Nim zdecydujemy się na budowę własnego domu, musimy obliczyć z jak największą dokładnością, jaki koszt poniesiemy przy tego rodzaju inwestycji. Na rzeczywistą cenę domu składa się mnóstwo poszczególnych elementów, a pominięcie któregokolwiek z nich oddala nas od dokładnego oszacowania kosztów. Dlatego warto zapoznać się z różnymi detalami mogącymi podrożyć naszą inwestycję, ale też zabiegami umożliwiającymi zaoszczędzenie części środków.
Co należy uwzględnić, obliczając koszt budowy domu o powierzchni 100 metrów kwadratowych (100 m2)?
1. Zakup działki. Wachlarz cen działek jest ogromny. Od 50 złotych do nawet 700 złotych za metr kwadratowy. Cena działki wzrasta w zależności od kilku czynników: odległość od dużego miasta, kształt działki, odległość do jeziora, bądź innej atrakcji, rodzaj kupowanej ziemi, odległość od linii wysokiego napięcia, odległość od lasu, droga dojazdowa, czy w danym miejscu jest możliwość podłączenia się do kanalizacji miejskiej, czy jest czyste powietrze, wielkość działki i tym podobne.
2. Pozwolenia na budowę. Wszelkiego rodzaju pozwolenia mogą być drogie. Wypis z MPZP, zatwierdzenie gruntu pod budowę wydane przez geologa, mapa geodezyjna. Tego typu zaświadczenia będą nas kosztowały około 2000 złotych.
3. Kierownik budowy. Jego obecność jest niezbędna do nadzorowania pracy. Opłata – około 3000 złotych.
4. Projekt domu. Możemy skorzystać z gotowych projektów lub zatrudnić architekta do zrobienia indywidualnego, zgodnego z naszymi planami i oczekiwaniami. Ceny wahają się od dwóch, do parunastu tysięcy złotych.
5. Budowa fundamentów. Najdroższe przy budowie fundamentów są materiały. Przy budowie domu o powierzchni 100 metrów kwadratowych za same materiały zapłacimy ponad 20 000 złotych. Robocizna dla murarza to około 5 000 złotych.
6. Ściany nośne i działowe. Ściany nośne i działowe zazwyczaj buduje się z pustaków. Cena za ich zbudowanie oraz robociznę dla murarza to około 17 000 złotych.
7. Budowa kominów. Jeden komin dymowy to koszt około 3 000 złotych. Jeśli zdecydujemy się na dwa lub trzy kominy, to cena wzrasta. Dodatkowo należy zamontować wywietrzniki, których koszt to około 1 500 złotych.
8. Budowa dachu. Całkowita cena dachu to około 50 000 złotych. Ta cena zawiera: utworzenie więźb dachowych, pokrycie dachowe blachodachówką, ocieplenie, podbitki stropu, wyłaz dachowy i rynny.
9. Drzwi i okna. Zakup i montaż okien z ramami PCV w całym domu to koszt około 10 000 złotych. Porządne, zbrojone drzwi antywłamaniowe to koszt około 3 000 złotych.
10. Wykończenie domu. Od stanu surowego zamkniętego wykończenie domu może nas kosztować od około 100 do 150 tysięcy złotych. W skład ten ceny wchodzą koszty za: ogrzewanie (w tym centralny kocioł i kaloryfery), ocieplenie z zewnątrz, wykonanie elewacji, zrobienie podłóg, ścian, kuchnię na wymiar, schody, armaturę łazienkową.
Przeczytaj także artykuł: Czym jest metr? Jak obliczyć metry bieżące i kwadratowe?
Sposoby na zaoszczędzenie przy budowie domu
1. Warto korzystać z gotowych projektów domów. Jest ich na tyle dużo, że mamy z czego wybierać, a zamiast paręnaście, zapłacimy kilka tysięcy złotych. Istnieją też pakiety oferujące darmowe projekty, także warto z nich skorzystać.
2. Użycie więźb dachowych przygotowanych przez dekarza zamiast gotowych prefabrykowanych. Oszczędność około 3 000 złotych.
