O czym należy pamiętać, zanim zaczniemy budowę domu?

Budowa domu niesie ze sobą wiele radości, ale również daje powody do zmartwień, ponieważ wiąże się z tym wiele kwestii, o które należy zadbać. O czym zatem należy pamiętać, jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu? Poniżej prezentujemy najważniejsze aspekty.

Zakup działki budowlanej

Wszystko oczywiście zaczyna się od zakupu działki budowlanej, więc najpierw musimy znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Na tym etapie musimy pamiętać, że nawet jak to jest działka budowlana, to wcale nie oznacza, że będziemy mogli wybudować na niej wszystko, co chcemy. To, co będziemy mogli na niej postawić, uzależnione jest od jakości i rodzaju gruntu.

Dlatego, zanim sięgniemy po działkę, która nam przypadnie do gustu, lepiej poprosić jej właściciela o badanie gruntu. Na tej podstawie dowiemy się, czy mamy szansę wybudować taki dom, jaki chcemy, jak również, czy dana działka nie wymaga od nas podjęcia dodatkowych czynności. To jednak nie wszystko, ponieważ istotne znaczenie ma również miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Dlatego, zamiast podejmować pochopnie decyzję o zakupie, lepiej sprawdzić, czy na danym terenie, jak również w jego okolicy nie ma w planach budowy dróg, fabryki itp.

Projekt budowlany

Mając już działkę, możemy przejść do załatwiania kolejnych kwestii i jedną z ważniejszych jest projekt budowlany. Co ważne, jego przygotowaniem powinna zająć się wykwalifikowana osoba, ponieważ tylko posiadanie dobrego planu budowy pozwoli nam dopełnić wszelkich formalności związanych z budową.

Ze znalezieniem wykonawcy projektu budowlanego nie będzie żadnych trudności, ponieważ na rynku działa wielu fachowców, u których można zakupić gotowe projekty, jak również złożyć zamówienie na indywidualny projekt, który będzie zgodny z naszymi oczekiwaniami.

Pozwolenie na budowę

Czy jeszcze o czymś musimy pamiętać? Oczywiście nie możemy rozpocząć budowy bez odpowiedniego pozwolenia. Dlatego, zanim przystąpimy do prac, należy udać się do urzędu i złożyć stosowny wniosek. Razem z nim musimy dostarczyć niezbędne dokumenty, w tym na przykład oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością, projekt budowlany oraz plan zagospodarowania działki.

Po złożeniu wniosku musimy poczekać, aż starostwo wyda pozwolenie na budowę. Gdy tak się stanie, to nie pozostaje nam nic innego, jak przystąpić do prac. Na tym etapie warto już mieć wybraną ekipę budowlaną, ponieważ im szybciej rozpoczniemy prace po wydaniu pozwolenia, tym większe szanse na ukończenie budowli.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Firma Geologiczna Felkel & Guś Sp. z o.o.

Podobne posty:

  • Ile kosztuje serwis maszyn budowlanych i gdzie najlepiej go wykonać?Ile kosztuje serwis maszyn budowlanych i gdzie najlepiej go wykonać? Chyba każdy z nas potrafi wyobrazić sobie sytuację, kiedy praca na budowie "idzie pełną parą", aż nagle jedna z najważniejszych maszyn budowlanych ulega awarii. Pomimo tego, że w krótkim […]
  • Co warto wiedzieć o aranżacji podłóg?Co warto wiedzieć o aranżacji podłóg? Harmonia, estetyka i funkcjonalność to trzy filary skutecznej aranżacji przestrzeni podłogowej. Efektywność prac wykończeniowych zależy od wyboru właściwych materiałów do podłóg. Jakie […]
  • Piece na pellet do 20 kw – poradnikPiece na pellet do 20 kw – poradnik Wybór sposobu ogrzewania nowobudowanego domu bądź zmiana sposobu ogrzewania już istniejącej nieruchomości to bardzo istotna decyzja. Decyzja, która będzie miała wpływ nie tylko na jakość […]
  • Zaaranżuj laminatZaaranżuj laminat Proces tworzenia i urządzenia naszych domów, ich aranżacja, to zwykle zajęcie bardzo zajmujące i czasochłonne. Decyzje, które wtedy podejmiemy to zwykle decyzje na lata, dlatego tak ważne […]
  • Co zamiast podmurówki pod ogrodzenieCo zamiast podmurówki pod ogrodzenie Niemal wszyscy, czy to dopiero budując nowy dom, czy to już po przeprowadzce, prędzej czy później rozważają ogrodzenie swojej posiadłości. Ogrodzenie wyznacza, jaki teren zajmuje działka, […]
Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]