Jakie funkcje powinna mieć nowoczesna kosiarka?

Dobrze utrzymany trawnik, to bardzo ważny element wystroju każdego ogrodu. Skok technologiczny, jakiego doświadczyliśmy w ubiegłych dwudziestu latach, spowodował, że kontrolowanie wysokości trawy stało się bardzo łatwe i całkiem przyjemne. Koszenie trawy, o ile robi się to za pomocą dobrej jakości kosiarki, z niechcianego obowiązku, stało się odprężającą czynnością dla wielu osób. Czym powinna charakteryzować się nowoczesna kosiarka? Jakie powinna mieć funkcje?

Praca rąk kontra technologia

Wiele zależy od tego, na jaką wersję kosiarki się zdecydujemy. Jeśli nasz ogródek jest pełen różnych trudno dostępnych miejsc i nieregularnych kształtów lub jest wypełniony dużą ilością drzewek owocowych, krzewów lub kwiatów, mogących ucierpieć w trakcie koszenia, warto zwrócić swoją uwagę na kosiarki bez napędu. Charakteryzują się one o wiele większą możliwością kontroli poczynań sprzętu.

W przeciwnym wypadku, najlepszym wyborem będą nowoczesne urządzenia wyposażone w napęd, jak chociażby Kosiarki NAC. Idealnie sprawdzą się zarówno na mniejsze, jak i większe tereny, nawet tych przekraczających 1000 metrów kwadratowych powierzchni. Nowoczesne kosiarki z napędem sprowadzają naszą rolę tylko i wyłącznie do kontroli równości cięcia trawy i do spacerowania po ogródku. Kosiarki takie, w zależności od modelu, poruszają się z prędkością od 2,5 do 4,5 kilometrów na godzinę. Najczęściej napędzane są tylne osie kół kosiarki, choć zdarzają się wersje, w których napęd znajduje się we wszystkich czterech kołach. Minusem tego typu kosiarek jest fakt, że są nieco cięższe, niż ich beznapędowi kuzyni.

Dobra kosiarka zapewnia równe cięcia

Inną cechą, charakteryzującą nowoczesne kosiarki, jest możliwość manipulowania nad wysokością ścinania trawy. Urządzenia wyposażone w tą funkcję, umożliwiają wielostopniową regulację, która pozwala manipulować nad tym, jak wysoko znajdują się ostrza kosiarki oraz są wyposażone w centralną stację regulacji wysokości. Jest to zazwyczaj dźwignia, która umożliwia zmianę wysokości jednym ruchem ręki. Standardowo modele, pozwalają na ustalenie pracy ostrzy na wysokości od dwóch do dziewięciu centymetrów wysokości.

Echo przeszłości

Wielu ludzi pamięta czasy, w których po koszeniu następował jeszcze jeden proces, który miał na celu ściętej trawy – grabienie. Za pomocą specjalnego narzędzia zbierało się zieleń na kupkę i wrzucało później do kompostu. Na szczęście, te czasy już minęły – nowoczesne kosiarki posiadają kosze, które zbierają ścinane źdźbła trawy. Wyposażone są one zwykle we wskaźnik, który pokazuje ilość wolnego miejsca. Pojemność takiego kosza jest zależna od wielkości kosiarki – w przypadku tych najmniejszych wersji, pojemnik ma maksymalnie 25 litrów pojemności. W przypadku średnich, jak kosiarki spalinowe, można znaleźć takie, które posiadają do 50 litrów, a w największych modelach, takich jak traktorki ogrodowe – 80 litrów. Zdarza się, że modele mają możliwość ściągnięcia kosza i przystawienie do niego specjalnego urządzenia, które mieli skoszoną trawę, a następnie wyrzuca ją z urządzenia, od razu nawożąc trawnik.

Czyszczenie kosiarek

Najbardziej nowoczesne modele kosiarek posiadają jeszcze jedną funkcję, która staje się coraz bardziej popularna, zwłaszcza wśród tych, którzy chcą utrzymać swój sprzęt w jak najlepszej kondycji, jak najmniejszym nakładem pracy – złącze do mycia podłoża. Znajduje się ono zwykle we wnętrzu obudowy kosiarki. Posiada też wejście na końcówkę węża ogrodowego, dzięki któremu kosiarka sama czyści się z resztek trawy.

Informacja prawna