Sprawdź, która glebogryzarka jest najlepsza dla Ciebie – porady, jak dopasować sprzęt do swoich potrzeb

glebogryzarka

Glebogryzarka to niezastąpione narzędzie na roli czy w większym ogrodzie. Jej użycie znacząco ułatwia prace związane z przygotowaniem gruntu, sadzeniem roślin czy nawet odśnieżaniem. Jednakże, przed zakupem maszyny warto dokładnie rozważyć swoje potrzeby oraz rodzaj działań, jakie zamierzamy wykonywać. W tym artykule radzimy, jak dopasować konkretny model do własnych potrzeb.

Wielkość powierzchni do spulchnienia

Pierwszą rzeczą, jaką musisz wziąć pod uwagę, jest wielkość ogrodu czy pola. Do małych areałów zazwyczaj nie kupuje się tego typu narzędzi. Wszelkie prace wykonuje się ręcznie z użyciem łopaty. Wraz ze wzrostem posiadłości rośnie też potrzeba zmechanizowanie niektórych czynności.

Na pierwszy rzut idą te aktywności, które zużywają najwięcej czasu i energii. Z tego względu na popularności zyskują glebogryzarki ogrodowe. To maszyny niedużej mocy o ograniczonej szerokości roboczej (zazwyczaj w granicach 300-500 mm), które można nabyć w stosunkowo niewielkiej cenie. Taka inwestycja zwraca się bardzo szybko, oferując liczne korzyści dla ergonomii życia.

Przy większej powierzchni ogrodu (np. uprawy pomidorów) lub na polach, niezbędna jest glebogryzarka spalinowa większej mocy. Powinna oferować dużą szerokość roboczą, szereg akcesoriów do podłączenia oraz pojemny bak. Praca z taką maszyną będzie dużo lepszym rozwiązaniem, niż poleganie na własnym zdrowiu i siłach.

Glebogryzarka Spalinowa CEDRUS 50-100cm GL500

Typ zasilania

Na rynku dostępne są dwa główne typy glebogryzarek. Pierwsze są zasilane elektrycznie i zwykle przeznacza się je do mniejszych obszarów oraz lżejszych prac. Są stosunkowo ciche, łatwe w obsłudze i ekologiczne, szczególnie jeśli zasilający je prąd jest produkowany przez instalację fotowoltaiczną. Mają jednak jedną dużą wadę – ogranicza je dostępność zasilania elektrycznego.

Przygotowanie gleby na polach elektryczną glebogryzarką Daewoo jest praktycznie niewykonalne. Dużo bardziej uniwersalne są maszyny spalinowe. Cechują się także większą wydajnością. Warto pamiętać, że podstawą udanego zakupu jest szeroki wybór – świetne glebogryzarki znajdziesz w Gotex.

Wyposażenie dodatkowe

Przy wyborze glebogryzarki warto również zwrócić uwagę na dostępne dodatki i funkcje, które mogą ułatwić pracę i poszerzyć zastosowanie. Niektóre modele są wyposażone w regulowaną głębokość pracy, co pozwala dostosować narzędzie do różnych rodzajów gleby. Inne mogą mieć kilka biegów lub ergonomiczne uchwyty, co zwiększa komfort obsługi. Cenne mogą się okazać także akcesoria. Kopaczka, obsypnik, pług do odśnieżania – możliwości jest bardzo wiele, a każda sprawia, że nasza maszyna staje się wszechstronna i gotowa do pracy o każdej porze roku.

Ceny i opinie klientów

Ceny glebogryzarek wahają się od około tysiąca do nawet kilku tysięcy złotych. Przed zakupem warto porównać oferty różnych modeli producentów. Często okazuje się, że największym składnikiem kształtującym wartość transakcji nie jest jakość użytych materiałów czy wydajność urządzenia, ale jego marka.

Nie zawsze warto przepłacać za sprzęt międzynarodowego konglomeratu. Są dostępne rozwiązania, które proponują bardzo dobrą jakość za niższą cenę, np. produkty Holida. Jeśli zależy nam na jednorazowym użyciu glebogryzarki, wynajem także może być jakimś rozwiązaniem.

Przed zakupem sprzętu warto też przeczytać opinie innych użytkowników lub zasięgnąć opinii w specjalistycznym sklepie. Pomaga to w wyborze odpowiedniego modelu i uniknięciu rozczarowań na etapie eksploatacji.

Glebogryzarka kultywator Holida WM900

Artykuł zewnętrzny.

Informacja prawna