Jak dobierać oleje do drewnianych elementów wykończenia wnętrz?

Olejowanie drewna to jedna z popularniejszych technik zabezpieczania jego powierzchni. Zaletą olejowanie jest wysoka odporność uzyskanej powłoki na wnikanie wilgoci. Ten sposób zabezpieczenia drewna naturalnego stosuje się zarówno w przypadku elementów drewnianych przeznaczonych na zewnątrz, jak i do wyposażenia wnętrz. Dlaczego warto zdecydować się na zabezpieczenie drewna olejem?

Wnika i zabezpiecza powierzchnię

Jedną z podstawowych zalet, jaką charakteryzują się oleje do drewna jest sposób, w jaki tworzą warstwę ochronną. W odróżnieniu od preparatów takich jak lakiery, oleje do drewna wnikają w strukturę podczas nanoszenia ich na powierzchnię. Dzięki temu warstwa ochronna jest znacznie głębsza i nie ogranicza się do samej powierzchni drewna. Oznacza to, że drewno chronione olejami jest lepiej zabezpieczone na wypadek zawilgocenia na skutek uszkodzeń mechanicznych, takich jak: tarcie i drobne punktowe uszkodzenia powierzchni itp. Nie oznacza to jednak, że olejowanie drewna podnosi znacznie jego parametry wytrzymałościowe. Chodzi raczej o to, że warstwa zabezpieczająca wnika w strukturę i zabezpiecza drewno przed wilgocią nawet w przypadku uszkodzenia jego powierzchni. Dlatego oleje do drewna to idealny środek do zabezpieczania powierzchni takiej jak kuchenne blaty czy podłogi.

Oleje do drewna i ich zalety

Podstawową zaletą olei do drewna jest to, że skutecznie zabezpieczają strukturę przed wnikaniem wilgoci. Oleje dedykuje się do zabezpieczania drewna twardego, ponieważ nie wzmacniają dodatkowo powierzchni tak, jak ma to miejsce w przypadku lakierów. Dobrze zabezpieczają przed wnikaniem wilgoci w głąb i umożliwiają szybką naprawę uszkodzonej powierzchni poprzez dodatkowe olejowanie. Dużą zaletą napraw olejowanych powierzchni jest to, że po oczyszczeniu drewna i olejowaniu naprawianego fragmentu można szybko uzyskać dokładnie taki sam kolor i fakturę jak na powierzchni nieuszkodzonej. Co więcej, drobne naprawy można łatwo wykonać we własnym zakresie. Oprócz tego oleje do drewna to zdecydowanie jeden z bezpieczniejszych środków do zastosowania na blatach kuchennych i stołach oraz wszystkich innych drewnianych powierzchniach przeznaczonych do kontaktu z żywnością. Do takiego zastosowania konieczne jest nabycie produktów atestowanych pod kątem bezpieczeństwa dla ludzi i kontaktu z żywnością.

Olejowanie drewna i estetyka

Rozważając zabezpieczenie powierzchni drewnianych we wnętrzach olejami do drewna, nie sposób nie wspomnieć o walorach estetycznych tego rozwiązania. Oleje nadają drewnu charakterystycznej ciepłej naturalnej faktury, która jest bardzo przyjemna w dotyku. Poza tym mogą eksponować i utrwalać naturalną kolorystykę drewna lub koloryzować jego powierzchnię na wybrany kolor. W ofercie dostępne są produkty z efektem połysku lub matujące zabezpieczaną powierzchnię. Co więcej, oleje do drewna szczególnie koloryzujące w bardzo ciekawy sposób eksponują usłojenie i rysunek drewna.

Bardzo ważne jest też to, że oleje do drewna umożliwiają szybkie zabezpieczenie powierzchni. Sam proces aplikacji jest bardzo prosty i nie wymaga specjalistycznego sprzętu ani doświadczenia. Dobre oleje do drewna są ponadto odporne na zabrudzenia i można je łatwo czyścić, co sprawia, że są bardzo wygodne w codziennej eksploatacji.

Informacja prawna