Kominki elektryczne czy biokominki? Co lepiej wybrać?

Możliwość zrelaksowania się przy kominku z pięknie palącym się drewnem to marzenie wielu osób. Niestety, nie każdy może sobie na to pozwolić, chociażby ze względu na warunki, w jakich mieszka. Nie oznacza to wcale, że jest się od razu na straconej pozycji. Na rynku dostępne są różne alternatywne rozwiązania, które z pewnością pozwolą na równie udany relaks, mimo że w palenisku nie będzie żywego ognia. Do wyboru są kominki elektryczne i biokominki. Które z urządzeń są lepsze?

Co lepiej wpasuje się w aranżację i będzie dodatkowym atutem salonu?

Porównanie estetyki przeważnie nosi znamiona subiektywnej oceny. Faktem jest jednak to, że w biokominkach pali się żywy ogień, natomiast w ich elektrycznych odpowiednikach tworzone są imitacje płomieni. Oczywiście, oświetlona mgiełka wodna wygląda bardzo realistycznie, a w szczególności, gdy dołączają do niej efekty dźwiękowe, ale mimo to nadal nie jest to prawdziwe palenisko. Jeśli zaś chodzi o budowę samych kominków to zarówno te na biopaliwo, jak i elektryczne coraz częściej potrafią zaskakiwać kreatywnością ich projektantów.

Wygoda użytkowania kominka

Porównując obie konstrukcje, można śmiało stwierdzić, że na pewno są one bardziej komfortowe i wygodniejsze w użytkowaniu, niż tradycyjne odpowiedniki. Instalacja nowoczesnych rozwiązań ekologicznych zabiera raptem kilka minut. Modele, które są napędzane biopaliwem, mogą zostać postawione w dowolnym miejscu, wbudowane w ścianę lub powieszone. Natomiast kominki elektryczne ogranicza jedynie bliska odległość od źródła energii elektrycznej.

Codzienne użytkowanie to z pewnością atut kominka elektrycznego. Nowoczesne urządzenia są tak skonfigurowane, że wystarczy włączyć je pilotem, aby pojawiła się imitacja ognia. Biokominki wymagają zaś rozpalenia paliwa, co wiąże się z koniecznością jego stałej obsługi. Ponadto można je podzielić na paliwo żelowe lub płynne, co jednak wymaga podjęcia kolejnych decyzji i zastanowienia się, które rozwiązanie będzie lepsze.

Zalety i wady biokominków

Biokominek to opcja, która pozwala usunąć ograniczenia związane z tradycyjnymi kominkami. Palenie paliwem na bazie alkoholu nie wydziela dymu, co w efekcie sprawia, że nie potrzeba do niego instalacji kominowej. Wiąże się to z kolejnymi zaletami oczywiście. Przede wszystkim więcej ciepła pozostaje w domu, zamiast wydostawać się przez komin. Ponadto użytkownik ma swobodę przemieszczania urządzenia i w danym momencie może ogrzewać wybrane przez siebie pomieszczenie. Największą zaletą jest brak efektów spalania, a zatem dymu, popiołu i brudu. Warto także dodać, że biokominki są stosunkowo tanie.

Biokominki mają również swoje wady, zresztą jak każde urządzenie. Największym minusem jest koszt eksploatacji. Ceny biopaliwa są wysokie, ponieważ spalają się dosyć szybko. Inną kwestią jest to, że przy biokominku należy wietrzyć pomieszczenie. Mimo że nie wytwarza się dym, to jednak do powietrza dostaje się dwutlenek węgla i para wodna, która osadza się we wnętrzu.

Kominki elektrczyne – jego zalety i wady

Kominki elektryczne zostały wynalezione już w 1892 roku, ale ich prototypy miały bardzo niskie właściwości grzewcze. Dopiero z czasem i zastosowanymi ulepszeniami stały się one świetną alternatywą dla tradycyjnych palenisk. Dziś dostępne są one w wielu wersjach i posiadają szereg zastosowań. Co jednak sprawia, że są tak chętnie wybierane przez użytkowników?

Kominki elektryczne mają kilka wspólnych cech z biokominkami. Przede wszystkim nie wytwarzają dymu i nie ma konieczności montowania do nich instalacji kominowej. Istotną różnicą jest jednak to, że nie potrzebują paliwa, aby imitować płomienie ognia. Ponadto mają one szereg funkcji takich jak możliwość regulacji jasności płomienia, temperatury, a nawet efektów płomieni. Kominki elektryczne są również bezpieczniejsze, ponieważ nie wytwarzają prawdziwego ognia. Dlatego też bardzo często poleca się do domów, w których są małe dzieci. Kolejną zaletą jest możliwość sterowania urządzeniem za pomocą pilota, co daje użytkownikowi szeroką możliwość regulacji. Szeroki wybór kominków elektrycznych dostępny jest na https://www.klarstein.pl/.

Dla niektórych osób problemem w zakupie kominków elektrycznych może być cena. Nie należy ona do najniższych, jednak jednorazowy wydatek większej sumy, w perspektywie czasu jest bardziej opłacalny, w porównaniu do biokominków. Ponadto kominki elektryczne nie wytwarzają prawdziwego ognia, a jedynie go imitują. Potrzebują do tego pary wodnej i podświetlenia LED lub zwykłych żarówek.

Biokominki czy kominki elektryczne?

Ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, które rozwiązanie będzie lepsze. Zarówno biokominki, jak i kominki elektryczne mają swoje wady i zalety. Niemniej są one jednak ciekawą alternatywą, którą można wykorzystać w domu, jeśli nie ma się możliwości zbudowania tradycyjnego paleniska. Ponadto są one ekologiczne, na co kładzie się obecnie szczególny nacisk.

Informacja prawna