Kiedy myć, a kiedy malować elewację?

mycie elewacji budynku ze zwyżki

Mycie i malowanie elewacji i ścian budynku to działania, o których powinien pamiętać każdy właściciel lub zarządca nieruchomości. Prace te mogą się jednak okazać nieco przytłaczające, szczególnie kiedy nie wiadomo, od czego zacząć. Poniżej przedstawimy więc kiedy myć i malować elewację budynku oraz jak się do tego zabrać.

Czy warto zlecić mycie i malowanie elewacji?

Mycie i malowanie elewacji nie należą do zadań najprostszych. Jest to związane przede wszystkim z faktem, że aby poprawnie umyć i pomalować budynek, często konieczne będzie przeprowadzenie prac w warunkach niebezpiecznych. Zaliczają się do nich przede wszystkim praca z rusztowań na wysokości, ze zwyżek, a nawet alpinistycznych systemów linowych. Poza tym, aby używać którejkolwiek z tych metod, często wymagane są odpowiednie uprawnienia. Można więc powiedzieć, że mycie i malowanie elewacji ostatecznie można przeprowadzić samemu przy zachowaniu ostrożności lub zlecić całość wyspecjalizowanej firmie.

Główną zaletą wynajęcia fachowców, znających się na swojej pracy jest to, że posiadają oni wymagane prawnie zezwolenia, a także dysponują odpowiednim sprzętem do pracy. Profesjonalne mycie i malowanie elewacji przez UmyjemTo może nie tylko podwyższyć poziom bezpieczeństwa w okolicy budynku, ale również usprawnić cały proces, a tym samym szybciej zakończyć całą pracę. Warto również pamiętać, że mycie i malowanie elewacji to procesy, które z reguły wykonywane są z konkretnego powodu, a najlepsze efekty przynoszą przeprowadzane razem.

Kiedy myć elewację budynku?

Przyjęło się, że elewację najlepiej myć przed wiosną. Logika podpowiada również, że czyszczenie należałoby przeprowadzić, kiedy ściany budynku będą brudne. Warto jednak pamiętać, że każda praca tego typu powinna być dobrze zaplanowana, aby była bezpieczna i przyniosła najlepsze efekty. Jest to istotne, ponieważ budynki umieszczone w szczególnie wilgotnych lub narażonych na bród miejscach, mogą wymagać częstszego mycia. Dobrze o tym pamiętać, ponieważ duża ilość nagromadzonego brudu może okazać się znacznie trudniejsza do usunięcia, a nawet niebezpieczna dla zdrowia.

Fasady budynków w pobliżu lasów lub jezior, są bowiem narażone na rozwój kolonii bakterii i grzybów, które pozostawione same sobie, mogą rozwijać się i szkodzić mieszkańcom. Właśnie dlatego częstotliwość mycia elewacji powinna być uzależniona od lokalizacji i warunków, które mają wpływ bezpośrednio na budynek.

Kiedy malować elewację budynku?

Malowanie elewacji budynku przede wszystkim powinno wykonywać się zaraz po jej umyciu. Takie rozplanowanie pracy daje bowiem największe szanse, na to, aby sama elewacja pod farbą przetrwała jak najdłużej w jak najlepszym stanie. Mycie elewacji zaraz przed jej malowaniem pozwala na to, aby przykrywana farbą powierzchnia była wolna od bakterii, które mogłyby rozwijać się pod nową powłoką. W takim wypadku świeży kolor mógłby szybko wyblaknąć, a sama elewacja mogłaby zostać nawet uszkodzona. Zlecając jednak malowanie elewacji, doświadczona firma powinna doradzić wykonanie obu procesów jednocześnie.

Zastanawiając się, więc kiedy myć i kiedy malować elewację, warto pamiętać, że te dwa procesy mają ze sobą wiele wspólnego i potrafią się dopełniać. Przyjęło się, że elewację powinno się myć zaraz po zimie, ale w zależności od lokalizacji, częstotliwość czyszczenia warto skonsultować ze specjalistami. Planując natomiast malowanie elewacji, dobrze jest pamiętać, że najlepsze efekty można uzyskać, kiedy świeża farba położona zostanie na oczyszczone ściany budynku. Korzystając z pomocy fachowców, warto się więc upewnić, czy oferują oni zarówno mycie, jak i malowanie elewacji.

Informacja prawna