Izolacja fundamentów – jak ciąć, układać i kleić styrodur XPS?

Zdecydowałeś się na izolację fundamentów z wykorzystaniem styroduru XPS? Zapewne potrzebujesz informacji na temat tego, jak ciąć, układać i kleić materiał. Nie będzie to zbyt skomplikowane, gdy przeczytasz nasz poradnik. To wystarczy, abyś był gotowy do samodzielnego przeprowadzenia prac izolacyjnych.

Przygotowanie do cięcia styroduru – potrzebne narzędzia

Polistyren ekstrudowany jest materiałem izolacyjnym często wykorzystywanym do ocieplania fundamentów. W powszechnej sprzedaży występuje w wielu wersjach, dlatego po zakupieniu musisz poddać go obróbce, by pasował do miejsca, gdzie zostanie umieszczony. Po dokładnych pomiarach przychodzi czas na cięcie styroduru. Do tego wykorzystuje się ostre narzędzia takie jak:

  • nóż introligatorski,
  • ploter termiczny,
  • piłę z małymi ząbkami,
  • nóż termiczny,
  • drut oporowy.

Niektórzy próbują ciąć polistyren ekstrudowany nożem kuchennym, jeżeli ten jest odpowiednio duży i ostry to nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować.

Zanim zaczniesz ciąć, wyrysuj precyzyjnie linie cięcia, stosując w tym celu flamaster lub ołówek. Gdy korzystasz z narzędzi elektrycznych, pamiętaj, aby najpierw rozgrzać je do konkretnej temperatury, bo inaczej nie będą działały tak płynnie, jak się spodziewasz.

Przygotowanie do montażu płyt izolacyjnych

Z uwagi na to, w jakim miejscu montujesz płyty izolacyjne, musisz odpowiednio przystosować je do konkretnych warunków. Z jednej strony jest to kontakt z budynkiem, a z drugiej z podłożem. Wilgoć, naciski parcie gruntu – co zrobić, żeby izolacja wytrzymała i była niezawodna? Trzeba przed montażem oczyścić i odtłuścić ściany, a potem wykonać odsadzki, czyli klin z zaprawy betonowej. Zmniejszy on naciski i zbędne obciążenia na warstwie hydroizolacyjnej. Potem gruntowanie ścian, cięcie styrodur XPS https://www.diamondexpert.pl/kategoria/styrodur-xps/ i osadzanie ich na kleju.

Klejenie płyt styrodurowych do fundamentów

Ostatnim krokiem w wykonywaniu izolacji z płyt styrodurowych, jest osadzanie ich na kleju. Elementy mocuje się na kleju bitumicznym lub poliuretanowym, dbając o ich idealne dopasowanie do siebie. Nie mogą powstawać mostki termiczne ani inne szczeliny, które będą zagrażały stabilności  całej konstrukcji i wydajności ocieplenia. Pamiętaj, aby fundamenty zasypać dopiero wtedy, gdy klej wyschnie i będziesz mieć pewność, że całość konstrukcji została dobrze wykonana i zdążyła się wstępnie ustabilizować.

Prawidłowo wykonana izolacja zależy od tego, jaki materiał ociepleniowy wybierzesz, jak go przytniesz i jak przygotujesz ścianę. Zadbaj o wysoką jakość każdego etapu.

Informacja prawna