Bloczki fundamentowe – wszystko co musisz wiedzieć o ich wymiarach oraz cenie

bloczki betonowe na fundamenty budynku

Fundamenty, są tak naprawdę jednym z najważniejszych elementów każdego budynku. To właśnie na fundamentach opiera i rozkłada się ciężar całej budowli, dlatego też do budowy fundamentów potrzeba szczególnej uwagi.
Fundamenty są najczęściej murowane z cegieł lub kamieni, a także wykonywane z betonu. Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się bloczki fundamentowe. Jest to najbardziej ekonomiczny sposób na postawienie fundamentów.

Tanie fundamenty, czyli bloczki fundamentowe (betonowe)

W ostatnich latach bloczki fundamentowe, są jednym z najpopularniejszych materiałów do budowania fundamentów. Jedną z ich niebywałych zalet, są przeróżne wymiary, szeroka dostępność oraz dobra cena, w porównaniu do innych rozwiązań. Warto również dodać, że bloczki fundamentowe wykonywane są z betonu różnej klasy na przykład C12/15, C16/20 oraz C20/25. Wytrzymałość bloczków betonowych wynosi tyle, ile obciążenie betonu. Bloczki fundamentowe wykorzystywane są budowy ścian fundamentowych, takich jak między innymi, ścian piwnic, podmurówek oraz murków oporowych.
Bloczki odporne są na wilgoć, mróz oraz ogień. Jest to bardzo ekonomiczne zastosowanie, dlatego coraz więcej osób decyduje się na wzniesienie domu, na bloczkach fundamentowych.
Kształt bloczków fundamentowych, jest identyczny do kształtu tradycyjnej cegły, czyli prostopadłościanu. Muruje się je w sposób na spoiny pionowe oraz poziome. Na rynku możemy znaleźć także bloczki fundamentowe z wyprofilowanymi typu pióro-wypust łączeniami. Jest to jedna z najbardziej popularnych metod na stawianie fundamentów, ponieważ bloczki fundamentowe są trwałe i odporne na wszelkie działanie warunków atmosferycznych. Kolejnym atutem bloczków, jest ich stosunkowo niska cena.

Wymiary bloczków fundamentowych

Betonowe bloczki fundamentowe, są produkowane i dostępne w wymiarach:
– 38x24x12
– 49x24x12
Długości to, 38 lub 49 centymetrów.
Betonowe bloczki fundamentowe nie mogą być większych wymiarów, ponieważ same w sobie są bardzo ciężkie. Wymiary podane wyżej ułatwiają inwestorowi szybkie i łatwe zbudowanie fundamentów pod wykonywany dom.
Jeżeli chcesz postawić na nieco lżejsze bloczki fundamentowe, to możesz je z łatwością dostać na rynku. Są one w identycznych rozmiarach i kształtach, lecz różnią się wydrążeniami, które sprawiają, że ich waga jest mniejsza.
W takim murze fundamentowym powstaje pustki powietrzne umożliwiają lepszą termoizolację. Należy pamiętać, że mur z bloczków fundamentowych wznoszony jest z pomocą tradycyjnej zaprawy murarskiej.

Bloczki fundamentowe można zakupić w wielu miejscach takich jak większe markety budowlane oraz składy budowlane. Jest również wielu małych producentów, którzy wyrabiają bloczki na zlecenie. Ofert takich jest całkiem sporo na portalach typu OLX i Allegro.
Przez swoją wagę zalecane jest kupowanie bloczków w bliskiej odległości od placu budowy, ponieważ transport na dalsze odległości może być po prostu kłopotliwy.

Ilość bloczków fundamentowych potrzebna na m2 zależna jest od tego jak szeroki ma być fundament. Faktyczne zużycie bloczków, jest tak naprawdę zależne od sposobu murowania.

Dla przykładu podać można zestawienie ile bloczków potrzebne jest na 1 m2 muru:

– Bloczek 38 x 24 x 12 cm – mur 24 cm – ok. 22
– Bloczek 38 x 24 x 12 cm – mur 12 cm – ok. 11
– Bloczek 49 x 24 x 12 cm – mur 49 cm – ok. 35
– Bloczek 30 x 24 x 12 cm – mur 24 cm – ok. 25

Jednakże najczęstsza i najbardziej spotykana szerokość fundamentu z bloczków fundamentowych, wynosi 24 cm.

Bloczki fundamentowe zajmują zazwyczaj około kilku do kilkunastu palet. Właśnie dlatego kluczową sprawą, jest transport, ponieważ transport bloczków, może być wykonany tylko przez samochód ciężarowy. Wyładunek bloczków zazwyczaj dokonywany jest przez samochód wyposażony w HDS, czyli hydrauliczny dźwig samochodowy. Ciężar bloczków jest tak duży, że tylko taki rozładunek wchodzi w grę. Na szczęście większość marketów i składów budowlanych zapewnia transport i rozładunek w promieniu kilku kilometrów.

Bloczki fundamentowe, to materiał z którego można murować fundament, nawet stawiając je na sztorc. Są one w ostatnim czasie najbardziej popularnym materiałem z którego powstają fundamenty.
Jeśli chodzi o cenę bloczków, to jest ona naprawdę niska. Co ciekawe, jeśli zdecydujemy się na market budowlany, to cena może gwałtownie podskoczyć. U lokalnych wytwórców i sprzedawców standardowa cena bloczka fundamentowego, o wymiarach 38 x 24 x 12 cm kosztuje od 2, 70 do 3, 15 złotych. Jednakże cena takiego samego bloczka w marketach budowlanych może często wzrosnąć do nawet 4 złotych za sztukę. Takie zdawało by się niewielkie niuanse cenowe, mogą realnie wpłynąć na kosztorys całego fundamentu, dlatego należy wybierać raczej lokalnych producentów. Oczywiście bloczki fundamentowe z mocniejszego betonu C20/25 są jeszcze droższe. Podczas zakupu bloczków fundamentowych warto jest dowiedzieć się, czy podana cena zawiera transport oraz rozładunek, ale na szczęście większość sprzedawców wlicza to w cenę bloczków.

Dodaj komentarz

Informacja prawna