Ogrzewanie elektryczne cieszy się w ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem. Swoją popularność na polskim rynku zawdzięcza przede wszystkim możliwości wykorzystania zmiennych warunkach cieplnych, które nawet podczas tego samego okresu w ciągu roku mogą posiadać skrajnie różniące się od siebie temperatury.
Zalety ogrzewania elektrycznego
Zaletą ogrzewania elektrycznego są przede wszystkim stosunkowo niskie koszty instalacyjne. System ten nie wymaga składania opału oraz posiadania osobnego pomieszczenia na kotłownię, a także nie potrzebuje żadnych przyłączy dodatkowych, na przykład gazu. Ogrzewanie elektryczne bardzo dobrze sprawdza się zarówno w formie głównego źródła ciepła dla pomieszczeń, jak i uzupełnienia połączonego z systemem o praktycznie dowolnym typie. Taką formę ocieplania mieszkania zrealizować można na bardzo wiele sposobów, w zależności od zastosowanego sprzętu oraz poziomu zapotrzebowania na ciepło. Na rynku znaleźć można rozmaite urządzenia wykorzystujące do ogrzewania pomieszczeń energię elektryczną. Ich wybór ma kluczowe znaczenie, ponieważ powinny nie tylko zapewniać optymalną temperaturę, ale też generować koszty eksploatacyjne zgodne z oczekiwaniami. Obecnie większość nowo powstałych budynków mieszkalnych musi spełniać określone warunki izolacyjności cieplnej oraz posiadać certyfikat energetyczny.
Ogrzewanie akumulacyjne
System ogrzewania akumulacyjnego należy do najbardziej ekonomicznych rozwiązań. Niskie koszty eksploatacyjne są w takim przypadku związane z produkcją ciepła w taniej taryfie nocnej oraz wykorzystywaniem go przez cały dzień. Odpowiedni sposób podłączenia pieca akumulacyjnego do instalacji pozwala na zasilanie go wyłącznie w taryfie nocnej oraz przez ograniczoną ilość czasu w ciągu dnia. W nocy pobierana jest tańsza energia elektryczna produkująca ciepło, które następnie jest magazynowane w piecu i oddawane stopniowo przez całą dobę. W tym celu wykorzystywane są piece statyczne oraz dynamiczne. Piec statyczny oddaje ciepło równomiernie przez obudowę, natomiast dynamiczny pozwala na większe kontrolowanie tego procesu. Posiada specjalne wentylatory i regulatory, dzięki którym możliwe jest utrzymywanie stałej temperatury w określonych godzinach.
Grzejniki konwektorowe
W mieszkaniach bardzo często spotykanym rozwiązaniem są grzejniki konwektorowe, które pozwalają one na szybkie ogrzanie pomieszczeń, Ich montaż jest łatwy, a koszty zakupu, czyszczenia oraz instalacji nie są przesadnie wysokie. Na większą oszczędność oraz wygodę użytkowania konwektorów wpływ ma przede wszystkim nieskomplikowany i bardzo precyzyjny system regulacji ciepła. Termostat pozwala na regulowanie temperatury pomieszczenia w bardzo szerokim zakresie, włącznie z możliwością zastosowania nocnego obniżenia poziomu ciepła. Tego typu urządzenia posiadają również tryb pracy mrozoochronnej, zabezpieczającej mieszkanie przed skutkami wyjątkowo mroźnej temperatury. Na rynku znaleźć można przenośne urządzenia stojące lub modele ścienne. Konwektory polecane są zwłaszcza w przypadku pomieszczeń z dużym poziomem wilgotności. Wmontowany system zabezpieczeń przeciwpożarowych pozwala na korzystanie z grzejnika nawet bez żadnego dodatkowego dozoru. Praca grzejników konwektorowych odbywa się w taryfie jednostrefowej. Jeżeli mieszkanie posiada niewielkie zapotrzebowanie na ciepło, konwektory są wyborem najbardziej ekonomicznym.
Koszty i opłacalność ogrzewania elektrycznego
Wydatki związane z ogrzewaniem mieszkania za pomocą urządzeń elektrycznych zależą od kilku czynników. Przede wszystkim znaczenie ma pora dnia, w której grzejnik jest używany. Najlepszy efekt ekonomiczny osiągnąć można poprzez odpowiednie dobranie grupy taryfowanej do własnych potrzeb, a także odpowiednie korzystanie z zainstalowanych w mieszkaniu systemów grzewczych. Sprawdza się to najlepiej w przypadku taryfy dwustrefowej, w której tańsze są godziny wieczorne oraz nocne. Najniższe koszty eksploatacyjne da się uzyskać poprzez kumulowanie energii niezbędne do ogrzewania w okresie obowiązywania tańszej taryfy. Moc akumulacyjna pieca powinna posiadać odpowiednio wysokie parametry, ponieważ jedynie wówczas możliwe jest zaoszczędzenie na obu taryfach. Szacuje się, że możliwa do osiągnięcia tym sposobem oszczędność na ogrzewaniu elektrycznym może wynosić nawet 40% przy umiejętnym wykorzystaniu całej instalacji. Wydatki można dodatkowo ograniczyć, decydując się na inwestycję w energooszczędny sprzęt. Klasa energetyczna A++ lub A+++ podnosi cenę urządzeń, ale zużywa znacznie mniej prądu od modeli A+.