Jak zaaranżować na niewielkim balkonie strefę relaksu?

Nawet mały balkon może stać się miejscem, gdzie można wypoczywać na świeżym powietrzu i oddawać się relaksacji. Wystarczy fotel wiszący, leżak albo hamak, kilka pachnących roślin i romantyczne oświetlenie, aby w centrum miasta poczuć się jak w letnim ogrodzie. Podpowiadamy, w jaki sposób wyczarować na balkonie strefę do wypoczynku i spotkań.

Jakie rośliny sprawdzą się na małym balkonie?

Każdy balkon umożliwia nam sadzenie i hodowlę roślin. Warto wybierać okazy niewielkie, które nie krzewią się zbytnio i nie pną w górę. Aby na balkonie pięknie pachniało, najlepiej postawić na rośliny takie, jak pachnący groszek, które nie są wymagające, a jednocześnie niezwykle aromatyczne. Idealnym rozwiązaniem są też aromatyczne zioła, które pachną przede wszystkim wieczorem. Na balkonach dobrze hoduje się miętę, lawendę, rozmaryn, czy tymianek. Nie są to rośliny wymagające, a ich zapach sprawia, że można poczuć się jak na wsi.

Jeśli przestrzeń pozwala na takie rozwiązanie, na balkonie można też z powodzeniem hodować pomidorki koktajlowe, truskawki, poziomki, czy rukolę. Najlepiej wybierać gatunki, które przeznaczone są właśnie do hodowli na niewielkich przestrzeniach. Dają one mnóstwo owoców i przynoszą sporo satysfakcji, nawet początkującym ogrodnikom.

Fotel wiszący czy hamak – jakie meble wybrać na mały balkon?

Jeśli zależy nam przede wszystkim na odpoczynku, powinniśmy stawiać na meble funkcjonalne. Idealnie sprawdzają się te składane, wykonane z wysokiej jakości tworzyw sztucznych. Nie zajmują wiele miejsca i można je z powodzeniem magazynować w piwnicy, a nawet na zewnątrz, poza sezonem. Relaksacji sprzyjał będzie fotel wiszący, który jest bardzo komfortowy, a jednocześnie stanowi ozdobę całego balkonu. Dzisiaj fotele dostępne są w bardzo designerskich kształtach i wielu wersjach kolorystycznych.

Jeśli fotel wiszący jest za duży, można pokusić się o zawieszenie na balkonie zwykłego hamaku. Wystarczą dwa solidne kołki, aby móc cieszyć się wypoczynkiem w pozycji leżącej, z widokiem na niebo.

Romantyczne oświetlenie balkonowe

Aby móc w pełni korzystać z uroków balkonu, trzeba pamiętać o odpowiednim jego oświetleniu, aby wieczorem czuć się komfortowo. W sklepach ogrodniczych można znaleźć bardzo szeroki wybór lamp i pochodni, jak również łańcuchów świetlnych. Na małym balkonie sprawdzą się też lampki choinkowe lub light ballsy, które można stosować na zewnątrz. Romantycznej atmosferze sprzyja również naturalne światło i ogień. Na balkon można więc wynieść stare świeczniki, a nawet ustawiać świece w słoikach, czy innych pojemnikach, które dadzą dopływ powietrza, a jednocześnie zabezpieczą je przed upadkiem, czy wiatrem. Planując balkon dobrze jest rozważyć montaż gniazdka elektrycznego na zewnątrz. Zwykle istnieje taka możliwość, a to znacznie ułatwia podłączenie oświetlenia, czy na przykład grilla elektrycznego, z którego chcemy korzystać na zewnątrz.

Informacja prawna