Narożnik do salonu – czym kierować się przy jego wyborze

Wygodny narożnik pełniący funkcję użytkową i estetyczną to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia salonu. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze? Które parametry są kluczowe? Czym powinien wyróżniać się dobrze dobrany narożnik do salonu? Jeśli nie masz pewności i szukasz przydatnych podpowiedzi, skorzystaj z naszego poradnika.

Wymiary i funkcja narożnika do salonu

Jaki narożnik powinien znaleźć się w nowocześnie i stylowo urządzonym salonie? Przede wszystkim taki, który spełni wszystkie oczekiwania i stanie się w pełni funkcjonalną ozdobą wnętrza, w którym spędzamy większość wolnego czasu. Narożnik, jako główny mebel w salonie, ma decydujący wpływ na aranżację przestrzeni. Wielkość i forma należą więc wraz z wygodą i estetyką do najważniejszych kryteriów decydującym o jego wyborze. Bardzo ważna jest również funkcja i sposób codziennego użytkowania narożnika.

Optymalnie dobrany narożnik powinien mieć wymiary, dzięki którym będzie nie tylko w pełni funkcjonalny, ale także dopasowany idealnie do wielkości salonu. W niewielkich wnętrzach liczy się optymalne wykorzystanie każdego metra kwadratowego, dlatego najlepszym wyborem okazuje się zazwyczaj niezbyt duży narożnik w klasycznym kształcie litery L. Zbyt duży mebel ogranicza przestrzeń i przytłacza swoją dominującą formą. Warto zwrócić uwagę, czy narożnik jest lewo- czy prawostronny – w niewielkich salonach ma to decydujący wpływ na aranżację i swobodny dostęp do mebla.

W przypadku, gdy nie dysponujemy oddzielną sypialnią lub chcemy zyskać dodatkowe miejsce do spania dla odwiedzających osób, najlepiej zdecydować się na narożnik rozkładany. Większość tego typu modeli ma pojemnik na pościel i poduszki, który można wykorzystać także jako praktyczny schowek na rzeczy, z których korzystamy rzadko. W dużych, przestrzennych salonach bardzo dobrze sprawdzają się narożniki w kształcie podkowy, które po rozłożeniu zapewniają wystarczająco dużo miejsca na komfortowy sen dla dwóch dorosłych osób.

Niektóre modele narożników są meblami modułowymi skonstruowanymi tak, aby ich rozkład mógł być dowolnie zmieniany. Możliwość rekonfiguracji to rozwiązanie, które ułatwia szybką zmianę aranżacji każdej przestrzeni.

Narożnik w salonie – elementy decydujące o komforcie i trwałości

Jednym z najistotniejszych kryteriów decydujących o wyborze narożnika jest z pewnością wygoda i komfort codziennego użytkowania. Warto więc przyjrzeć się uważnie wypełnieniu i obiciu interesującego nas modelu. Na szczególną uwagę zasługują modele tapicerowane ze sprężystą pianką, sprężyną falistą lub systemem sprężyn bonell w środku oraz tkaniną o gęstym splocie, dzięki czemu są nie tylko bardzo wygodne, ale także trwałe.

Obicie narożnika powinno być przyjemne w dotyku i wykonane z materiału, który w przypadku zabrudzenia daje się łatwo wyczyścić. Jednym z najciekawszych materiałów jest nowoczesna tkanina welurowa, która charakteryzuje się dyskretnym połyskiem, aksamitną miękkością oraz dużą wytrzymałością na intensywne użytkowanie. Dodatkowym atutem weluru jest elegancki wygląd. Designerski narożnik z welurową tapicerką to dobry wybór do każdego nowocześnie zaaranżowanego wnętrza.

Właścicielom psów i kotów rekomendujemy wybór obicia narożnika z tkaniny wykonanej w technologii Pet Friendly, która ułatwia usuwanie sierści zwierzaków i zapobiega wbijaniu się jej w tkaninę. Warto również wziąć pod uwagę tkaniny pokryte specjalną warstwą ochronną, które zabezpieczają obicie przed zbyt szybkim wsiąkaniem płynów w strukturę materiału. Dzięki hydrofobowej powłoce zyskuje się czas niezbędny na skuteczne usunięcie rozlanego napoju. Powłokę tego typu mają również niektóre rodzaje tkaniny welurowej.

Design i kolorystyka narożnika

O wyborze narożnika decyduje w dużym stopniu wzornictwo i kolorystyka, które powinny pasować do stylu aranżacji całego wnętrza. W dużych pomieszczeniach urządzonych w surowym, industrialnym stylu dominują często meble utrzymane w ciemnych tonacjach kolorystycznych. Eleganckim i funkcjonalnym dopełnieniem takiej aranżacji może okazać się narożnik granatowy z funkcją spania. Do salonów zaaranżowanych w stylu skandynawskim lub morskim pasować będą z pewnością narożniki w jaśniejszych odcieniach. Pamiętajmy, że narożnik w salonie pełni funkcję nie tylko użytkową, ale także reprezentacyjną. Warto zdecydować się więc na model, który prezentuje się elegancko i stylowo.

Informacja prawna