Jak zwalczyć pleśń i grzyb?

pleśń na ścianie

Zarodniki pleśni są wszędzie wokół nas w każdym typie klimatu. Pleśń to grzyby, a niektóre rodzaje są niezwykle korzystne dla ludzkości (pomyśl o penicylinie), podczas gdy inne mogą być dość niebezpieczne dla upraw, układów oddechowych i integralności struktur.

Niebezpieczna pleśń

Pleśń niebezpieczna to pleśń powierzchniowa, która rośnie w ciepłych, wilgotnych miejscach, takich jak łazienka, oraz na tekstyliach i książkach przechowywanych w mokrych piwnicach. Pleśń zaczyna się jako szara lub biała proszkowa kolonia. Zmieni kolor na czarny lub brązowy, jeśli nie zostanie natychmiast usunięta i często wygląda jak nagromadzenie gleby. Aby sprawdzić, czy powierzchnia jest pokryta pleśnią, czy tylko brudem, wytrzyj plamę wacikiem zamoczonym w domowym chlorowym wybielaczu. Jeśli plamka rozjaśni się lub zniknie po dwóch lub trzech minutach, jest pleśnią. Jeśli nie, to prawdopodobnie tylko brud.

Jeśli zauważysz stęchły zapach w dowolnym miejscu w domu, masz dużą koncentrację pleśni. Może pochodzić z kosza wypełnionego mokrymi ręcznikami, z wilgotnej pełzającej przestrzeni pod domem lub dywanów z wyściełaną pleśnią. Wtedy czas podjąć działania, aby pozbyć się problemu.

Teraz wiesz, że nie wszystkie pleśnie są pleśnią. Pleśń może odbarwiać i powoli uszkadzać powierzchnie, ale są o wiele bardziej niebezpieczne pleśnie, które mogą uszkodzić konstrukcję domu. Jeśli zobaczysz czarną lub zieloną pleśń, która jest rozmyta lub śluzowa, a płyta gipsowo-kartonowa lub drewno pod spodem są miękkie lub kruszą się, oznacza to nieodwracalną zgniliznę, a pleśń i uszkodzone powierzchnie należy natychmiast usunąć.

Zatrudnianie profesjonalistów

Jeśli zarażenie pleśnią zostanie wcześnie wykryte, możesz z łatwością poradzić sobie z domowymi środkami czyszczącymi.

W przypadku rozległych problemów z pleśnią wręcz musisz rozważyć zatrudnienie profesjonalisty. Niektóre pleśnie są bardzo toksyczne, a nawet mniej niebezpieczne pleśnie mogą powodować problemy dla osób z alergią na pleśń lub z uszkodzonym układem oddechowym.

Zasadą jest, że jeśli forma obejmuje 10 lub więcej stóp kwadratowych, wezwij profesjonalistę. Usuwanie dużych kolonii pleśni wymaga narażenia na ciężkie chemikalia i odpowiedniego usuwania zainfekowanych materiałów budowlanych. Lokalne wydziały zdrowia publicznego mogą udzielić porady na temat testowania pleśni i skierować cię do eksperta w dziedzinie usuwania pleśni.

Produkty, które zabijają pleśń

 • Wybielacz chlorowy: Podchloryn sodu lub zwykły domowy wybielacz najlepiej działa w celu zniszczenia pleśni i usunięcia wszelkich przebarwień. Jest dość trudny i przed użyciem należy go rozcieńczyć.
  Należy zachować ostrożność ze względu na toksyczność oraz niebezpieczne opary i wybielacze nigdy nie powinny być łączone z amoniakiem.
 • Nadtlenek wodoru: Mniej ostry niż wybielacz chloru, nadtlenek wodoru (roztwór od 3 do 10 procent) zabije pleśń i rozjaśni plamy. Chociaż ma działanie wybielające, działa wolniej niż wybielacz chlorowy, ale nie ma toksycznych dymów ani pozostałości.
 • Destylowany biały ocet: Ocet jest kwaśny i powoli rozkłada strukturę pleśni i zabija ją. Ocet jest nietoksyczny, ale mogą pozostać plamy pleśni i może być konieczne dodatkowe szorowanie środkiem czyszczącym do gospodarstwa domowego.
 • Soda oczyszczona i boraks: wodorowęglan sodu (soda oczyszczona) i boraks mają wysokie pH, które hamuje wzrost i przetrwanie pleśni. Oba produkty są tanie, nietoksyczne i łatwe do zmieszania z wodą. Boraks będzie działał lepiej w usuwaniu wszelkich trwałych plam, ale nie tak skutecznie, jak mocniejszy środek czyszczący.Podczas korzystania z któregokolwiek z tych produktów nie należy dokładnie spłukiwać roztworu czyszczącego. Pozostawienie odrobiny środka czyszczącego pomoże zahamować przyszły rozwój pleśni.

