Drewniana altana w ogrodzie stanowi dopełnienie ogrodowej aranżacji. Jest przyjemną przestrzenią do odpoczynku, spotkań ze znajomymi, a także praktycznym kącikiem grillowym. Podpowiadamy, jak urządzić altanę i gdzie ją ustawić, by stała się ciekawym elementem dekoracyjnym ogrodu.
Nowoczesna lub drewniana altana w ogrodzie – jaką wybrać
Jeśli masz to szczęście, że posiadasz duży ogród, możesz stworzyć w nim przytulną i funkcjonalną przestrzeń, która posłuży za kącik grillowy, miejsce odpoczynku lub jadalnię na świeżym powietrzu. Budowa altany ogrodowej nie wymaga zgłoszenia do urzędu (o ile jej wielkość nie przekracza 35 m2) – możesz pobawić się w majsterkowicza i uzupełnić nią swój ogród. A jeśli budowanie altany wydaje Ci się zbyt skomplikowane i czasochłonne, kup gotową konstrukcję. Ceny najprostszych modeli altan zaczynają się od ok. 3 tys. zł. Ażurowa, drewniana konstrukcja bez bocznych osłon i fundamentów (najtańsza wersja) sprawdzi się w niewielkim ogrodzie, w którym chcesz uniknąć efektu przytłoczenia. Taki pawilon będzie przytulnym miejscem do grillowania i zapewni schronienie podczas deszczu. Co jeszcze warto rozważyć przy wyborze altany?
Chcesz sam zbudować altanę? Sprawdź, jak to zrobić >>
Rodzaj materiału i konstrukcji
Budowle przeznaczone do ogrodu mogą być wykonane z drewna, metalu, z kamienia lub cegieł. Mogą mieć otwartą konstrukcję, jak wspomniany już ażurowy i lekki pawilon, który można przenosić z miejsca na miejsce, a także być wyposażone w szklane ściany boczne i w chłodniejsze miesiące służyć za ogród zimowy. Można również spotkać altany wykonane z betonu (robi się z niego podłogi), choć najczęściej stosuje się go jedynie do przygotowania fundamentów. Przy okazji konstrukcji warto wspomnieć również o podłodze. Najlepiej prezentują się altany z drewnianym podestem, ale do wykończenia podłoża wykorzystuje się także kostkę brukową, kamień lub wylewkę betonową (wygląda najmniej naturalnie). Jeśli masz zamiar przenosić pawilon z miejsca na miejsce, zrezygnuj z fundamentów i budowania podłogi – podłożem będzie w tym przypadku trawnik. Choć to najmniej funkcjonalne rozwiązanie, nie wymaga praktycznie żadnych prac budowlanych.
Jak wybrać rozmiar altany?
Drewniana klasyczna lub nowoczesna altana ma być głównie miejscem do odpoczynku. Jej rozmiar powinien być dostosowany zarówno do wielkości ogrodu, jak i Twoich potrzeb. Jeśli altana będzie służyła jako zewnętrza jadalnia lub ogród zimowy, powinna być na tyle przestronna by pomieścić stół, kącik grillowy i… dużą liczbę gości. W takim przypadku ogranicza Cię jedynie przestrzeń ogrodowa. Jaką wysokość powinna mieć prosta altana w ogrodzie? Przyjmuje się, że dla wygody wszystkich osób korzystających z altany strop powinien być usadowiony na wysokości 230-260 cm. Wtedy, niezależnie od wzrostu, każdy będzie mógł swobodnie poruszać się w pawilonie.
Gdzie postawić altanę w ogrodzie
Masz już projekt i niezbędne elektronarzędzia potrzebne do zbudowania altany. Czas teraz zdecydować, gdzie ta konstrukcja stanie w ogrodzie. Chcesz postawić ją w centralnym punkcie ogrodu? A może wolisz, by nie przytłaczała całej aranżacji i masz zamiar zbudować ją w rogu działki? Niezależnie od Twoich preferencji estetycznych, uwzględnij jeszcze takie czynniki jak potencjalne źródła hałasu (np. bliskość ruchliwej ulicy, głośnych sąsiadów), nasłonecznienie miejsca, gdzie stanie altana, oraz widoki, jakie będziesz z niej oglądać. Czy siedząc w pawilonie, będziesz podziwiać swój piękny ogród, czy też patrzeć się na pranie sąsiadów lub przejeżdżające samochody?
Jak urządzić ogrodową altanę
Kiedy tylko pojawi się u Ciebie pomysł na altanę w ogrodzie, od razu zaplanuj jej wnętrze. Zewnętrzna konstrukcja to tylko pierwsza część projektu – powinno się w nim znaleźć również dokładnie zaplanowane wnętrze. Z czego będzie podłoga? Czy w altanie będzie stół oraz siedziska zintegrowane z całą konstrukcją? Czy planujesz zrobić poręcze i dekoracyjne płoty na ścianach bocznych? Przemyśl również, jakie dodatkowe meble staną w altanie. Jeśli ma być to miejsce relaksu, może warto pomyśleć o bujanym fotelu, wygodnym leżaku lub podwieszanym fotelu brazylijskim? Jeśli ma być to altana z grillem w ogrodzie, warto przeznaczyć w niej bezpieczne miejsce na grilla oraz blat pomocniczy i komodę do przechowywania akcesoriów.
Oświetlenie altany w ogrodzie
Altana w małym ogrodzie lub nowoczesna i duża konstrukcja na przestronnej działce posłuży Ci zapewne jako miejsce wieczornych spotkań ze znajomymi. Żeby zapewnić sobie dobrą widoczność, a jednocześnie stworzyć nastrojowy klimat, wyposaż pawilon w oświetlenie zewnętrzne. Nie chcesz doprowadzać prądu do altany? Wykorzystaj zatem solarne lampki LED oraz lampiony i girlandy na baterie. Zwróć uwagę czy światełka mają odpowiednią ochronę przed zapyleniem i zmoczeniem. Osłona lampek przeznaczonych do stosowania na zewnątrz powinna mieć szczelność ze współczynnikiem IP43 lub wyższym.
Ozdoby
Ostatni element ogrodowej altany to dekoracje i ozdoby. Proponujemy postawić na naturalność i uzupełnić altanę zielenią oraz stonowanymi kolorami ziemi i drewna. Niech staną tu kwiaty w donicach, których nie można posadzić w ogrodzie oraz nastrojowe lampiony dodające uroku całej przestrzeni. Na kanapie i fotelach ułóż dekoracyjne poduszki, a na podłodze – jutowy dywanik.
Wpis partnera.