3. Zastosowanie blacho dachówki zamiast dachówek ceramicznych lub betonowych. Zapłacimy wówczas około 25 złotych za metr kwadratowy, zamiast 40 – 50 złotych.
4. Montaż okien z ramami z PCV zamiast drewnianych. Oszczędność około 5 000 złotych.
5. Wybór klasycznej bramy garażowej bez napędu. Oszczędność paru tysięcy złotych.
6. Rezygnacja z piwnicy – oszczędza mnóstwo pieniędzy na etapie prac ziemnych.
7. Garaż wolnostojący.
8. Wykonanie poddasza użytkowego. W domach z piętrem mamy dużo większą powierzchnię do mieszkania przy zachowaniu tej samej wielkości dachu, co bardzo obniża koszty budowy.
9. Samodzielne wykańczanie prostych elementów. Możemy sami pomalować dom, ułożyć glazurę, panele podłogowe itp. Oszczędność nawet parunastu tysięcy złotych.
Jak wybrać projekt domu odpowiedni dla nas
Najlepszym sposobem na znalezienie idealnego projektu jest odwiedzenie już gotowego domu, który potencjalnie chcemy wybudować. Oczywiście nie jest to proste do wykonania, ale jeśli nam się uda, mamy pewność, że dom, który wybudujemy, będzie dla nas idealny. Na podstawie rysunków, czy makiet ciężko jest wyobrazić sobie, jak będzie wyglądał gotowy dom. Cenną wskazówką jest szukanie elementów, które podobają nam się w innych domach i próby przeniesienia je na nasz własny.
Wybór technologii budowy domu, a koszty
Panuje przekonanie, że domy parterowe są najtańsze, jednak nie jest to do końca prawdą, gdyż cena ich fundamentów, ścian i dachu jest większa. Natomiast domy z użytkowym poddaszem mają największą powierzchnię użytkową, przy najniższej cenie. Domy bez piwnic i garaży również należą do tych tańszych. Na cenę ma też duży wpływ ilość kondygnacji i kształt bryły domu. Ogromny wpływ na ostateczną cenę mieszkania mają technologie wykorzystane przy budowie dachu oraz jego kształt i powierzchnia.
Kredyt pod budowę domu
Kredyty hipoteczne brane pod budowę konkretnego domu wypłacane są zazwyczaj w transzach. Wraz z zakończeniem kolejnego etapu budowy wypłacana jest kolejna część pieniędzy. Jak najdokładniejsze oszacowanie tego, na jaką kwotę potrzebujemy kredyt, jest niezwykle istotne, gdyż w przypadku błędu może się zdarzyć, że pod koniec budowy zabraknie nam pieniędzy, na dokończenie inwestycji.
Garaż wolnostojący, czy połączony z domem?
Garaż mieszczący się w bryle budynku to dosyć drogie rozwiązanie. Ogranicza naszą przestrzeń do mieszkania, a wykańcza się go identycznie jak resztę domu. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zbudowanie skromnej, nieocieplanej, nieotynkowanej wiaty na samochód, a całą przestrzeń domu pozostawić do zamieszkania.
Czy piwnica jest niezbędna, w każdym domu?
Niestety wielu Polaków myśli, że piwnica jest niezwykle istotnym elementem każdego domu. Jednak należy pamiętać, że jej powstanie wiąże za sobą bardzo duże koszty związane z pracami ziemnymi i ewentualnymi uszczelnieniami. Pomieszczenie do przechowywania zapasów może mieścić się w specjalnej komórce na dworze, a wiele produktów można przechowywać w zwykłym kopcu. Kocioł grzewczy również nie musi stać koniecznie w piwnicy. Może mieć wydzielone miejsce na parterze.
Cena budowy domu – podsumowanie
Opisany dom o powierzchni 100 metrów kwadratowych można wybudować za 250 – 300 tysięcy złotych (nie uwzględniając ceny ziemi). Jest to wartość średniego mieszkania w dużym mieście, także wydaje się to opłacalne. Jednak pamiętajmy, że budowa domu nie jest dla każdego, bo kosztuje nas dużo czasu, nerwów i zaangażowania. Oprócz opłat materialnych powinniśmy rozważyć, czy jesteśmy gotowi na tak wielki krok.