Korzyści płynące z wykorzystania paneli fotowoltaicznych

montaż paneli fotowoltaicznych

Mając na uwadze środowisko naturalne, coraz więcej Polaków decyduje się na montaż na dachach paneli fotowoltaicznych. Opracowana przez specjalistów technologia umożliwia znacząco zmniejszyć rachunki za energię elektryczną. O tym czym są panele fotowoltaiczne, a także czy można ubiegać się o dofinansowanie do inwestycji, można wyjaśnić w kilku punktach.

Panele fotowoltaiczne – sposób działania

Promienie słoneczne padające na panele fotowoltaiczne, za sprawą nowoczesnej technologii, zamieniane są w energię elektryczną. Pozyskany w ten sposób prąd może zasilać wszystkie urządzenia elektryczne w domu, co bezpośrednio przekłada się na zmniejszenie rachunków za energię. Panele fotowoltaiczne doskonale sprawdzają się również zimą, wystarczy, aby na zewnątrz było jasno. Ilość produkowanej przez nie energii zależy od mocy instalacji fotowoltaicznej.

Promienie słoneczne powinny padać na panele fotowoltaiczne pod kątem prostym. Niestety ze względu na zmieniającą się pozycję słońca na niebie, nie ma możliwości utrzymania optymalnego pochylenia. Z tego względu specjaliści radzą, aby ustawiać je pod kątem 45 stopni.

Podział ogniw fotowoltaicznych

Ogniwa fotowoltaiczne można podzielić na dwie grupy: moduły monokrystaliczne oraz polikrystaliczne. Moduły monokrystaliczne posiadają najwyższą sprawność i żywotność, która wynosi co najmniej 30 lat. Wykonane z jednego kryształu, łączą w sobie funkcjonalność, a także nowoczesny wygląd. Moduły monokrystaliczne wykazują dużą sprawność za sprawą równego ukierunkowania struktury kryształu.

Moduły polikrystaliczne produkowane są z krzemu, który rozpuszczony w  podciśnieniu pod specjalnym szkłem ochronnym i przelanym do kokili powoli zastyga. Jakość wykorzystanych w nich ogniw nie ustępuje ogniwom monokrystalicznym, przy czym charakteryzuje je dobry stosunek jakości do ceny, dzięki czemu są częściej wybierane przez klientów.

Panele fotowoltaiczne czy kolektory słoneczne – co wybrać?

Zarówno kolektory słoneczne, jak i panele fotowoltaiczne działają dzięki promieniom słonecznym. Zasadniczą różnicą między tymi technologiami jest to, iż panele słoneczne umożliwiają jedynie podgrzanie wody, natomiast panele fotowoltaiczne przekształcają promienie słoneczne na prąd elektryczny. Nadwyżki pochodzące z całego roku można przechowywać w zakładzie energetycznym i wykorzystać ją nocą, bądź zimą, gdy dni stają się znacznie krótsze.

Koszt instalacji fotowoltaicznej

Koszt instalacji paneli fotowoltaicznych w domu jednorodzinnym nie jest wysoki. Zwrot z inwestycji następuje średnio po 6-7 latach. Duży wpływ na cenę systemu ma moc instalacji. Im większa moc, tym więcej paneli, które należy zamontować na dachu. Na szczęście od kilku lat dla osób, które są zainteresowane montażem systemu fotowoltaicznego, uruchomiono programy dofinansowujące zakup oraz montaż paneli. O programy te mogą starać się zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy oraz rolnicy. Fotowoltaika Bydgoszcz od wielu lat specjalizuje się w doradztwie oraz instalacji paneli fotowoltaicznych.

Fotowoltaika to technologia przyszłości. jej montaż przyczynia się nie tylko do ochrony środowiska naturalnego, ale i znacznego obniżenia rachunków. Dzięki temu w budżecie domowym zostaje więcej gotówki, którą można przeznaczyć na pozostałe inwestycje.

Informacja prawna