Bramy garażowe wybierane do garaży zbiorczych powinny charakteryzować się przede wszystkim dużą wytrzymałością ze względu na wysoką częstotliwość użytkowania. Nie bez znaczenia pozostaje również sposób otwierania czy wreszcie kwestia wzornictwa dopasowanego do całego budynku.
Bramy garażowe w garażach zbiorczych – co wziąć pod uwagę?
Garaże zbiorcze budowane są bardzo często w podziemiach obiektów użyteczności publicznej oraz domów wielorodzinnych i każdego dnia korzysta z nich wiele osób. Wybierane do tego typu budynków bramy garażowe powinny więc cechować się przede wszystkim solidnością oraz być przystosowane do wykonywania setek cykli dziennie. Dlatego też rozsądnie jest postawić na prostą, ale jednocześnie wygodną w użytkowaniu konstrukcję. Pozwoli to zmniejszyć częstotliwość konserwacji i zapewni bezawaryjną pracę skrzydła. Bardzo ważne jest także, aby bramy garażowe w garażach zbiorczych otwierały się i zamykały cicho. Wybór konkretnego modelu powinien być uzależniony również od miejsca montażu. Uwagę ponadto trzeba zwrócić na niezawodny napęd oraz rozwiązania zapewniające bezpieczne użytkowanie.
Uchylne bramy garażowe
Tego typu bramy garażowe cieszą się zainteresowaniem zarówno właścicieli domów jednorodzinnych, jak i inwestorów budujących garaże zbiorcze. Ich zaletą jest duża wytrzymałość pozwalająca na wiele lat bezawaryjnego użytkowania. Otwarta konstrukcja wyposażona w mechanizm przeciwwagi nie wymaga częstej konserwacji i może być wygodnie eksploatowana przez długi czas. Skrzydło porusza się w prowadnicy na rolkach zapewniając tym samym cichą pracę. Montaż za otworem wjazdowym lub z zastosowaniem ramy ościeżnicy sprawia, że taka brama garażowa doskonale sprawdzi się także bezpośrednio przy chodniku czy ulicy, ponieważ podczas otwierania nie będzie wychylała się na zewnątrz. Uchylne bramy garażowe przeznaczone do garaży zbiorczych nie zajmują wiele miejsca, dlatego umożliwiają maksymalne wykorzystanie przestrzeni wewnątrz budynku.
Bramy przesuwne
Przesuwne bramy garażowe wymagają niewielkiej głębokości zabudowy, co pozwala parkować auta bezpośrednio w ich sąsiedztwie. Ze względu na wąską ramę ościeżnicy model przesuwny doskonale sprawdzi się także w budynkach z bardzo niskim nadprożem. Oszczędność miejsca to nie jedyna zaleta. Bramy garażowe przesuwne pracują płynnie i cicho, a specjalne profile zabezpieczające na krawędzi zamykającej i standardowo montowana fotokomórka gwarantują skuteczną ochronę przed zranieniem użytkowników czy uszkodzeniem samochodu.
Bramy garażowe z napędem
Bramy garażowe często wyposażane są w napęd pozwalający wygodnie otwierać i zamykać skrzydło za pomocą nadajnika. Do sterowania bramą wykorzystuje się również urządzenia stacjonarne, jak np. radiowe czytniki linii papilarnych czy radiowe sterowniki kodowane. Nowoczesne napędy do bram garażowych są nie tylko wygodne w użytkowaniu, ale też bezpieczne – sygnał nadajnika jest chroniony przed przechwyceniem przez niepowołane osoby. Warto wybrać napęd z funkcją łagodnego rozruchu i zatrzymania, co przekłada się na oszczędną i cichą pracę skrzydła. Wygodnym rozwiązaniem jest też automatyczne zamykanie bramy.
Estetyczne i doskonale dopasowane
Intensywnie eksploatowane bramy garażowe powinny być solidne i wytrzymałe, co zapewni ich długotrwałe oraz bezawaryjne użytkowanie. Poszukując odpowiedniego modelu, należy jednak wziąć pod uwagę także kwestie wzornictwa oraz kolorystyki, aby brama stanowiła spójny element elewacji budynku. Producenci bram mają w ofercie modele dostępne w różnych kolorach, co pozwala znaleźć rozwiązanie idealnie pasujące do konkretnego projektu. Powłoka o odpowiednim odcieniu nie tylko zapewnia atrakcyjny wygląd, ale też zabezpiecza skrzydło przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Inwestorzy mogą zdecydować się także na różne warianty skrzydła, a więc np. z przeszkleniami czy z kratkami wentylacyjnymi. Wpływa to na wygląd bramy i pozwala wybrać produkt idealnie spełniający oczekiwania kupującego.
– MATERIAŁ PARTNERA –