Jeżeli grzejniki znajdujące się w naszym mieszkaniu lub domu nagle przestają grzać, przyczyną takiej sytuacji może być ich zapowietrzenie. Jest to usterka prosta do usunięcia, która nie wymaga specjalistycznych narzędzi czy wiedzy. Warto jednak pospieszyć się z naprawą, ponieważ powietrze znajdujące się wewnątrz kaloryfera przyspiesza znacznie korozję niektórych jego elementów. Co jest przyczyną zapowietrzania się grzejników? Jak się odpowietrza grzejniki?
Dlaczego kaloryfery się zapowietrzają?
Niemal każdy kaloryfer ulega co jakiś czas zapowietrzeniu. Najczęstszym powodem jest niewłaściwe napełnienie układu centralnego ogrzewania. Woda wypełniająca instalację zawiera małe pęcherzyki powietrza powodujące jej nieprawidłowe działanie.
Zdarza się, że grzejniki ulegają zapowietrzeniu w wyniku nieszczelności któregoś z elementów instalacji. Zazwyczaj winne są przewody z tworzyw sztucznych, które znajdują się w układzie. Nie zapewniają one nigdy całkowitej szczelności, a powietrze, które się przez nie przedostaje, może powodować problemy z kaloryferami.
Zapowietrzone kaloryfery mogą być także wynikiem częstego spuszczania oraz napełniania wody w instalacji.
Zapowietrzony kaloryfer – jakie są objawy?
Zapowietrzony kaloryfer najprościej poznać po tym, że przestaje on grzać i zostaje zimny nawet pomimo ustawienia pokrętła w maksymalnej wartości przez dłuższy czas. Grzejnik zimny na dole, jak i na górze skutkuje zmniejszeniem komfortu cieplnego w pomieszczeniu, co wiąże się z uciążliwościami dla osób w nim przebywających.
Drugim sygnałem świadczącym często o zapowietrzeniu grzejnika, jest niepokojący dźwięk wydobywający się z kaloryfera. Porównać go można z bulgotaniem lub dźwiękiem przypominającym ruch strumienia wody.
Kaloryfer płytowy i aluminiowy – jak odpowietrzyć?
Odpowietrzanie grzejników płytowych i aluminiowych odbywa się w ten sam sposób. Kolejność odpowietrzania grzejników tego typu opisać można w kilku prostych krokach:
- należy sprawdzić zawór termostatyczny i ustawić go w zamkniętej pozycji,
- pod ręcznym zaworem służącym do odpowietrzenia ustawić naczynie, do którego może ściekać woda,
- odkręcić powoli zawór odpowietrzający (przyda nam się do tego klucz do odpowietrzania grzejników bądź śrubokręt),
- poczekać, aż całe powietrze wyleci z grzejnika i ze szczeliny zacznie wydobywać się woda,
- dokładnie zakręcić ręczny zawór odpowietrzający, po czym ustawić w odpowiedniej pozycji termostat.
Kaloryfer żeliwny – jak odpowietrzyć?
Kaloryfery żeliwne nie posiadają zazwyczaj ręcznego ani automatycznego odpowietrzacza. Odpowietrznik do grzejników żeliwnych nie pomoże nam w procesie usuwania powietrza. Odpowietrzanie grzejnika tego typu wymaga więc większej dokładności i skupienia. Najlepiej, jeśli czynność tę wykonuje doświadczona osoba. Proces odpowietrzania grzejnika żeliwnego polega na:
- zaopatrzeniu się w dwa płaskie, nastawne klucze oraz miskę, którą należy ustawić pod krańcem grzejnika,
- zamknięciu zaworu termostatycznego,
- poluzowaniu śrubunku o niecały obrót. Jeżeli usłyszymy wydobywające się powietrze i zobaczymy wodę, należy od razu przerwać odkręcanie,
- jeśli ze szczeliny zacznie wylewać się sama woda, należy natychmiast dokręcić śrubunek.
Kaloryfer żeberkowy (łazienkowy) – jak odpowietrzyć?
W obecnych czasach, grzejniki łazienkowe mają zazwyczaj kształt drabinki i wyposażone są w odpowietrzacze, dzięki którym proces usuwania powietrza jest niezwykle prosty. Odpowietrzanie grzejnika łazienkowego polega na:
- sprawdzeniu zaworu termostatycznego i ustawieniu jego głowicy w pozycji zamkniętej,
- sprawdzeniu ustawienia otworu wylotowego odpowietrznika. Jeśli sytuacja tego wymaga, należy przekręcić odpowietrznik tak, aby otwór skierowany był w naszą stronę,
- ponieważ kaloryfery drabinkowe posiadają odpowietrzniki zamontowane na górze, ciężko jest ustawić pod nimi naczynie na wodę. Najlepszym rozwiązaniem jest podłożenie pod otwór wylotowy szmatki lub ręcznika,
- delikatnym odkręceniu śruby odpowietrznika i złapaniu wyciekającej wody,
- dokładnym zakręceniu śrubki odpowietrznika, wytarciu grzejnika i ustawieniu głowicy termostatu w poprzednim położeniu.
Co należy zrobić po odpowietrzeniu kaloryfera?
Podstawową czynnością po odpowietrzeniu kaloryfera jest sprawdzenie ciśnienia w instalacji. Procedura odpowietrzania spowodować może bowiem znaczny spadek ciśnienia w układzie – najlepiej ustawić je na poziomie od 0,9 do 1,2 atmosfery. Kolejnym krokiem jest wytarcie odpowietrznika i sprawdzenie, czy nie ma na nim żadnych śladów przeciekania. W przypadku pojawienia się kropel wody, należy okręcić śrubę odpowietrznika, po czym ponownie ją dokręcić.