Wybór idealnej nawierzchni na boisko sportowe

Rozważając budowę boiska sportowego należy wziąć pod uwagę naprawdę wiele czynników. Jednak zdecydowanie najważniejszym z nich będzie sama nawierzchnia, która stanowi w końcu serce całego przedsięwzięcia. Obiekty tego typu muszą rzecz jasna spełniać pewne normy, a przy tym być trwałe i maksymalnie łatwe w utrzymaniu, co przełożyć powinno się na same wyniki, jakie uzyskiwać będą jego użytkownicy. W tekście, który przygotowaliśmy poszukamy typów podłóż jakie sprawdzą się zdecydowanie najlepiej. Zapraszamy do lektury!

Prawdą jest, że na rynku istnieje całkiem sporo rodzajów nawierzchni sportowych. Każda z nich posiada jedyne w swoim rodzaju cechy, które w pewnych przypadkach są zaletami, w innych zaś – wadami. Jakkolwiek, dla przykładu, w piłkę nożną lub koszykówkę można grać prawie wszędzie, nie w każdym jednak miejscu owa rozgrywka będzie tak samo przyjemna. Szybki rozwój technologi sprawił, że betonowe boiska, lub te początkowo trawiaste, lecz przeistaczające się później w zwyczajne klepiska, należą już tylko do przeszłości.

Zaufani producenci sportowych nawierzchni

Dobra wiadomość jest taka, że obecnie prężnie działa wielu producentów nowoczesnych i funkcjonalnych podłóż, których bogata oferta sprawi, że z pewnością dokonamy dobrego wyboru. Jedną właśnie z takich firm, której zaufało już spore grono klientów jest MTJ-GROUP, właściciel serwisu nawierzchnie24.pl.

Wykorzystanie poliuretanu

Jak się okazuje, popularny poliuretan to często pierwszy wybór jaki przychodzi do głowy konstruktorom. To właśnie z tego materiału i jego różnych mieszanek wykonanych jest wiele zewnętrznych kompleksów przeznaczonych dla amatorów i profesjonalistów. Mamy tu na myśli między innymi korty tenisowe, bieżnie i spore wielofunkcyjne boiska. Obiekty wykonane właśnie w ten sposób cechują się wysoką elastycznością, niezaprzeczalną wytrzymałością oraz – niemniej ważnym – doskonałym współczynnikiem tarcia. Warto wspomnieć także o bardzo przydatnych właściwościach antypoślizgowych – w końcu nie raz przyjdzie komuś skorzystać z boiska w czasie deszczu.

SBR i EPDM – najnowocześniejsze rozwiązania

Ostatnimi jednak czasy technika poszła do przodu, co zaowocowało znaczną innowacją w dziedzinie tworzenia boisk, placów zabaw i różnego rodzaju publicznej przestrzeni. Mowa tutaj o wykorzystaniu – posiadających atest Państwowego Zakładu Higieny – prefabrykowanych płyt SBR oraz EPDM, jakie znajdują zastosowanie także na domowych tarasach i balkonach. To jednak nie koniec ich szerokiego wykorzystania – bez problemu nadadzą się także do wyłożenia podłogi w siłowni, sprawdzą się w ogrodzie, a nawet w stajniach i wybiegach dla zwierząt. Ta ogromna wszechstronność musiała oczywiście sprawić, że rozwiązania jakie opisujemy stały się prawdziwym hitem wśród prywatnych inwestorów i szeroko pojętych przedsiębiorstw remontowo-budowlanych.

Wyjątkowo bezpieczne nawierzchnie

Bezpieczne nawierzchnie tego typu wybiera się przede wszystkim dla ochrony przed mniej i bardziej groźnymi upadkami, o które w przypadku dzieci wcale nie tak trudno. Miękkie podłoże to także przejaw troski o ludzki układ kostno-mięśniowy, którego nadwyrężenie – za sprawą słabej amortyzacji podłoża – może skutkować poważnymi kontuzjami. Zaznaczmy jeszcze, że płyty o jakich mowa cechują się wyjątkową tolerancją na wahania temperatur, a ich położenie zazwyczaj nie będzie wymagać od nas wielkich przygotowań – bez wpływu na funkcjonalność mogą spocząć na żwirowym, czy nawet piaszczystym gruncie.

Kolejną z zalet płyt SBR i EPDM będą warianty kolorystyczne, w jakich mogą występować. Jeśli znudziły nam się stonowane barwy, powszechnie do tej pory stosowane, z pewnością zachwyci nas mnogość opcji jakie mamy teraz do wyboru. Pierwsze z tych rozwiązań występuje w 5 wariantach, drugie natomiast – w aż 24, co oznacza, że boisko, czy plac zabaw jaki planujemy będzie się z pewnością wyróżniać na tle innych, kreując zupełnie nową, radosną rzeczywistość.

Informacja prawna