Projektowanie oczek wodnych i sadzawek
Zastanawiając się nad urządzeniem w ogrodzie oczka wodnego, bądź sadzawki każdy z nas ma pewne wyobrażenia, jak zrealizować swój pomysł. Bywa jednak, że samo wykonanie stawia przed nami wiele rozterek i problemów, bardzo często zniechęcając do kontynuowania pracy. Dlatego bardzo ważnym etapem jest przygotowanie i zapoznanie się z aspektami technicznymi ogrodu. Pamiętajmy, że sadzawki jak drzewa nie da się już przesadzić.
Jak zatem poprawnie dobrać lokalizację oczka wodnego?
Każdy posiadacz działki najpierw wizualizuje sobie rozmieszczenie, które rysuje w swych myślach siedząc na tarasie i planując, jak w przyszłości będzie wyglądał ogród. Po podjęciu decyzji, aby plan wcielić w życie należy jednak dobrze zaplanować wybór miejsca ze względu na następujące elementy:
Nasłonecznienie
Jak zawsze kiedy mowa o ogrodzie, musimy dużą uwagę zwrócić na upodobania roślin względem słońca. Słońce jest odpowiedzialne za zasiedlenie, rozwój oraz wzrost roślin. Pamiętajmy, że byliny wodne oraz rośliny liściaste lubią miejsca mocno nasłonecznione. Natomiast paprocie, które ostatnio wracają do łask, po latach odrzucenia architektonicznego o wiele lepiej rosną w cieniu.
Pielęgnacja
Oczko wodne, czy nawet sadzawka tak samo jak każda roślina w ogrodzie wymaga pielęgnacji. Musimy zatem pamiętać, że czyścimy nie tylko taflę wody, aby można było spokojnie zobaczyć odbijające się w niej niebo, ale również odpowiednio przycinać i przerzedzać rośliny. Zatem kiedy planujemy zbiornik wodny, który ma cieszyć nas wyglądem, warto pamiętać o łatwym dostępnie do całej powierzchni lustra wodnego oraz do głębszych partii roślinności! Dobrą miarką jest siatka nylonowa zamontowana na długim kiju. Kształt warto dobrać tak, aby obchodząc nasz zbiornik naokoło, móc wszędzie sięgnąć takim narzędziem. Da to nam pewność, że za parę lat zamiast pieknej sadzawki ogrodowej nie będziemy mieli przerośniętych bagien.
Aspekty techniczne
Teraz warto pochylić się chwilę nad kwestią doprowadzenia energii elektrycznej do naszej sadzawki marzeń. Taka konstrukcja jest nam potrzebna nie tylko do oświetlenia oczka, ale również do podłączenia pompy, której zadaniem jest tłoczenie wody na różne poziomy zbiornika wodnego, albo po prostu podłączenie pod nią systemu oczyszczającego.
Określenie rozmiarów oczka rownież jest rzeczą niezmiernie ważną, gdyż wpływa to na ilość naszej pracy oraz pozwala na hodowlę ryb, bądź tylko uprawę roślin.
Jak zatem najlepiej zaplanować wielkość sadzawki?
Pierwszą rzeczą o której musimy pamiętać, jest fakt że widoczna część lustra wody nie jest tożsama z pierwotnym obrysem krawędzi stawu! Skąd bierze się ta przypadłość? Odpowiedź sprowadza się do roślin, które rozwijają się chętnie na terenach podmokłych oraz na niskich poziomach wody. Kolejna cecha związana jest z faktem, że sam zbiornik jest usytuowany przeważnie 10 cm niżej, niż poziom otaczającego go gruntu. Kiedy wyznaczamy brzegi naszego stawu, warto przyjrzeć się ściankom przy styku z naszym trawnikiem. Są one pochyłe, zatem są to nierówności wynikające z konstrukcji. Nie jesteśmy im w stanie zapobiec, stąd warto pamiętać, że i ta cecha zmniejszy nam powierzchnię oczka.
Jak rozplanować w właściwy sposób wygląd sadzawki ogrodowej?
Roślinność w zbiorniku wodnym ulega zmianom w ciągu całego roku. Dochodzi do wzrostu i rozwoju flory. Zatem warto wyobrazić sobie, że jeżeli posadzimy gatunki rosnące na terenach o niskim poziomie wody, wtedy te mogą zasłonić nam spojrzenie na lustro wody. Jest to cecha związana z pionowym porostem roślin. Natomiast lilie wodę, bądź inne gatunki których liście unoszą się na wodzie, pokrywają część sadzawki, dzięki czemu maleje kontrast między powierzchnią wody, a roślinnością przybrzeżną. Wszystkie te elementy rozwoju roślin prowadzą do optycznego zmniejszenia stawu.
Jakie rozmiary i kształty wodne pozwolą nam na hodowlę ryb lub innych żyjątek wodnych?
Jeżeli chodzi o ryby to faktycznie jedynym decydującym czynnikiem, jest wielkość sadzawki. Oczka wodne średnich rozmiarów mogą już przyjąć np. złote rybki, natomiast jeżeli myślimy o większych rybach jak np. karpie japońskie to również staw musi być już dużych rozmiarów. Gdyby ktoś chciał trzymać wszystkie te gatunki, wtedy powierzchnia wody musi wynosić minimum dwanaście metrów kwadratowych, a głębokość co najmniej jednej metr. Inni mieszkańcy oczek jak żaby, salamandry czy ślimaki spokojnie zasiedlą się sami już w najniższych poziomach wody.
Zatem spełniając swe marzenia o pięknej ogrodowej sadzawce pamiętajmy, że prócz aranżacji w ogrodową przestrzeń, która jest przyjemna dla oka, jest to też nowy dom dla różnych form życia, roślin jak i zwierząt. Warto zatem pochylić się chwilę dłużej nad kwestią rozmieszczenia, projektu i budowy, bo w końcu nikt z nas by nie chciał, aby cała nasza praca włożona w tak piękne dzieło uległa zniszczeniu przez niedostateczne zapoznanie się z projektem.