Laboratorium budowlane – badania mieszanki betonowej

Laboratorium budowlane często okazuje się bardzo przydatne, zwłaszcza gdy chcemy poddać badaniu mieszanki betonowe. Pomimo tego nadal wiele osób nie wie o jego istnieniu. Z czym dokładnie mamy do czynienia? Czym jest laboratorium budowlane? Po co wykonuje się badanie mieszanki betonowej? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedzi w naszym artykule. Zapraszamy do zapoznania się z jego treścią.

Laboratorium budowlane – czym jest?

Na początek warto ustalić, czym jest laboratorium budowlane. Co skrywa się pod tym słowem? Już sama nazwa może nam sugerować, że mamy do czynienia z miejscem realizującym badania w zakresie wytrzymałości na ściskanie oraz wodoszczelność betonu. Dokładniej mówiąc, laboratorium budowlane zajmuje się badaniem kruszyw, badaniem betonu, jak również badaniem stabilizacji oraz badaniem podkładów podłogowych. Nad przebiegiem wszystkich zadań czuwa doświadczona i wykwalifikowana kadra inżynieryjno-techniczna, która korzysta z nowoczesnego zaplecza sprzętowego. Tym samym możemy być pewni, że w takim laboratorium świadczone są usługi na najwyższym poziomie.

Badanie mieszanki betonowej – po co się je wykonuje?

Badanie opisywanej mieszanki to działania, które dają możliwość określenia, czy parametry konsystencji mieszanki betonowej lub też betonu w formie stałej spełniają narzucone normy. Tym samym każdy, kto się zdecyduje na takie badania, jeszcze przez wbudowaniem ma szansę określić, czy beton, który zamierza się wykorzystać, ma odpowiednie właściwości, jest bezpieczny i czy można go użyć w celach budowlanych. Takie badanie może obejmować sprawdzenie różnych parametrów, w tym np. gęstości, zawartości powietrza w mieszance, wytrzymałości na ściskanie, czy oznaczenie wodoszczelności.

Badanie mieszanki betonowej – do którego laboratorium budowlanego się zgłosić?

Bez wątpienia badanie mieszanki betonowej to działania, które warto podjąć przed rozpoczęciem budowy. Do którego laboratorium się zgłosić? Które zapewni nam szybką i dokładną usługę? Jeśli zrobimy rozeznanie, to dojdziemy do wniosku, że na rynku jest kilka punktów, które chętnie zajmą się badaniem mieszanki betonowej. To jednak nie oznacza, że każdy z tych punktów jest wart naszej uwagi. Jeśli chcemy zapewnić sobie wsparcie najlepszych fachowców z branży, to warto stawiać tylko na profesjonalne i wykwalifikowane firmy, ponieważ to tutaj pracują wykwalifikowani specjaliści, którzy dołożą starań, by badania zostały przeprowadzone rzetelnie.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Firma Geologiczna Felkel & Guś Sp. z o.o.

Informacja prawna