Jak zwalczyć pleśń i grzyb?

pleśń na ścianie

Zarodniki pleśni są wszędzie wokół nas w każdym typie klimatu. Pleśń to grzyby, a niektóre rodzaje są niezwykle korzystne dla ludzkości (pomyśl o penicylinie), podczas gdy inne mogą być dość niebezpieczne dla upraw, układów oddechowych i integralności struktur.

Niebezpieczna pleśń

Pleśń niebezpieczna to pleśń powierzchniowa, która rośnie w ciepłych, wilgotnych miejscach, takich jak łazienka, oraz na tekstyliach i książkach przechowywanych w mokrych piwnicach. Pleśń zaczyna się jako szara lub biała proszkowa kolonia. Zmieni kolor na czarny lub brązowy, jeśli nie zostanie natychmiast usunięta i często wygląda jak nagromadzenie gleby. Aby sprawdzić, czy powierzchnia jest pokryta pleśnią, czy tylko brudem, wytrzyj plamę wacikiem zamoczonym w domowym chlorowym wybielaczu. Jeśli plamka rozjaśni się lub zniknie po dwóch lub trzech minutach, jest pleśnią. Jeśli nie, to prawdopodobnie tylko brud.

Jeśli zauważysz stęchły zapach w dowolnym miejscu w domu, masz dużą koncentrację pleśni. Może pochodzić z kosza wypełnionego mokrymi ręcznikami, z wilgotnej pełzającej przestrzeni pod domem lub dywanów z wyściełaną pleśnią. Wtedy czas podjąć działania, aby pozbyć się problemu.

Teraz wiesz, że nie wszystkie pleśnie są pleśnią. Pleśń może odbarwiać i powoli uszkadzać powierzchnie, ale są o wiele bardziej niebezpieczne pleśnie, które mogą uszkodzić konstrukcję domu. Jeśli zobaczysz czarną lub zieloną pleśń, która jest rozmyta lub śluzowa, a płyta gipsowo-kartonowa lub drewno pod spodem są miękkie lub kruszą się, oznacza to nieodwracalną zgniliznę, a pleśń i uszkodzone powierzchnie należy natychmiast usunąć.

Zatrudnianie profesjonalistów

Jeśli zarażenie pleśnią zostanie wcześnie wykryte, możesz z łatwością poradzić sobie z domowymi środkami czyszczącymi.

W przypadku rozległych problemów z pleśnią wręcz musisz rozważyć zatrudnienie profesjonalisty. Niektóre pleśnie są bardzo toksyczne, a nawet mniej niebezpieczne pleśnie mogą powodować problemy dla osób z alergią na pleśń lub z uszkodzonym układem oddechowym.

Zasadą jest, że jeśli forma obejmuje 10 lub więcej stóp kwadratowych, wezwij profesjonalistę. Usuwanie dużych kolonii pleśni wymaga narażenia na ciężkie chemikalia i odpowiedniego usuwania zainfekowanych materiałów budowlanych. Lokalne wydziały zdrowia publicznego mogą udzielić porady na temat testowania pleśni i skierować cię do eksperta w dziedzinie usuwania pleśni.

Produkty, które zabijają pleśń

  • Wybielacz chlorowy: Podchloryn sodu lub zwykły domowy wybielacz najlepiej działa w celu zniszczenia pleśni i usunięcia wszelkich przebarwień. Jest dość trudny i przed użyciem należy go rozcieńczyć.
    Należy zachować ostrożność ze względu na toksyczność oraz niebezpieczne opary i wybielacze nigdy nie powinny być łączone z amoniakiem.
  • Nadtlenek wodoru: Mniej ostry niż wybielacz chloru, nadtlenek wodoru (roztwór od 3 do 10 procent) zabije pleśń i rozjaśni plamy. Chociaż ma działanie wybielające, działa wolniej niż wybielacz chlorowy, ale nie ma toksycznych dymów ani pozostałości.
  • Destylowany biały ocet: Ocet jest kwaśny i powoli rozkłada strukturę pleśni i zabija ją. Ocet jest nietoksyczny, ale mogą pozostać plamy pleśni i może być konieczne dodatkowe szorowanie środkiem czyszczącym do gospodarstwa domowego.
  • Soda oczyszczona i boraks: wodorowęglan sodu (soda oczyszczona) i boraks mają wysokie pH, które hamuje wzrost i przetrwanie pleśni. Oba produkty są tanie, nietoksyczne i łatwe do zmieszania z wodą. Boraks będzie działał lepiej w usuwaniu wszelkich trwałych plam, ale nie tak skutecznie, jak mocniejszy środek czyszczący.Podczas korzystania z któregokolwiek z tych produktów nie należy dokładnie spłukiwać roztworu czyszczącego. Pozostawienie odrobiny środka czyszczącego pomoże zahamować przyszły rozwój pleśni.

Zapobiegaj przyszłemu rozwojowi pleśni

Po usunięciu wszystkich pleśni ze ścian, zadbaj o to, aby te powierzchnie wyglądały dobrze, stosując kilka środków zapobiegawczych:

– Rozłóż wilgotne ręczniki, aby szybko wyschły.
– Jeśli to możliwe, weź prysznic przy otwartych drzwiach łazienki, aby w zamkniętej przestrzeni nie gromadziła się kondensacja.
– Ustaw pochłaniający wilgoć pochłaniacz wilgoci – na ogół zawierają żel krzemionkowy lub sól – w rogu łazienki lub uruchom osuszacz, jeśli mieszkasz w szczególnie wilgotnym klimacie.
– Ścianki prysznicowe i szklane drzwi wycierane po każdym użyciu pomagają usunąć wilgoć, która sprzyja rozwojowi pleśni na ścianach, a także zapobiega nieestetycznemu gromadzeniu się twardej wody i mydła.
– Użyj farby odpornej na pleśń w łazience lub obszarach podatnych na pleśń, gdy nadszedł czas na odmalowanie lub przebudowę.
– Czyść łazienkę raz w tygodniu za pomocą swojego ulubionego produktu dezynfekującego, czy to wybielacza, octu, czy komercyjnego środka czyszczącego, i pamiętaj o szorowaniu pod butelkami szamponu i innymi rzeczami, w których zarodniki pleśni mają tendencję do pozostawania.

Dodaj komentarz

Informacja prawna