Jakie okna wybrać do domu?

stolarka aluminiowa

Mówi się, że okna tworzą domy, że są „oczami” każdego obiektu budowlanego i nadają elewacji niepowtarzalnego stylu. W związku z tym warto zastanowić się, jakie okna wybrać do domu, na jakie elementy zwrócić uwagę, by zakup okazał się trafiony?

Z pewnością należy wziąć pod uwagę wiele kryteriów, m.in. właściwości techniczne, funkcjonalne oraz wizualne. Przy zakupie nowych okien należy wcześniej rozważyć te kryteria, które pomogą wybrać idealny rodzaj okien. W końcu to okna zapewniają izolację termiczną, ochraniają przed hałasem czy też mają wpływ na bezpieczeństwo domowników. Jeśli chodzi o materiał na okna, można wybierać między ramami plastikowymi, drewnianymi lub aluminiowymi. Nie bez znaczenia jest także wybór między podwójnymi lub potrójnymi szybami oraz dodatkowym wyposażeniem zabezpieczającym i/lub wygłuszającym. Kryteria te są bardzo ważne, jednak najważniejszymi wartościami, jakie należy poznać i zrozumieć decydując się na zakup okien, są wartości związane z izolacją termiczną okien.

Wartość „U” i wartość „g” – ważne parametry, które należy znać

Wartość „U” i wartość „g” – o co chodzi? Przy wyborze nowego okna, powinno się wiedzieć, czym są wyżej wskazane wartości. Tak więc wartość „U” opisuje zdolność oszklenia do zmniejszania strat ciepła. Im mniejsze „U”, tym lepiej okno jest izolowane zimą (a przy okazji także latem). Najnowocześniejsze podwójne oszklenie osiąga bardzo niską wartość „U” wynoszącą 1, a potrójnego oszklenia nawet 0,3. Bardzo korzystną wartość „U” posiadają obecnie okna aluminiowe. Ramy okienne mają wówczas oddzielenie termiczne i dodatkowy materiał izolacyjny między dwiema warstwami. W ten sposób ramy okienne mogą być budowane z aluminium, które pod względem przewodności cieplnej może nadążać za wysokiej jakości oknami z ramą plastikową i drewnianą. Warto więc wziąć pod uwagę tę kwestię przy ocenie izolacyjności termicznej wybranego okna.

Wartość „g” oznacza współczynnik przepuszczalności energii. Mieści się ona w zakresie od 0 do 1 i jak sama nazwa wskazuje, określa przepuszczalność oszklenia dla energii słonecznej. Przykładowo, wartość g 0,65 oznacza, że 65% energii słonecznej przenika przez szybę w oknie i nie chodzi tutaj o przepuszczalność światła „Lt” (ang. Light transmission), która opisuje procent widzialnego światła słonecznego przenikającego przez szybę.

Mając na uwadze powyższe rozważania, można powiedzieć, że idealne okno to takie, które ma niską wartość U i wysoką wartość „g”. Do tego typu okien zaliczyć można okna aluminiowe, które stają się coraz bardziej popularne na rynku.

Informacja prawna