Sprężarki tłokowe a śrubowe – czym się różnią?

Obecnie w powszechnym użyciu są zarówno sprężarki tłokowe, jak i śrubowe. Między nimi występują jednak konkretne różnice, a wybór sprzętu do pracy jest zależny od zapotrzebowania technicznego, trybu pracy urządzenia, ale też od osobistych preferencji.

Czym się charakteryzują sprężarki tłokowe a czym śrubowe?

Sprężarki tłokowe są najstarszym, a zarazem najtańszym typem sprężarek. Cechuje je wszechstronność działania, a więc niepodważalna jakość użytkowa oraz wysoka wydajność pracy. Są one dobrym wyborem dla przydomowego warsztatu czy też dla potrzeb prac domowych. Spotkać też jednak można sprężarki tłokowe do zastosowań specjalnych, na przykład sprężania powietrza do bardzo wysokiego ciśnienia (większego niż 300 barów).

Natomiast jeśli chodzi o sprężarki śrubowe, to podstawą ich działania jest zjawisko sprężania gazu, co następuje wskutek skoordynowanej pracy znajdujących się obok siebie śrub. Takie urządzenia pracują bardzo efektywnie, a zarazem mogą mieć kompaktowe rozmiary. Oba typy sprężarek mogą występować w modelach olejowych i bezolejowych. W sprężarkach olejowych specjalny olej jest wprowadzany do komory sprężania w trakcie pracy urządzenia. W sprężarkach, które pracują bez tego oleju, sprężone powietrze jest pozbawione zanieczyszczeń. Stąd też są one polecane w takich miejscach jak zakłady farmaceutyczne i spożywcze.

Różnice między sprężarkami tłokowymi a śrubowymi

Pierwszą dużą różnicą jest tryb pracy. W trybie ciągłym (jaki jest niezbędny w dużym przemyśle) pracować mogą sprężarki śrubowe. Nie wpływa to jednak na ich żywotność, która może być naprawdę długa. Natomiast sprężarki tłokowe, by nie doszło w nich do awarii, muszą od czasu do czasu przerywać swoje działanie. Kolejną różnicą jest hałas wydawany przez urządzenia, które mniejszy jest przy pracy ze sprężarkami śrubowymi. Dlatego też sprzęty te są najlepsze do pracy w przemyśle.

Sprężarki tłokowe wydają się zaś być lepszym wyborem przy zastosowaniach warsztatowych o mniejszej skali, gdzie będą bardziej opłacalnym wyborem. Do tego nie będą one wymagać specjalistycznej obsługi. Tym co, odróżnia sprężarki tłokowe od śrubowych są niektóre funkcje, w tym możliwość sprężania powietrza do bardzo wysokiego ciśnienia. Tak więc, różnice między tymi dwoma rodzajami sprężarek sprawiają, że wybór konkretnej opcji nie zawsze jest oczywisty. Zanim podejmie się decyzje, trzeba określić:

  1. Co będzie zasilać sprężarka.
  2. Jaką ma mieć wydajność.
  3. Wymagane ciśnienie pracy.
  4. Częstotliwość pracy.

Po określeniu tych kryteriów będzie można zdecydować się na konkretny typ sprężarki.

Artykuł powstał dzięki współpracy z firmą Pneumatik S.A.

Informacja prawna