Aparat VSS to przyrząd badawczy wykorzystywany do badania nośności oraz zagęszczenia podłoża. Czym charakteryzuje się to urządzenie? W jaki sposób przeprowadza się badanie nośności podłoża przy użyciu aparatu VSS? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Co to jest aparat VSS?
Aparat VSS, który potocznie jest nazywany płytą VSS to jak wspomniano we wstępie przyrząd umożliwiający badanie nośności oraz zagęszczenia podłoża. Urządzenie wykorzystuje się do przeprowadzania pomiarów geotechnicznych, ponieważ pozwala ono określić pierwotny moduł odkształcenia. Istotne w tym przypadku jest to, że aparaty VSS to urządzenia, które mogą różnić się budową, a konkretnie ilością zegarów pomiarowych, które umieszczone są na statywie. Każda pływa VSS zbudowana jest natomiast z trzech podstawowych elementów, czyli
- aparatury zadającej, czyli pompy hydraulicznej;
- siłownika zamontowanego do stalowej płyty, który odpowiada za przekazywanie informacji o obciążeniu zadanym na podłoże;
- precyzyjnego czujnika pomiarowego wraz ze statywem.
W tym miejscu należy również wspomnieć, że statyczna płyta do badania nośności wymaga użycia przeciwwagi, co powoduje, że w tego typu badaniach wykorzystuje się również ciężki sprzęt budowlany, np. koparkę. Warto również wiedzieć, że aparat VSS to urządzenie dostępne zarówno w wersji analogowej, jak i cyfrowej, a tego typu sprzęt znajduje się w ofercie dostępnej na viateco.eu.
Przebieg badania nośności podłoża przy użyciu aparatu VSS
Aparat do badania nośności płytą to przyrząd pomiarowy, jest bardzo dokładany, jednak warto podkreślić, że z tego względu sam test może trwać stosunkowo długo. W jaki sposób przebiega? Otóż, jest to bardzo proste, ponieważ płyta VSS jest skokowo obciążana, czyli wywiera się na nią nacisk. Następnie następuje odciążanie całego krążka, dzięki czemu następuje osiadanie podłoża. Zgodnie ze sztuką pomiar przeprowadza się w dwóch cyklach, stosując tym samym:
- skokowe obciążenie, tj. co 0,05 MPa, co należy czynić aż do momentu osiągnięcia 350 kPa;
- stopniowe odciążenie, tj. co 0,1 MPa, co ma na celu ponowne zadanie obciążenia.
Jak już wspomniano aparat VSS wymaga zastosowania przeciwwagi, którą stanowią z reguły ciężkie maszyny budowlane. Prawidłowość pomiarów oraz wiarygodność uzyskanych wyników determinuje natomiast to, czy statyczna płyta do badania nośności jest zgodna z normami DIN 18134, BS 1377 oraz ASTM D 1194.
Aparat VSS – zalety pomiarów nośności płytą statyczną
Przeprowadzanie pomiarów nośności przy wykorzystaniu aparatu VSS to jedna z najczęstszych metod pomiarowych podłoża, co wynika przede wszystkim z jej zalet. Zaliczyć do nich należy przede wszystkim fakt, że tego typu testy umożliwiają stworzenie kompletnej dokumentacji, która jest niezbędna w przypadku wielu różnych inwestycji budowlanych. Ważne jest bowiem to, że pomiary nośności przy wykorzystaniu płyty VSS sprawdzają się zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i inwestycjach przemysłowych, czy drogowych. W tym pierwszym przypadku przeprowadzenie testów pozwala zapobiec m.in. osiadaniu budynków, co w dalszej kolejności przekłada się z reguły na popękane ściany, czyli jeden z najpopularniejszych problemów w nowym budownictwie. W przypadku inwestycji drogowych aparat VSS stosowany jest po to, by zweryfikować m.in. jakość przygotowanego podłoża pod nawierzchnię asfaltową, czy tory kolejowe. Warto bowiem zdawać sobie sprawę z faktu, że badanie podłoża pod względem jego nośności, zagęszczenia, czy wytrzymałości ogranicza ryzyko wystąpienia poważnych problemów, które mogą pojawić się zarówno jeszcze w trakcie realizacji danej inwestycji, jak i wiele lat po jej ukończeniu. Co jeszcze należy zaliczyć do zalet aparatu VSS? Przede wszystkim prostotę użycia oraz wspomnianą wcześniej dokładność pomiaru, zarówno w przypadku urządzeń analogowych, jak i cyfrowych.
Podsumowując należy stwierdzić, że aparat VSS to przyrząd badawczy, którego użycie jest niezbędne do rozpoczęcia wielu inwestycji budowlanych. Badanie nośności podłoża pozwala bowiem określić, czy jest zostało ono odpowiednio zagęszczone.