Fotowoltaika dla biznesu – opłacalność w 2022 roku

2022 rok przyniósł wiele istotnych zmian w kontekście fotowoltaiki. Dotychczas panele były chętnie montowane nie tylko przez gospodarstwa domowe, ale również i firmy. Czy to rozwiązanie jest wciąż opłacalne w przypadku biznesów? Kiedy warto zainwestować w panele? Sprawdź!

Opłacalność fotowoltaiki dla firmy, czyli dlaczego warto?

Głównym założeniem instalacji fotowoltaicznej jest obniżenie rachunków za prąd. Przedsiębiorca najczęściej zużywają sporo energii – zwłaszcza w dzień. Dotyczy to zarówno dużych zakładów produkcyjnych, jak i mniejszych biur.

Dodatkowym atutem w przypadku firm jest również wysoka autokonsumpcja. Korzystanie z fotowoltaiki w domu rodzinnym wygląda nieco inaczej, bowiem tam najczęściej nikt nie jest obecny w godzinach 8:00-16:00 ze względu na pracę, czy szkołę. W przypadku firm jest odwrotnie – to właśnie w tych godzinach występuje największe zużycie prądu.

Pomimo wprowadzonych zmian fotowoltaika w Katowicach wciąż się opłaca dla większości firm. Weźmy pod uwagę choćby wzrastające ceny za prąd. Chodzi tu nie tylko o dotychczasowe podwyżki, ale również i te planowane – zgodnie z prognozami, w najbliższym czasie ceny za prąd mają iść wyłącznie w górę i nic nie wskazuje na to, by ceny te miały zostać unormowane. Rekompensaty za prąd również nie będą obejmować przedsiębiorstw.

Dodatkowym atutem w przypadku firm jest również możliwość zmniejszenia opłaty mocowej. Jest naliczana za pobieranie prądu w godzinach 7:00-22:00. Dzięki inwestycji w fotowoltaikę, można ją zmniejszyć i tym samym zaoszczędzić kolejne pieniądze.

Opłacalność fotowoltaiki to nie tylko oszczędności

Fotowoltaika dla biznesu Katowice opłaca się nie tylko ze względu na oszczędności i szybki zwrot z inwestycji. Opłacalność dotyczy również kwestii wizerunkowych. Firma, która dba o środowisko jest postrzegana lepiej. W dzisiejszych czasach, jak nigdy zwraca się uwagę na dbałość o środowisko i marki, które to robią – są atrakcyjniejsze dla potencjalnych klientów. Budzą zaufanie i zachęcają do skorzystania z ich usług.

Warto także wspomnieć o samej ekologii. Panele fotowoltaiczne są bezpieczne dla środowiska i człowieka. Firma więc realnie przyczynia się do zmniejszenia emisji wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej. Ma to szczególne znaczenie w dzisiejszych czasach, w których emisja CO2 z różnych źródeł jest na porządku dziennym.

Opłacalność instalacji fotowoltaicznej można również zwiększyć na wiele sposobów. Ciekawym rozwiązaniem wydają się być wszelkie dofinansowania i atrakcyjne finansowania proponowane przedsiębiorcom. Dodatkowe środki pozwolą obniżyć cały koszt inwestycji, a atrakcyjny kredyt lub leasing – pozwolą firmie zachować płynność finansową i uniknąć ryzyka finansowego.

Instalacja fotowoltaiczna jest inwestycją długoterminową, która przynosi wiele korzyści – zarówno ekonomicznych, ekologicznych, jak i wizerunkowych. To rozwiązanie, na które naprawdę warto się zdecydować!

Informacja prawna