Salon w bloku – co zrobić, by był funkcjonalny, wygodny i ładny

Aranżacja salonu w bloku może być prawdziwym wyzwaniem, jeśli chcemy, by był funkcjonalnie urządzony, a przy tym ładny, modny i wygodny. Niewielka przestrzeń salonów bywa często wykorzystywana jako miejsce do pracy, do odpoczynku, czasem też do spania i jedzenia. Gdy wszystko dobrze rozplanujemy, nasz salon będzie miał dużo więcej zastosowań. W wielu domach udaje się zagospodarować tę małą przestrzeń tak, by każdy z domowników mógł z niej korzystać. Jednak by było to możliwe, trzeba urządzić owo pomieszczenie zgodnie z kilkoma zasadami i aktualną wiedzą.

Triki na zaoszczędzenie miejsca w salonie

Nowoczesne rozwiązania umożliwiają wykorzystywanie salonu do różnych celów.

1. Składane łóżko. Tego typu meble nie przypominają starodawnych półkotapczanów, tylko są pełnowymiarowymi pięknymi łóżkami całkowicie chowanymi w nowoczesnych szafach. Jeśli mebel połączony jest z nowoczesną meblościanką, z podświetlonymi półkami wygląda bardzo interesująco. Takie rozwiązania są wygodne, bezpieczne i umożliwiają zagospodarowanie przestrzeni w salonie zarówno do spania, jak i na dzień.

2. Składane biurko. Miejsce do pracy przy komputerze w salonie to świetny pomysł, szczególnie że jest tu zazwyczaj najwięcej dziennego światła. Składane biurko sprawi, że zaoszczędzimy mnóstwo przestrzeni, by salon nie wydawał się zagracony. Gdy mamy ochotę popracować, możemy rozłożyć biurko znajdujące się przy ścianie lub pod składanym łóżkiem.

3. Wielofunkcyjny stół. Stół w jadalniach połączonych z salonem może spełniać bardzo ważną funkcję, gdy odpowiednio się rozkłada. Może dzielić pomieszczenia, gdy jest złożony i stawać się pełnowymiarowym stołem, gdy mamy gości. Tego typu nowoczesne rozwiązania sprawdzają się we wszystkich wnętrzach – nawet tych dużych. Możliwość złożenia dużego stołu, gdy ten nie jest potrzebny, zawsze się przydaje.

4. Kanapa pod składanym łóżkiem. Istnieją modele łóżek, które po złożeniu stają się kanapą. Całe, pełnowymiarowe łóżko chowa się w pionowej szafie, a w jego miejscu powstaje duża, wygodna kanapa. Tego typu rozwiązanie jest idealne, jeśli chcemy mieć w salonie sypialnię, ale nie chcemy rezygnować z przestrzeni do przyjmowania gości lub oglądania telewizji siedząc na kanapie.

5. Meblościanki. Ostatnimi czasy stały się bardzo modne małe meble kupowane oddzielnie. Ich dużą zaletą jest to, że łatwo się je sprząta i odsuwa, jednak nie są one zbyt pojemne. Dużą oszczędność miejsca zapewnimy sobie, stawiając jedną ogromną meblościankę pełną szafek, półek i schowków, gdzie pomieści się dosłownie wszystko. Nowoczesne meblościanki wykonane są z dobrych materiałów, podświetlane taśmami LED i mają trwałe mechanizmy zamykania i otwierania części ruchomych.

6. Przesuwne ściany. Jeśli w projekcie naszego mieszkania, jest dużo małych pokojów odczuwamy, że jest ciasne, za to każdy z domowników ma swoją oddzielną przestrzeń do życia. Jeśli natomiast nasze mieszkanie to jeden wielki salon z dwoma oddzielnymi pokojami może nam czasem brakować miejsca. Idealnym rozwiązaniem jest zamontowanie przesuwnej ściany. Wygląda ona nieco jak te w szafach. Przesuwa się na małych kółeczkach po specjalnie zamontowanych szynach na suficie i podłodze. Jest bezpieczna, dosyć dobrze wygłusza i zatrzymuje zapachy, dzięki czemu jest świetnym rozwiązaniem do salonu. Salon spełniający funkcję sypialni nie może być połączony z jadalnią. Dlatego na noc po przesunięciu ściany mamy oddzieloną sypialnię, a w dzień ogromne mieszkanie pełne przestrzeni.

Światło i kolory w małym salonie

Małe przestrzenie nie powinny być przytłaczane nasyconymi ciepłymi barwami. Zwykła biel, czy delikatny chłodny kolor sprawi, że salon będzie wydawał się większy. Aranżacja salonu w bloku nie może być przesadzona. Warto biel ścian ożywić kilkoma kolorowymi obrazami, kwiatami, czy dekoracjami pamiętając jednak o umiarze. Kilka dobrze dobranych kolorystycznie drobiazgów wygląda dużo bardziej estetycznie niż zagracona przestrzeń. Piękny biały salon, z meblami utrzymanymi w odcieniach szarości z kilkoma jaskrawymi, ożywiającymi wnętrze detalami to nowocześnie zagospodarowane wnętrze, które spodoba się każdemu. Jeśli natomiast ktoś lubi przepych, może wyrazić go, kupując nadmierną ilość poduszek zapełniających całą kanapę, lub pokryć jedną ze ścian ogromną ilością ulubionych obrazków, czy zdjęć. Tego typu działania nadadzą wnętrzu charakter, zamiast je zagracić.

Czy warto posiadać salon połączony z jadalnią?

Oczywiście, jeśli ilość pokoi w naszym mieszkaniu odpowiada ilości mieszkańców, a dodatkowo mamy jeszcze salon, który służy tylko do dziennego wypoczynku, to warto, by był połączony z jadalnią i kuchnią. Im mniej ścian w naszym mieszkaniu, tym lepiej się w nim czujemy. Jeśli jednak salon musi spełniać dodatkowo funkcję sypialni, to musi być odgrodzony od kuchni i jadalni zwykłą ścianą lub ścianą przesuwną. Spanie na tej samej przestrzeni, gdzie znajduje się zlew, nie jest nigdy dobrym pomysłem, bo nawet bardzo dbając o jego czystość, zawsze jesteśmy narażeniu na brzydki zapach wydobywający się z kanalizacji. Dlatego zawsze odgradzajmy nasze miejsce do spania przynajmniej ścianą przesuwna i wietrzmy je przez minimum dziesięć minut przed zaśnięciem, by mieć zdrowy, spokojny sen.

Czy urządzenie małego salonu spełniającego wiele funkcji jest możliwe?

Tak, to proste. Wystarczy zastosować kilka powyższych trików, by zaoszczędzić mnóstwo przestrzeni. Wówczas zmieści się w salonie pełnowymiarowe łóżko, biurko do pracy, oddzielna szuflada na zabawki dla dzieci, kanapa, telewizor, stół do spożywania posiłków i mały stolik przy kanapie. Na szczęście innowacyjnych i niedrogich rozwiązań do małych przestrzeni nie brakuje.

Dodaj komentarz

Informacja prawna