Pielęgnacja zasadzonych nasion w kilku prostych krokach

Wysiew nasion to dobry sposób na przygotowanie rozsady, którą wiosną zasadzisz bezpośrednio w gruncie. Ale nie tylko, ponieważ z nasion możesz również wyhodować warzywa, które zostaną w pojemnikach na parapecie i będą stale pod ręką podczas codziennych eksperymentów kulinarnych. Czy wysiew jest trudny? Jak pielęgnować zasadzone nasiona? Poznaj kilka prostych kroków!

Pozyskanie ulubionych warzyw z nasion ma tę zaletę, że jest to proces stosunkowo tani w porównaniu do zakupu gotowych rozsad lub kupowania warzyw i ziół w supermarkecie. Jednak nasiona to nie tylko warzywa, ale także rośliny ozdobne, które wiosną staną się dekoracją ogrodu. Mnóstwo osób rezygnuje z samodzielnego wysiewu sądząc, że jest to proces długotrwały i skomplikowany. Nic z tych rzeczy. Aby pozyskać zdrową rozsadę, wystarczy zapewnić nasionom odpowiednie warunki, a następnie doglądać młode siewki.

Jak wygląda pielęgnacja zasadzonych nasion w kilku prostych krokach?

Zanim wysiejesz nasiona dobrze jest je namoczyć w ciepłej wodzie na około 48 godzin, co pomoże wyeliminować ewentualne szkodniki.

Jeśli kupujesz nasiona w dobrym sklepie ogrodniczym, np. w internetowym sklepie ogrodniczym Florexpol, możesz pominąć ten krok, jednak najlepiej ustalić tę kwestię bezpośrednio ze sprzedawcą.

W co wysiewać nasiona?

Możliwości jest mnóstwo. Możesz skorzystać z profesjonalnych doniczek wykonanych np. ze sprasowanego, biodegradowalnego torfu (umieszczasz je w gruncie razem z sadzonką), plastikowych pojemników lub różnego rodzaju skrzyneczek. Inny sposób, bardziej amatorski, choć równie dobry, to sadzenie nasion w opakowaniach po jogurtach, a nawet w wytłoczkach do jajek. Podłoże do wysiewu powinno być lekkie i przewiewne, co ułatwi rozwój delikatnym korzonkom. Ważne jest również, by było zdrowe, pozbawione chorobotwórczych patogenów, chwastów i szkodników.

Pojemniki do wysiewu najlepiej ustawić w miejscu ciepłym i słonecznym. Doskonale sprawdzi się parapet lub inna lokalizacja zapewniająca dostęp do światła. Ważny jest także stały poziom wilgoci i w miarę niezmienna temperatura. Jeśli temperatura w pomieszczeniu jest zbyt niska, warto pomyśleć o specjalnym przykryciu, które dogrzeje nasiona i przyspieszy kiełkowanie.

Do przykrycia siewek możesz wykorzystać np. foliową torebkę, która zapewni niezbędny do wzrostu mikroklimat.

Pamiętaj, by codziennie wietrzyć siewki i nie zmieniać miejsca, w którym stoją. Warto również obserwować podłoże, a w razie potrzeby zwilżyć je delikatnym strumieniem wody w temperaturze pokojowej. W momencie pojawienia się kiełków można odsłonić pojemniki, nadal kontrolując temperaturę i poziom nawilżenia ziemi.

Cały proces trwa zazwyczaj ok. 3 miesiące. Po tym czasie Twoja rozsada jest gotowa do posadzenia w gruncie.

Uprawa rozsady z nasion wymaga nieco uwagi. Ważna jest nie tylko właściwa pielęgnacja i regularne doglądanie roślinek, ale także zasadzenie zdrowych nasion. Jeśli nie masz nasion pozyskanych samodzielnie, zawsze kupuj je w sprawdzonych miejscach, co do których masz pewność, że są właściwie przechowywane i dystrybuowane.

Informacja prawna