Artykuły BHP, które przydadzą się każdemu majsterkowiczowi

Praca w warsztacie lub majsterkowanie to dla wielu osób sposób na realizację swojej pasji, pomysłów, a także na zarobek. Niezależnie od tego, co jest powodem wykonywania prac warsztatowych czy remontowych, warto się odpowiednio zabezpieczyć. Dlaczego to takie ważne i jakie produkty pozwolą ochronić ciało przed uszkodzeniami mogącymi powstać w czasie pracy w warsztacie?

Dlaczego ochrona ciała w czasie wykonywania różnych prac warsztatowych jest tak ważna?

Wykonywanie różnego rodzaju prac w warsztacie, zwłaszcza gdy samodzielnie się coś naprawi albo stworzy, może przynieść wiele satysfakcji. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby zachować wszelkie zasady bezpieczeństwa. Dotyczy to zarówno pracy z klasycznymi narzędziami ręcznymi, jak i elektronarzędziami. Używanie ich niezgodnie z instrukcją mogłoby skutkować poważnymi uszkodzeniami ciała, a nawet utratą wzroku czy słuchu. Skutkiem nieuwagi i nieodpowiedniego zabezpieczenia się na czas pracy bywa także utrata części ciała (np. przy pracy z nożycami do cięcia blachy). W wyniku np. porażenia prądem może nawet dojść do śmierci. Aby więc uniknąć mniej lub bardziej groźnych wypadków, należy używać narzędzia zgodnie z ich przeznaczeniem. Trzeba też odpowiednio zabezpieczyć ciało przed ewentualnymi uszkodzeniami.

Co wybrać do podstawowej ochrony ciała?

To, jaką dokładnie ochronę ciała należy wybrać, w dużej mierze zależy od rodzaju wykonywanej pracy. Istnieją jednak produkty z zakresu BHP, które zawsze warto mieć pod ręką. Do takich akcesoriów z pewnością zaliczają się okulary ochronne. Pozwalają one osłonić oczy w czasie wiercenia, korzystania z urządzeń tnących oraz narzędzi, podczas używania których tworzą się iskry. Okulary będą cię chronić również przed różnego rodzaju pyłami. Wykonując takie prace, warto też mieć przy sobie maseczkę, która będzie chronić drogi oddechowe przed wdychaniem osadu, a także oparów różnych substancji, np. lakierów czy rozpuszczalników. Różne rodzaje maseczek oraz ich opisy znajdziesz między innymi na stronie producenta marki Topex.

Zarówno w domowym, jak i profesjonalnym warsztacie warto też mieć różnego rodzaju rękawiczki ochronne dostosowane do aktualnie wykonywanej pracy.

Jakie produkty się przydadzą do ochrony ciała w warsztacie i poza nim?

Strój ochronny przydaje się podczas prac w warsztacie i poza nim. Przykładowo, jeżeli pracujesz na budowie, niezbędnym elementem stroju – poza odpowiednio dobraną odzieżą – jest kask chroniący głowę. Jeśli jednak swoją pracę wykonujesz na drodze, konieczne jest wyposażenie się w odzież odblaskową, a także zabezpieczenie kolan (do pracy np. przy układaniu bruku). Przy różnego rodzaju pracach budowlanych oraz warsztatowych warto zaopatrzyć się w specjalne obuwie o wzmocnionej konstrukcji, które doskonale chroni np. w przypadku, gdy coś spadnie na stopę.

Informacja prawna