Kuchnia z drewnianym blatem

Kobieta przygotowuje posiłek w kuchni

Kuchnia to centralny punkt każdego domu, dlatego odpowiedni wybór blatu odgrywa kluczowe znaczenie w późniejszej funkcjonalności i prezencji całego pomieszczenia. Najczęściej stosowanymi rozwiązaniami są blaty kamienne, laminowane i drewniane. Od wielu lat najlepszym rozwiązaniem pozostaje klasyczne drewno i materiały drewnopochodne, pozwalające na szeroki zakres aranżacji.

Kuchnia biała z drewnem – inspiracje, które warto wykorzystać

Blaty drewniane mają pokaźne grono przeciwników, którzy zwracają uwagę na dużą podatność na zabrudzenia i uszkodzenia. W rzeczywistości tego typu barwa blatu to jedno z najciekawszych rozwiązań, jakie może otrzymać kuchnia. Biała drewniana faktura rewelacyjnie komponuje się z ciemniejszym kolorem ścian oraz zabudową elektroniczną, która w większości dostępna jest w ciemnych barwach. Dzięki temu całość zyskuje na efektywnym kontraście, który przełamuje monotonię całego wnętrza.

Warto jednak pamiętać, że białe blaty nie powinny być zestawiane z jasnymi odcieniami farb i pozostałych mebli. W takim przypadku może dojść do efektu kuchni bardziej pasującej do broszur producenckich, niż realnego pomieszczenia. Kuchnia biała z drewnem w tym kolorze to zatem idealny pomysł dla wszystkich osób, które posiadają głęboko ukryte pokłady estetyki aranżacyjnej i chcą wprowadzić do tego pomieszczenia światowy sznyt.

Jeśli nie biały, to jaki kolor – najlepsze alternatywy dla blatów kuchennych

Alternatywą dla klasycznej bieli są odcienie szarości, które wydają się być znacznie bezpieczniejszymi rozwiązaniami. W tym przypadku efekt połączenia blatów i zabudowy szafek w tym kolorze nawiązuje mocno do minimalizmu, jednak całość staje się znacznie bardziej funkcjonalna. Jasno-szaro kuchnia z drewnianym blatem w tym kolorze również pozwala uzyskać kontrast z czarnymi akcesoriami AGD, a przy okazji gwarantuje bardziej uniwersalny charakter.

Decydując się na to pozornie bezpieczne rozwiązanie należy jednak unikać wszelkich intensywnych kolorów, takich jak na przykład odcienie czerwieni, zieleni oraz żółci. Szara kuchnia z drewnem w odcieniach stali, grafitu i marengo nie komponuje się z żywymi kolorami – wówczas należy skoncentrować się na skromnej palecie barw, co będzie dotyczyło również takich elementów, jak na przykład zlew, zmywarka i zastawa kuchenna.

Czarny blat w kuchni – hit czy kit?

Największe kontrowersje wzbudza natomiast kwestia koloru czarnego, jaki pojawia się w niektórych propozycjach wyboru blatów w kuchniach. Pozorna estetyka płynąca z tej barwy jest zwodnicza, dlatego satysfakcjonujący rezultat można osiągnąć jedynie w kilku przypadkach.

Niewiele jest pomieszczeń w domu, które są tak podatne na ciemne kolory, jak kuchnia. Czarny mat z drewnem na powierzchni blatów i szafek wydobędzie z wyposażenia tego wnętrza elegancję, natomiast połyskujące materiały w tej roli niestety się nie sprawdzą. Wynika to samej estetyki ciemnych odcieni, które w przypadku niektórych za bardzo kojarzą się z surowym brutalizmem. Z tego powodu decydując się na zakup mebli kuchennych w kolorze czarnym, należy w każdym przypadku postawić na matowe powierzchnie. Inne opcje mogą skutkować uzyskaniem wyglądu kuchni, która będzie po prostu zbyt ponura!

Czym kierować się przy wyborze blatów kuchennych?

Drewniane blaty są jedną z dostępnych opcji, jednak możliwość ich wykorzystania we własnym mieszkaniu jest na tyle duża, że to właśnie na taki rodzaj zabudowy decyduje się większość osób. Warto jednak pamiętać o tym, że ostateczny wybór powinien być podyktowany stylistyką wnętrza całego mieszkania.

W niektórych przypadkach – zwłaszcza jest sytuacja dotyczy utrzymanego w stylu loftowo-industrialnym salonu z aneksem kuchennym – znacznie lepszym rozwiązaniem będą blaty kamienne lub laminowane. Kuchnia stanowi integralną część domu, dlatego jej wygląd powinien w odpowiedni sposób komponować się z pozostałymi pomieszczeniami. Wybór jest ogromny, a w przypadku blatów kuchennych jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia!

Informacja prawna