Wyjątkowa oprawa świetlna na dom. Dlaczego warto doświetlić bryłę budynku i jakie lampy wybrać?

Oświetlenie elewacji jest ważnym elementem dekoracji domu. Uatrakcyjnia wygląd budowli, podkreśla jej architekturę, wprowadza przyjemną atmosferę po zmroku i zapewnia bezpieczeństwo poruszania się. Na elewacjach coraz częściej spotykamy eleganckie kinkiety zewnętrzne. Ich główną rolą jest oświetlenie samego budynku, jak i przestrzeni takich jak taras, balkon czy weranda. Lampy ścienne znajdą również zastosowanie w ogrodzeniach, przy drzwiach wejściowych czy wjeździe do garażu. Stworzenie pięknego pejzażu świetlnego wokół domu to niełatwe zadanie, lecz możliwe do zrealizowania. Czasami warto po prostu poświęcić tej czynności nieco więcej czasu. Zobacz jak efektownie, funkcjonalnie i z pomysłem rozświetlić dom jednorodzinny i jego bezpośrednie otoczenie.

Jakie funkcje spełniają lampy na elewację domu?

Stylowe i funkcjonalne kinkiety zewnętrzne (elewacyjne) odgrywają niezwykle ważną rolę w kształtowaniu przestrzeni wokół domu. Umiejętnie zastosowane, mogą odmienić jej wygląd nie do poznania. Lampy na elewację domu kosztują niewiele, a potrafią mistrzowsko tworzyć atmosferę i kreować nastrój. Podstawową funkcją takich kinkietów jest oczywiście zapewnienie światła. Oprócz tego pełnią one także rolę ciekawej dekoracji, wpływając na ostateczny wygląd posesji. Dzięki odpowiednio dobranym lampom elewacyjnym możemy podkreślić strukturę lub zaakcentować ciekawe detale architektoniczne. Kinkiety zewnętrzne są rozwiązaniem, które łączy w sobie funkcję estetyczną z praktycznością. Oświetlenie na elewację ułatwia poruszanie się po posesji po zmroku i sprawia, że dom jest dobrze widoczny niezależnie od pory dnia. Obecność punktów świetlnych ułatwia nam też np. znalezienie kluczy w plecaku lub torebce, otwarcie zamka w furtce, bezpieczne parkowanie czy wejście po schodach wieczorową porą. Dodatkowo światło na zewnątrz budynku jest bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa. Lepsze doświetlenie terenu wokół domu jest świetnym pomysłem, ponieważ pomaga odstraszyć potencjalnych złodziei. Wiadomo, że ciemność to sprzymierzeniec włamywaczy, dlatego lampy elewacyjne są doskonałym rozwiązaniem. Działając w ten sposób możemy pokrzyżować intruzom plany i zniechęcić ich do napadów rabunkowych.

Nastrojowe oświetlenie strefy do relaksu, czyli kinkiety na taras

Lampy zewnętrzne zamontowane na ścianie przylegającej do tarasu ozdobią każdy kącik wypoczynkowy, zapewniając intymne, przyjemne dla oka światło. Kinkiety na tarasie są bardzo popularnym rodzajem oświetlenia, ponieważ budują przyjazną, domową atmosferę wyciszenia i spokoju. Bez lamp na tarasie nie moglibyśmy korzystać z jego zalet po zapadnięciu zmroku. W przypadku lamp ściennych zewnętrznych wysoka jakość idzie w parze z przystępnymi cenami. Za nieduże pieniądze możemy uzyskać naprawdę ciekawy efekt świetlny, który wzbogaci nasz taras zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i wizualnym. Kupując kinkiety na zawsze wybieraj modele przystosowane do zmiennych warunków atmosferycznych. Najczęściej na kinkietach elewacyjnych znajduje się informacja, że jest to produkt, który może być stosowany na zewnątrz budynku.

Lampy ścienne zewnętrzne: nowoczesne, a może retro?

W zależności od efektu, jaki chcemy osiągnąć, możemy użyć różnych lamp elewacyjnych. Oferta rynkowa tego typu artykułów jest naprawdę szeroka, dzięki czemu każdy może wybrać rozwiązanie odpowiadające indywidualnym potrzebom. Jeśli chcesz dodać aranżacji klasy i subtelnie ją rozświetlić, dobrą opcją mogą być lampy elewacyjne nowoczesne. To wyjątkowo estetyczny i praktyczny dodatek, który znakomicie komponuje się z trendami współczesnego budownictwa. Nowoczesne lampy ścienne zewnętrzne występują w wielu różnych wzorach i wersjach kolorystycznych. Ciekawą opcją są na przykład modele z kloszami mlecznymi, które tłumią i rozpraszają światło, dzięki czemu przestrzeń nabiera zupełnie innego charakteru. W ostatnim czasie bardzo modne są także lampy elewacyjne zewnętrzne w stylu vintage. Kinkiety zewnętrzne retro przepięknie prezentują się na domach o klasycznej architekturze, ale nie tylko. Niezwykle eleganckie oprawy ścienne ze zdobionym szkłem czy czarujące kinkiety retro z piaskowanymi szybami nadają przytulnego, bardzo ciepłego charakteru całej nieruchomości.

W jaki sposób zamontować kinkiety zewnętrzne?

Musimy pamiętać, że ważny jest nie tylko sam wybór odpowiedniego oświetlenia, lecz także jego prawidłowy montaż. To zadanie, które możemy wykonać samodzielnie bądź korzystając z pomocy fachowców. O tym, gdzie będzie zamontowany kinkiet, najlepiej pomyśleć jeszcze zanim wybierzemy się na zakupy. Dzięki temu unikniemy przykrych niespodzianek podczas instalowania lamp. Sam montaż kinkietów elewacyjnych jest stosunkowo szybki i prosty. Ze względu na sposób mocowania możemy wyróżnić dwa rodzaje takich lamp. Pierwszym są oprawy mocowane bezpośrednio na elewacji budynku – w tym przypadku cała tylna część lampy przylega do ściany. Drugi typ to kinkiety na ramieniu bądź pałąku, dzięki którym łatwiej zainstalować je w ciasnych lub trudno dostępnych miejscach.

Informacja prawna