Termoizolacja budynku może przynieść duże oszczędności na ogrzewaniu, pod warunkiem że zostanie wykonana fachowo, zgodnie z obowiązującymi normami, z przestrzeganiem podstawowych zasad. Jeszcze w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia ocieplenie domu wykonywano metodą chałupniczą, bez większego przygotowania, a przede wszystkim bez sprawdzenia aktualnego stanu technicznego budynku. Takie działania prowadziły do odspajania warstw izolacji i pękania tynku. Obecnie sprawę ocieplenia budynku powierza się fachowcom, którzy wykonują wszystkie prace zgodnie ze sztuką. Co zyskamy decydując się na ocieplenie domu?
Ucieczka ciepła w nieocieplonym budynku.
Nieocieplone budynki lub wadliwie ocieplone bardzo łatwo tracą ciepło, chłoną wilgoć i nie zapewniają odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Stare budynki, ocieplane zgodnie z przestarzałymi technologiami, mimo że z zewnątrz wydawać się mogą na dobrze zachowane, w rzeczywistości również wytracają zbyt wiele ciepła i często są miejscami zagrzybione. Utrata ciepła spowodowana może być zbyt cienką warstwą izolacyjną, której grubość nie odpowiada już aktualnie obowiązującym wymogom. Wylicza się, że roczny koszt utraty ciepła przez taki budynek to przeszło 2000 złotych.
Położenie porządnej izolacji zdecydowanie obniży koszty ogrzewania budynku niemal trzykrotnie. Zaznaczmy, że przy takich oszczędnościach na energii, koszt całej inwestycji związanej z ociepleniem domu może się zwrócić już po dziesięciu latach. Niezależnie od tego, kiedy inwestycja się zwróci, warto przemyśleć kwestię ocieplenia budynku również dla własnego zdrowia, gdyż budynek z termoizolacją nie pochłania wilgoci i zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza.
Wybór technologii ocieplenia ma znaczenie.
Dobranie odpowiedniej technologii ocieplenia jest kluczowym momentem i musi być podyktowane aktualnym stanem budynku. Dla oceny stanu ścian fachowiec wykonuje ekspertyzę na podstawie bardzo wnikliwej obserwacji i dokładnych badań struktury tynku i ewentualnego ocieplenia już istniejącego. Na tej podstawie dopiero można wybrać technologię i zastanowić się nad materiałami do ocieplenia.
Istnieją dwie metody ocieplenia budynku, metoda lekka mokra oraz metoda lekka sucha.
Metoda lekka mokra (ETICS) polega na przyklejeniu do elewacji właściwej warstwy ociepleniowej. W tej metodzie do montażu materiału stosuje się klej, który rozrabia się z wodą i właśnie stąd wywodzi się jej nazwa. Użycie do mocowania wody sprawia, że metoda ta jest bardzo wymagająca i niezwykle łatwo o wszelkie błędy w czasie prac. Najważniejsza zasada w tej metodzie, to dostosowanie prac do warunków atmosferycznych.
Metoda lekka sucha polega na montażu materiału izolacyjnego do ścian za pomocą wkrętów, kołków lub gwoździ. Nie wymaga ona użycia kleju, a zatem mamy możliwość przeprowadzenia prac właściwie o każdej porze roku, w każdych warunkach pogodowych.
Wybór wykonawcy ocieplenia.
Wybór wykonawcy jest bardzo ważną kwestią, od tego zależy sukces inwestycji. Nie warto kierować się przy wyborze wyłącznie ceną, ponieważ o zbyt dużą stawkę tu chodzi. Bardzo ważne, żeby wykonawca był sprawdzony i mógł się pochwalić co najmniej kilkuletnim doświadczeniem. W ten sposób zabezpieczymy się przed ewentualnymi usterkami, które widoczne mogą być dopiero po kilku latach, a ich usunięcie nie tylko jest kłopotliwe, ale i bardzo kosztowne.
Dla idealnych rezultatów prac termoizolacyjnych ważne jest stosowanie materiałów od sprawdzonych dostawców. Firma Kabex oferuje wysokiej jakości materiały i fachową obsługę.