Jak wybrać podkłady pod panele?

Najczęstszym wyborem, jeśli chodzi o wykończenie podłóg w pokojach, są panele. Dobrze wyglądają, są dość łatwe w utrzymaniu, można je kupić w dobrej cenie. Gdy decydujemy się na inwestycję, sporo czasu poświęcamy takim elementom, jak wzór, kolor, klasa ścieralność czy grubość. Pochłonięci tego typu parametrami często zapominamy, że trwałość i funkcjonalność paneli zależy także od tego, jaki podkład pod nie zastosujemy. Nieodpowiednio dobrany może spowodować, że nasza piękna, nowa podłoga szybko straci na jakości i funkcjonalności.

Każdy, kto zdecydował się na ułożenie paneli w swoim domu, spotkał się z takim produktem, jak: „podkład pod panele”. Czym on jest? Miękką warstwą, która stanowi przejście pomiędzy twardym podłożem a sztywnym panelem.  Podkład przenosi naprężenie, a co za tym idzie, zapobiega pękaniu paneli.  Wybór odpowiedniego podkładu nie jest łatwy i zwykle zależy od wielu czynników. Jak więc wybrać dobrze?

Na początek, warto sprawdzić, jaki mamy rodzaj paneli oraz bliżej przyjrzeć się rekomendacjom producenta. Należy pamiętać, że inny podkład nadaje się pod panele winylowe,  a zupełnie inny pod laminowane.

Kolejny krok to podłoże. Szukając podkładu, musimy się zastanowić, czy planujemy zamontować w swoim domu ogrzewanie podłogowe, czy nie. Znaczenie mają także nierówności. Odpowiednio dobrany podkład pozwala wyrównać nawet trzymilimetrowe różnice w płaszczyźnie nawierzchni. Jeśli są większe, wówczas należy najpierw wykonać nową wylewkę.

Podkład pod panele, a ogrzewanie podłogowe

W przypadku ogrzewania podłogowego, szukając podkładu pod panele, należy zwrócić uwagę na  „współczynnik rozpraszania ciepła”. Ważne, aby w takiej sytuacji był on mniejszy niż 0,01 m²K/W.

Idąc dalej, musisz zastanowić się także nad tym, czego ty sam oczekujesz od swojej podłogi. Jeśli zależy ci na komforcie akustycznym, wybierz podkład, który dobrze tłumi dźwięki. Wówczas bliżej należy przyjrzeć się takiemu parametrowi, jak: „redukcja dźwięku podczas chodzenia”, który, aby spełniał dobrze swoją funkcję, musi wynosić więcej niż 10 proc.

Znakomitym przykładem świetnego podkładu do paneli o dobrych właściwościach wygłuszających jest podkład pod panele SPC, o grubości 1 mm, szerokości 1 m i długości 10 m. Redukuje on dźwięk podczas chodzenia o 13 proc. Ponadto ten podkład charakteryzuje się  wygłuszeniem na poziomie  15dB. To oznacza, że o tyle mniej będzie dokuczliwy hałas.

Jeśli zależy nam np. na tym, aby podłoga była trwała, wówczas warto skorzystać z podkładów o większej wytrzymałości na nacisk. Gdy mamy w domu alergików, wtedy dobrze sprawdzi się podkład korkowy. Jest on odporny na pleśń i grzyby oraz nie chłonie wilgoci. Z kolei, gdy chcemy mieć w domu podłogę z dobrą izolacją, bo np. pokój  znajduje się nad zimną piwnicą, trzeba szukać podkładów termoizolacyjnych.

Akcesoria do podłóg – co poza podkładami jest ci potrzebne?

Niemniej jednak, aby cieszyć się w domu długo piękną nawierzchnią, same panele i podkłady nie wystarczą. Do tego wszystkiego w niektórych wypadkach potrzebna jest też masa uszczelniająca do podłogi, którą możesz kupić TUTAJ. Jest ona niezbędna np.  przy łączeniu paneli układanych w systemie bezklejowym.

Po ułożeniu nawierzchni w domu należy pamiętać także o akcesoriach do podłóg, które zagwarantują im  długą żywotność i dobry wygląd. Jednym z istotniejszych tego typu produktów jest odpowiedni płyn do mycia podłóg.

W przypadku nawierzchni laminowanych doskonale sprawdzi się np. płyn do konserwacji, mycia i pielęgnacji z serii Korono Original. Jest bardzo wydajny, a raz zakupiony, wystarcza na kilka tygodni regularnego sprzątania w dużym domu.

Teraz gdy już wiesz, że podczas wymiany podłogi w domu, poza ładnymi i funkcjonalnymi panelami niezbędny jest też odpowiednio dobrany podkład oraz w niektórych przypadkach także masa uszczelniająca, możesz spokojnie zaplanować remont. Tylko pamiętaj, że po wszystkim trzeba dokładnie umyć podłogę, najlepiej produktami o wysokiej jakości. Dlatego, aby zaoszczędzić czas, kupuj na stronie https://kronosfera.pl/. Tam znajdziesz wszystko, co pozwoli ci na to, aby przez długie lata cieszyć się taką podłogą w domu, o jakiej zawsze marzyłeś.

Informacja prawna