Budowa domu to duże wydarzenie w życiu rodziny i każdy inwestor przykłada dużą wagę do zaplanowania go w taki sposób, aby przebiegło jak najpomyślniej. Wybór projektu domu jest jednym z ważniejszych etapów i ma duży wpływ na budżet, przebieg formalności i komfort przyszłych użytkowników. Kiedy przeglądasz projekty w katalogach lub na stronach, zwracasz uwagę na estetykę, układ funkcjonalny, czasem puszczasz wodze fantazji i wyobrażasz sobie kolejne lata życia we wspaniałym luksusowym domu. Aby te marzenia stały się rzeczywistością, a ich spełnienie nie było pasmem kłopotów, przy wyborze projektu domu weź pod uwagę kilka zagadnień, o których być może jeszcze nie pomyślałeś.
Przepisy ogólne i lokalne a parametry projektu domu
Ogromne znaczenie dla całej inwestycji mam miejsce, czyli działka, na której będzie budowany dom. Jeśli inwestor ma już działkę, otrzymaną w spadku lub darowiźnie, to wybiera projekt domu, który na tej parceli będzie mógł wybudować. Jeśli zaś ma zamiar kupić grunt pod budowę, to musi zapoznać się z podstawowymi zasadami budowy budynków jednorodzinnych, aby wybrać odpowiednie miejsce. W obu sytuacjach należy w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę przepisy Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Chodzi zwłaszcza o minimalne odległości budynku od granic działki. Wynoszą one 4 metry dla ścian z oknami lub drzwiami, 3 metry – dla ścian bez otworów. Na wąskich parcelach, o szerokości mniejszej niż 16 metrów obowiązują inne przepisy i ściana bez okien i drzwi może znajdować się w odległości nie mniejszej niż 1,5 metra. Kolejne ważne dokumenty, do których należy sięgnąć to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) lub, jeśli go nie ma, warunki zabudowy (WZ). Najczęściej mówią one o ograniczeniach dotyczących powierzchni zabudowy działki, maksymalnej wysokości domu, kąta nachylenia dachu. Mogą też zawierać informacje o dopuszczalnej szerokości elewacji frontowej, a nawet kolorystyce dachu i elewacji. Nawet jeśli niektóre z wytycznych zawartych w przepisach miejscowych wydają się mniej istotne, to należy jak najwcześniej brać ja pod uwagę przy wybieraniu projektu domu, ponieważ im mniej będzie zmian do wprowadzenia na etapie adaptacji, tym będą one tańsze i tym sprawniej przebiegnie przygotowanie wniosku do urzędu gminy i zatwierdzenie go.
Projekt domu a właściwości termiczne i koszty
Kiedy już wiadomo, jak duży dom można zbudować na danej działce i jaką jej powierzchnię będzie można zabudować, należy przyjrzeć się potrzebom przyszłych mieszkańców, aby zdecydować, jaką powierzchnię użytkową będzie miał budynek i ile kondygnacji potrzeba, aby ją zapewnić. Jeśli działka jest wystarczająco duża, a dom ma służyć jednej średniej rodzinie, odpowiedni będzie dom parterowy. Druga kondygnacja, czy to poddasze czy piętro, to dodatkowy koszt budowy i pewne utrudnienia, jakie mogą być związane ze schodami. Z drugiej strony projekt domu z poddaszem lub piętrowego pozwoli pozostawić więcej miejsca na działce i urządzić mini plac zabaw, zbudować altanę lub wolnostojący garaż. Jeśli chodzi o kształt domu, ma on pewnie znaczenie w kontekście gospodarowania ciepłem, ponieważ im prostsza i bardziej zwarta bryła budynku, tym lepsze będzie on miał parametry termiczne. Ważny jest też kształt dachu – najbardziej energooszczędne są dachy płaskie, pulpitowe i dwuspadowe. Dachy wielospadowe wyglądają malowniczo, szczególnie jeśli są urozmaicone lukarnami, ale aby dorównywały parametrami termicznymi dachom prostszym, wymagają bardzo solidnej izolacji, poza tym są droższe. Wybierając projekt domu należy zdecydować się na system grzewczy i paliwo, między innymi dlatego, że niektóre z rozwiązań będą wymagały większego pomieszczenia gospodarczego, ale też po to, aby uwzględnić go w projektach instalacji. Nowoczesne ekologiczne systemy grzewcze kosztują więcej niż kotły na paliwo stałe, ale wybierając je, można liczyć na dofinansowanie. Trzeba też brać pod uwagę najnowsze obowiązujące standardy energetyczne, który musi spełniać każdy dom jednorodzinny.