Co trzeba wiedzieć o płycie fundamentowej?

Płyta fundamentowa to rozwiązanie, które już od wielu lat wykorzystywane jest w budownictwie na zachodzie.

Obecnie coraz częściej wybierana jest również przez Polaków. Nie ma w tym nic dziwnego – fundamenty zbudowane w ten sposób mają wiele zalet. Wciąż jednak wiele osób nie wie nic o tej technologii. Spróbujmy więc nieco ją przybliżyć.

Czym jest płyta fundamentowa?

Płyta fundamentowa to nowoczesne rozwiązanie konstrukcyjne, które coraz częściej zastępuje fundamenty wykonywane w wykopach ze zbrojonego betonu. W przypadku tego rodzaju fundamentów nie ma konieczności ich wykonywania. Fundament zostaje ułożony na warstwie zagęszczonego mechanicznie żwiru oraz piasku. Umieszcza się na nich izolację termiczną (najczęściej płytę styropianową), żelbetową płytę nośną, wylewkę samopoziomującą oraz posadzkę. Dzięki temu otrzymujemy gotową podłogę, którą możemy dowolnie wykończyć.

Ułatwienie w budowie domu

Rozwiązania takie jak płyta fundamentowa Parati mają wiele zalet. Przede wszystkim ułatwiają budowę na terenach, na których mamy do czynienia z niestabilnym gruntem. Co więcej, zastosowanie płyt fundamentowych znacząco skraca czas wykonywania fundamentu. Dają one również więcej możliwości jeśli chodzi o kształt budynku – z powodzeniem mogą zostać wykorzystane w przypadku niecodziennych, fantazyjnych konstrukcji. Zaletą płyt fundamentowych jest również doskonała izolacja.

Jakie jeszcze zalety mają płyty fundamentowe?

Płyty fundamentowe możemy połączyć z wykonanym od razu ogrzewaniem podłogowym mogącym współpracować z nowoczesnymi źródłami ciepła takimi jak np. pompy ciepła. Dzięki temu idealnie sprawdzają się w przypadku nowoczesnych, ekologicznych domów pasywnych. Pomieszczenia są wówczas ogrzewane równomiernie zapewniając maksymalny komfort.

Podsumowując, dla wielu osób wybór płyty fundamentowej jest najlepszym rozwiązaniem, które pozwoli im na wykonanie domu, który będzie funkcjonalny, energooszczędny oraz w pełni komfortowy. Nic więc dziwnego, że z roku na rok popularność tego typu fundamentów rośnie.

Informacja prawna