Co do zasady zżółknięty plastik powinno się przemywać w sposób subtelny, delikatny. Zbyt inwazyjne i nieostrożne przemywanie przecieranie plastikowych elementów przynosi więcej szkody niż pożytku. Jeśli mowa o plastikowych elementach urządzeń, to warto rozebrać je na pojedyncze części i dopiero wówczas zająć się ich konserwacją i czyszczeniem zabrudzeń. W przeciwnym wypadku można uszkodzić elektronikę, a przecież nie o to w tym chodzi. Do przeczyszczania peryferii komputerowych, takich jak klawiatura i myszka zaleca się wykorzystać specjalne preparaty służące do takich celów.
Przedmioty wykonane z tworzyw sztucznych mają tendencję do przebarwiania. Jak wyczyścić żółty plastik? Istnieje uniwersalna triada, która poprawnie zastosowana, przynosi zadowalające efekty. W pierwszej kolejności nałożyć trzeba na powierzchnię plastiku przygotowany preparat, a potem przykryć folią i zostawić na działanie promieni słonecznych. Po upływie kilku godzin zalecane jest przetarcie plastiku za pomocą wilgotnej szmatki.