Jeszcze do niedawna klimatyzacja w domu uważana była za luksus i coś bardzo rzadko spotykanego. Spadek cen, a także znaczny wzrost temperatury spowodował jednak, że klimatyzacja stała się urządzeniem tak samo powszechnym, jak lodówka czy też mikrofalówka. Niestety tak samo, jak i one, ulega awariom i niezbędne staje się jej naprawianie, a także okresowe serwisowanie. Ile takie działania kosztują i komu się je powinno zlecać?
Jak zbudowana jest klimatyzacja?
Każdy doskonale wie, do czego służy klimatyzacja. Dzięki niej w pomieszczeniu powietrze staje się chłodniejsze, a także i pozbawione wilgoci. Nie każdy jednak wie, na jakiej zasadzie klimatyzacja działa, a oraz z czego konkretnie się ona składa. A wiedza ta wbrew pozorom jest całkiem wskazana, ponieważ dzięki niej możliwie stanie się szybsze określenie problemu, który być może pojawi się w działaniu klimatyzacji, a także zwiększy świadomość tego, kiedy się ją powinno serwisować.
Każda klimatyzacja składa się mniej więcej z tych samym części i elementów. Jest to oczywiście jednostka centralna, która zawsze zamontowana jest poza pomieszczeniem, a także jednostka wewnętrzna, która dokonuje wymiany powietrza pomiędzy zimnym a ciepłym.
Jak to jednak konkretnie działa? Kluczowy w tym wypadku jest czynnik chłodniczy, czyli specjalna substancja, która krąży w instalacji pomiędzy parownikiem a skraplaczem. Dzięki temu możliwe staje się odebranie ciepłego powietrza z pomieszczenia i wtłoczenie do niego zimnego.
Kiedy naprawa klimatyzacji staje się konieczna?
Już na pierwszy rzut oka widać, że klimatyzacja, choć jest urządzeniem w rewelacyjny sposób poprawiającym komfort spędzania czasu w pomieszczeniu, w którym pracuje, jest również dość prosto zbudowana. Dzięki temu przyjmuje się, że właściwie każda klimatyzacja powinna bez większych awarii działać nawet przez około 30 lat. Oczywiście termin ten nie jest sztywny, ponieważ trwałość klimatyzacji wprost wynika z jakości zastosowanych w niej elementów, materiałów i samego projektu.
Skoro jednak klimatyzacja jest tak długowiecznym urządzeniem, to dlaczego tak często i tak wiele mówi się o tym, aby ją odpowiednio serwisować? Dzieje się tak, ponieważ to właśnie od właściwego i w odpowiednim zakresie realizowanego serwisu zależy to, jaka będzie kondycja całego urządzenia.
Czym jest serwis klimatyzacji?
Układ klimatyzacji ma to do siebie, że jest bardzo mocno podatny na zabrudzenia. W wyniku gromadzącego się w instalacji kurzu, czy też innego typu zanieczyszczenia, dochodzi w niej do gwałtownego namnażania się bakterii, drobnoustrojów, a często także pleśni. Ma to oczywiście bardzo negatywny wpływ na zdrowie osób przebywających w pomieszczeniu z taką klimatyzacją, lecz przede wszystkim niezwykle negatywnie oddziałuje to na samo urządzenie. Przez brak odpowiedniego serwisu może ono bowiem bardzo szybko popaść w ruinę, co w najlepszym wypadku oznaczać będzie kosztowną naprawę, a w najgorszym nawet konieczność całkowitej wymiany urządzenia.
Serwis klimatyzacji to szereg działań i czynności, które powodują, że wszystkie elementy instalacji są odpowiednio oczyszczone, sprawdzone oraz przygotowane do dalszego działania. Co jednak dokładnie powinno wchodzić w skład takiego serwisu?
Niezbędne czynności podczas serwisowania klimatyzacji
Każdy serwis klimatyzacji, aby był przeprowadzony poprawnie i zgodnie ze sztuką, musi przebiegać w mniej więcej ten sam sposób. Nie można niczego pominąć, ponieważ choćby jeden zaniedbany element skutkować będzie poważnymi kłopotami z używaniem klimatyzacji.
Podstawową sprawą, jaką serwisant musi wykonać podczas przeprowadzanych przez siebie prac, jest umycie i zdezynfekowanie filtrów jednostki wewnętrznej. To właśnie w niej gromadzi się największe zabrudzenie, które może mieć wpływ na zdrowie ludzi. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie funkcji i działania urządzenia, co ma na celu upewnienie się co do jego całkowitej sprawności. Następnie powinno się bardzo dokładnie wyczyścić jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną, a także znajdujący się w jednostce zewnętrznej skraplacz. Na koniec pracownik serwisu powinien dokonać kontroli ilości płynu chłodniczego i w przypadku niedoboru, uzupełnić jego ilość. Ostatnim krokiem jest poddanie kontroli mocować i uchwytów, na których klimatyzacja jest umieszczona. Gwarantuje to pewne, stabilne i bezpieczne jej mocowanie.
Jakie mogą być skutki zaniedbania klimatyzacji?
Często zdarza się użytkownikom zapomnieć lub też świadomie odkładać w czasie serwis klimatyzacji. Ma to jednak swoje bardzo negatywne odbicie na jej stanie, a także na zdrowiu ludzi. Co konkretnie może spowodować takie zaniedbanie posiadanej klimatyzacji?
Od strony urządzenia może dojść do całkowitego zagrzybienia wentylatora, zalepienia wymiennika ciepła, oraz zatkanie filtrów powietrza. Oznaczać to będzie przede wszystkim znaczne pogorszenie się samopoczucia osób przebywających w pomieszczeniu, w którym taka klimatyzacja pracuje. Dodatkowo znacznie podniesie to rachunek za prąd, ponieważ zabrudzone elementy znacznie więcej zużywają energii elektrycznej. Na koniec warto zauważyć, że według serwisów zajmujących się naprawami klimatyzacji, aż około 70% wszystkich uszkodzeń wynika właśnie z nieprawidłowego serwisowania klimatyzacji.
Ile kosztuje serwis klimatyzacji?
Każdy użytkownik klimatyzacji zdaje sobie sprawę z tego, że jest to urządzenie dość drogie. Ile w takim razie może kosztować jego serwisowanie?
Cena serwisu zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od:
– wielkości klimatyzatora,
– modelu klimatyzatora,
– łatwości dostępu do jednostek,
– odległości, jaką serwisant musi pokonać.
Biorąc pod uwagę te czynniki, przyjmuje się, że fachowy i profesjonalny serwis klimatyzacji powinien mieścić się w przedziale od 150 do 250 złotych.
Kto powinien wykonywać serwis klimatyzacji?
Na koniec warto sobie odpowiedzieć na pytanie, komu takie prace powinno się zlecić? Zdecydowanie najlepszym wyborem będzie zlecenie takich prac firmie, która klimatyzacje montowała. Jeśli jednak nie ma już takiej możliwości, osoby podejmujące się takiej pracy powinny dysponować odpowiednio wysokim doświadczeniem, a także posiadać właściwe uprawienia np. SEP do 1kV.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Artis Group, zajmującą się montażem i serwisem klimatyzacji.