Nietrudno zauważyć, że jakość powietrza w Polsce jest coraz gorsza, jednocześnie rachunki za ogrzewanie i prąd znacząco rosną. Dlatego należy podejmować takie działania dzięki którym można zaoszczędzić, a przy tym dorzucić cegiełkę do ekologii. Dlatego prowadząc firmą należy zastanowić się na modernizacją budynku. W dzisiejszym poradniku przedstawimy Wam jak to zrobić. Bardzo potrzebne będą odpowiednie materiały budowlane, ale również świetlówki led.
Po pierwsze: wymiana stolarki okiennej i ocieplenie budynku
Nie od dziś wiadomo, że nieszczelnymi oknami i drzwiami ucieka duża ilość ciepła, co niestety generuje jeszcze wyższe rachunki. Dlatego przeprowadzając termomodernizację należy bezwzględnie zdecydować się na wymianę całej stolarki okiennej. Tutaj najlepiej sprawdzą się okna ekologiczne z wysokim współczynnikiem przenikania ciepła. Jeżeli nie dysponujecie bardzo dużymi nakładami, to można zdecydować się zarówno na uszczelnienie okien i drzwi pianką poliuretanową. Bardzo ważne jest także ocieplenie domu. Tutaj można wybrać styropian, dzięki któremu bardzo łatwo będzie można utrzymać odpowiednią temperaturę.
Po drugie: Smart systemy są bardzo ważne
Niewątpliwie odpowiednie smart rozwiązania znacząco wpływają nie tylko na wygodę, ale również pozwalają zaoszczędzić. System sterowania umożliwia dopasowanie i utrzymanie właściwej temperatury, ale również kieruje całym systemem rolet okiennych zewnętrznych, dzięki którym można także o 20% zmniejszyć rachunki za ogrzewanie, a latem ograniczyć nagrzewanie budynku. Kolejnym ważnym elementem wydaje się być fotowoltaika, tym bardziej że obecnie można otrzymać dofinansowanie na zakup paneli. Warto przy tym wiedzieć, że mogą być one umieszczone na dachu, ale również na terenie przy budynku firmy, przy czym w takim miejscu, które nie ogranicza dostępu do światła słonecznego. Żywotność paneli fotowoltaicznych szacuje się na okres około 25 lat, jednak inwestycja już po dwóch latach całkowicie się zwraca. Oczywiście należy jeszcze wspomnieć o tym, że nadwyżki produkowanego prądu można sprzedać elektrociepłowni. Jeżeli obawiacie się, że taki system jest trudny w obsłudze, to oczywiście nie powinniście, wszak jest on całkowicie bezobsługowy, a jednocześnie nieawaryjny.
Po trzecie: oświetlenie ma znaczenie
Zastosowanie odpowiedniego oświetlenia zarówno wewnątrz firmy, jak i na zewnątrz ma zapewnić największe bezpieczeństwo pracownikom czy też klientom, ale również komfort. Jednak trzeba wiedzieć, że ekologia jest niezwykle istotna, a więc niezbędne jest zastosowanie takich rozwiązań, które zapobiegają marnowaniu energii, a jednocześnie nie wiążą się z emitowaniem szkodliwych substancji do powietrza. Niewątpliwie lampy gazowe powinny już przejść do lamusa i tutaj najlepiej zastosować rozwiązania takie jak świetlówki led. Każda świetlówka led jest energooszczędna, a także charakteryzuje ją niezwykle duża żywotność. Można wybrać klasyczne modele, ale również zdecydować się na oprawy z czujnikiem ruchu. Stosowanie świetlówek led, które posiadają czujniki ruchu sprawia, że światło włączane jest tylko w momencie, gdy w odpowiedniej odległości pojawia się człowiek czy też samochód. Niezbędne jest także zastosowanie lamp stojących, oczywiście ledowych, które powinny znaleźć się na wysokości 3-4 metrów. Dzięki temu oświetlają najbardziej rozległy teren.
Po czwarte: wykonanie odpowiedniej elewacji
Kiedy już prace termomodernizacyjne są zakończone, czas najwyższy przeprowadzić remont elewacji. Otóż na samym początku trzeba pamiętać, że wymiana elewacji może odmienić budynek wizualnie, przez co staje się bardziej prestiżowy. Jednak odpowiednia elewacja doskonale utrzymuje także ciepło. Stanowi więc świetną warstwę ochronną. Warto zdecydować się np. na klasyczny tynk, wykończenie kamieniem, czy nawet materiałem drewnopodobnym lub zaimpregnowanym drewnem.
Modernizacja budynku firmowego niewątpliwie wpisuje go w architekturę XXI wieku. Warto zdecydować się na taki krok, zwłaszcza, że do dyspozycji jest wiele programów, gdzie można uzyskać dofinansowanie na termomodernizację, która obejmuje także prace elewacyjne.