Zapobiegaj przyszłemu rozwojowi pleśni

Po usunięciu wszystkich pleśni ze ścian, zadbaj o to, aby te powierzchnie wyglądały dobrze, stosując kilka środków zapobiegawczych:

– Rozłóż wilgotne ręczniki, aby szybko wyschły.
– Jeśli to możliwe, weź prysznic przy otwartych drzwiach łazienki, aby w zamkniętej przestrzeni nie gromadziła się kondensacja.
– Ustaw pochłaniający wilgoć pochłaniacz wilgoci – na ogół zawierają żel krzemionkowy lub sól – w rogu łazienki lub uruchom osuszacz, jeśli mieszkasz w szczególnie wilgotnym klimacie.
– Ścianki prysznicowe i szklane drzwi wycierane po każdym użyciu pomagają usunąć wilgoć, która sprzyja rozwojowi pleśni na ścianach, a także zapobiega nieestetycznemu gromadzeniu się twardej wody i mydła.
– Użyj farby odpornej na pleśń w łazience lub obszarach podatnych na pleśń, gdy nadszedł czas na odmalowanie lub przebudowę.
– Czyść łazienkę raz w tygodniu za pomocą swojego ulubionego produktu dezynfekującego, czy to wybielacza, octu, czy komercyjnego środka czyszczącego, i pamiętaj o szorowaniu pod butelkami szamponu i innymi rzeczami, w których zarodniki pleśni mają tendencję do pozostawania.

Oceń artykuł
[Suma: 0 Średnia: 0]

Podobne posty:

 • Skąd czerpać wiedzę o remontach?Skąd czerpać wiedzę o remontach? Najprostszy sposób na przeprowadzenie gruntownego remontu w domu czy mieszkaniu to po prostu zatrudnienie profesjonalnej ekipy remontowej, która zrobi wszystko za nas. To również najlepsza […]
 • Dlaczego warto zdecydować się na płyty warstwowe?Dlaczego warto zdecydować się na płyty warstwowe? Warto wiedzieć, że wybór płyt warstwowych jest obecnie zdecydowanie trudniejszym zadaniem niż mogłoby się wydawać. Nie wszyscy wiedzą bowiem jakie kwestie koniecznie trzeba uwzględnić […]
 • Co warto wiedzieć o taśmach LED?Co warto wiedzieć o taśmach LED? Rozwój technologii LED zrewolucjonizował oświetlenie domów i mieszkań. Nowoczesne źródła światła skutecznie wyparły tradycyjne żarówki żarowe, oferując zdecydowanie większą żywotność przy […]
 • Drewno we wnętrzarstwie. Zalety, gatunki i zastosowaniaDrewno we wnętrzarstwie. Zalety, gatunki i zastosowania Drewno to jeden z najstarszych materiałów stosowanych we wnętrzarstwie, a historia jego użycia ma już kilka tysięcy lat. Co więcej popularność wykonanych z niego elementów nie słabnie […]
 • Ile kosztuje serwis maszyn budowlanych i gdzie najlepiej go wykonać?Ile kosztuje serwis maszyn budowlanych i gdzie najlepiej go wykonać? Chyba każdy z nas potrafi wyobrazić sobie sytuację, kiedy praca na budowie "idzie pełną parą", aż nagle jedna z najważniejszych maszyn budowlanych ulega awarii. Pomimo tego, że w krótkim […]

Dodaj komentarz