Jak wybrać oświetlenie ogrodowe?

Wybór oświetlenia ogrodowego jest bardzo istotny, jeżeli w naszym ogrodzie, lub w okolicach naszego domu chcemy zadbać nie tylko o znakomity klimat, ale również o bezpieczeństwo. Wiele lamp oferuje również takie funkcjonalności, które można wykorzystać w bardzo praktycznych sposób. Jak jednak wybrać odpowiednie oświetlenie ogrodowe i połączyć je ze sobą?

Oświetlenie ogrodowe – system, który ze sobą współpracuje

Kiedy mamy w planach zadbanie o oświetlenie ogrodu lub okolic naszego domu, warto decydować się na różne rodzaje oświetlenia. Każde z nich ma inne funkcje, inne plusy, ale również inne minus, jednak mądre połączenie różnych rozwiązań i rodzajów lamp ogrodowych sprawi, że całość będzie funkcjonowała znakomicie. Nie ma sensu decydowanie się na to, by opierać całe oświetlenie na tylko jednym rodzaju oświetlenia ogrodowego.

Rodzaje oświetlenie ogrodowego

Oto rodzaje oświetlenie ogrodowego. Opiszemy, kiedy warto decydować się na ich zakup, jakie są plusy poszczególnych rozwiązań, ale również, co nie należy do ich najmocniejszych stron.

Lampy solarne

To bardzo popularne rozwiązanie w polskich ogrodach. Dla wielu klientów największym plusem jest nie tylko niewielki koszt zakupu samych lamp, ale również fakt, że nie generują one kosztów w postaci rachunków za energię elektryczną. Trzeba jednak pamiętać, że lampy tego typu nie zastąpią często standardowego, mocnego oświetlenia, gdyż to generowałby dla nich zbyt duże zużycie energii. Dlatego, kupując zwłaszcza tanie oświetlenie solarne, trzeba zawracać uwagę na to, jak długo ono świeci oraz z jaką mocą.

Nie można jednak zapominać o jeszcze jednym aspekcie – lampy solarne idealnie sprawdzają się w miejscach, gdzie nie mamy podłączenia do sieci energetycznej. Jeżeli więc, podpięcie standardowych lamp w danym miejscu to dużo pracy lub spore koszty, alternatywą może okazać się właśnie ogrodowe oświetlenie solarne.

Kinkiety

Kinkiety są idealnym rozwiązaniem, jeżeli chcemy oświetlić ścianę domu (lub innego budynku), lub jego okolicę. Konieczne jest zwrócenie uwagi na to, jak dany kinkiet świeci – czy w górę, w dół lub w obie strony jednocześnie.

Dodatkowo dużym plusem jest wygląd kinkietów, często będzie on naprawdę zjawiskowy, a lampy tego typu bez problemu uda nam się odpowiednio dobrać do fasady danego budynku czy całej okolicy. Minusem kinkietów jest natomiast fakt, że nie możemy kierować strumieniem generowanego przez nich światła, dlatego w praktyce sprawdzą się one jedynie w przypadku oświetlania budynków i jej najbliższej okolicy.

Reflektory

Reflektory to często alternatywa dla kinkietów, którą możemy zamontować również na elewacji naszych domów. Ich największym minusem jest fakt, że nie są to rozwiązania tak estetyczne, jak poprzednicy – reflektory często nie są najpiękniejsze, jednak dużym plusem jest cena oraz praktyczność tego rozwiązania.

Reflektory nie są drogie, dlatego bez problemu na ich zakup będzie mógł pozwolić sobie niemal każdy. Dodatkowo można sterować strumieniem światłe generowanym przez nie, dlatego w praktyce reflektor będzie oświetlał dokładnie to miejsce, które chcemy – to olbrzymi plus tego rozwiązania.

Lampy najazdowe

Bardzo praktyczne rozwiązanie, obowiązkowe, jeżeli planujemy dobrze oświetlić pojazd do domu, schody czy drogę do domu. Największym plusem lamp najazdowych jest ich wytrzymałość – nic im się nie stanie nawet w przypadku, gdy najedziemy na nie kołami naszego samochodu. Dlatego lampy tego typu są tak chętnie wybierane do oświetlania podjazdów.

Minusem lamp najazdowych może być ich podatność na ślizganie się na nich. Jeżeli lampa będzie śliska, można się na niej poślizgnąć, dlatego kluczowe jest, by decydować się na lampy płaskie, a nie wypukłe, zwłaszcza w miejscach, w których będziemy chodzić często.

Lampy stojące

Oto idealne rozwiązanie, jeżeli chcemy oświetlić naprawdę dużą przestrzeń. Lampy stojące to w praktyce również latarnie, podobne do tych wykorzystywanych w miejskich parkach. Im wyższa będzie lampa i im mocniejsze źródła światła, tym łatwiej będzie nam oświetlić nawet naprawdę dużą przestrzeń.

Plusem lamp stojących jest ich wszechstronność, duży wybór na rynku, ale również możliwość montażu niemal wszędzie, gdzie tylko chcemy, o ile mamy połączenie z siecią energetyczną.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem Mateomarket.pl, oferującym oświetlenie ogrodowe.

Informacja prawna