Jak odpowiednio dobrać wymiary paneli podłogowych?

panele na podłodze w salonie

Temat wydaje się banalny, bo przecież powierzchnia paneli powinna odpowiadać powierzchni podłogi, jaką chcemy nimi pokryć. Jednak sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Liczy się nie tylko całkowita powierzchnia paneli, ale też ich grubość oraz wymiary poszczególnych fragmentów. Panele to jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do pokrycia podłóg. Ze względu na to, że kładzie się je dosyć łatwo, można wykonać tę pracę samemu, bez wzywania fachowca. Jednak decydując się na ten krok, powinniśmy dowiedzieć się wszystkiego o wymiarach paneli podłogowych.

Grubość paneli, a ich funkcjonalność

Na rynku można dostać panele podłogowe o grubości od sześciu milimetrów do jednego centymetra. Grubsze panele są trwalsze, dlatego przy ich wyborze nie powinniśmy sugerować się wyłącznie ceną. Warto wybierać te od ośmiu do dziesięciu milimetrów grubości. Tego typu produkt będzie nam służył wiele lat bez widocznych odkształceń i zdarcia. Cienkie panele (6 mm ) możemy ewentualnie zastosować w pomieszczeniach rzadziej używanych. Jeśli mamy wykonać fragment podłogi przy panelach, które są już zainstalowane, musimy koniecznie sprawdzić ich grubość i zakupić takie same. Gdy okaże się, że różnica wysokości jest wyczuwalna, to znacznie obniżymy komfort użytkowania takiej podłogi. Jeśli nie jest możliwe dopasowanie równych poziomów między dwoma różnymi podłogami, można posiłkować się różnej grubości podkładami pod panele.

Grubsze panele są droższe, jednak nie należy z tego powodu z nich rezygnować. Pamiętajmy, że kupno tanich najniższej jakości paneli może okazać się mało opłacalne, gdyż po kilku latach będziemy musieli je wymieniać. Solidne dobrej jakości produkty posłużą nam kilkadziesiąt lat, co gwarantuje wielu producentów udzielających gwarancji na przykład na 25 lat.

Długość i szerokość paneli podłogowych

Wymiary paneli podłogowych takie, jak długość i szerokość pojedynczego elementu powinny być dobrane, uwzględniając rodzaj pomieszczenia, jaki chcemy nimi wyłożyć oraz wielkości okładanej powierzchni. Na rynku spotykane są najczęściej panele od osiemdziesięciu do ponad dwustu centymetrów. Natomiast standardowa szerokość jednego elementu to zwykle od trzynastu do około dwudziestu centymetrów. Im całkowita powierzchnia panelu jest większa, tym szybciej pokrywa się nimi podłogę. Praca postępuje szybciej, jednak bywa, że tego typu wybór wcale nie jest najłatwieszy. Większe panele trzeba dużo częściej przycinać, nie są zbyt ładne, a finalnie powstała podłoga nie wygląda, jak by była zrobiona z desek. Wąskie i krótkie panele mają dużo zalet. Są trwalsze oraz dużo łatwiej jest dopasować je do krzywizn pomieszczenia. Zazwyczaj im większe pomieszczenie, tym większe panele się stosuje.

Co sprawia, że panele podłogowe są takie wytrzymałe?

Oczywiście głównym czynnikiem warunkującym trwałość jest wspomniana wcześniej grubość paneli, jednak to nie wszystko. Ich specyficzna kilkuwarstwowa budowa sprawia, że mogą służyć nam przez lata. Dodatkowym zabezpieczeniem jest odporna na ścieranie warstwa licowa. Sposób ich montażu również ma wielkie znaczenie w kontekście trwałości. Jeśli po ułożeniu paneli nie ma między nimi szpar w miejscu łączenia, to panele są dużo bardziej odporne na wilgoć i pleśń. Panele to małe elementy połączone w większą całość, dzięki czemu przy zmianach temperatur i wilgotności mogą pracować, co znacznie zwiększa ich trwałość względem innych, mniej plastycznych elementów.

Jak układać panele, by były trwałe?

Układanie paneli może być proste i przyjemne, jeśli pamiętamy o kilku zasadach:
1. Po kupieniu paneli pozostaw je w pomieszczeniu, w którym będą zakładane przez minimum 24 godziny, by ich wilgotność wyrównała się z tą, panującą w nowych warunkach.
2. Zawsze pozostawiaj centymetr wolnej przestrzeni pomiędzy panelami a ścianą, gdyż na skutek zmian temperatury mogą się rozszerzać.
3. Nigdy nie kładź paneli na wilgotnym podłożu. Upewnij się, że wszelkie wylewki wyschły do końca.
4. Docinając panele, zawsze zaznaczaj dokładnie całe miejsce cięcia. Używaj specjalnej gilotyny do cięcia paneli lub tarczówki stolarskiej.
5. Za pomocą sękownika można wycinać w panelach okrągłe otwory. Zachodzi taka potrzeba, gdy montujemy je wokoło rur.
6. Przestrzenie pomiędzy ścianą a panelami należy zakryć listwami przypodłogowymi.

W zależności od rodzaju wybranych przez nas paneli mogą mieć one różne sposoby łączenia. Bez względu na to, jakie wybierzemy, zawsze należy pamiętać o tym, by były zamontowane jak najbliżej siebie – mocno je dociskamy, a w razie potrzeby używamy specjalnego młotka.

Panele podłogowe, czy warto je montować?

Nie bez powodu panele są najbardziej popularną metodą wykańczania podłóg. Są ładne, trwałe, ekologiczne, łatwe w montażu, relatywnie tanie, a mnogość wzorów sprawia, że każdy znajdzie panele idealnie pasujące do konkretnego wnętrza. Hitem stało się stosowanie paneli ściennych oraz laminowanych, które są wspaniałą alternatywą dla zwykłych płytek. Laminowane panele można stosować również na podłogach w łazienkach, gdyż są odporne na wilgoć. Panele na ścianach wyglądają oryginalnie oraz nadają wnętrzu nowoczesny charakter.

Podobne posty:

  • Co zamiast podmurówki pod ogrodzenieCo zamiast podmurówki pod ogrodzenie Niemal wszyscy, czy to dopiero budując nowy dom, czy to już po przeprowadzce, prędzej czy później rozważają ogrodzenie swojej posiadłości. Ogrodzenie wyznacza, jaki teren zajmuje działka, […]
  • Bateria podtynkowa – jak wybrać odpowiednią?Bateria podtynkowa – jak wybrać odpowiednią? Baterie podtynkowe cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Na początku ich największym atutem był minimalistyczny design. Obecnie do wyboru mamy całe mnóstwo rozmaitych projektów, które mogą […]
  • Nowoczesny minimalizm w kuchni. Jakie meble kuchenne wybrać?Nowoczesny minimalizm w kuchni. Jakie meble kuchenne wybrać? Styl minimalistyczny cieszy się teraz ogromnym powodzeniem. Zamiast bogato zdobionych mebli i przestrzeni po brzegi wypełnionych przedmiotami dużym zainteresowaniem cieszą się te proste, […]
  • Jak zaaranżować na niewielkim balkonie strefę relaksu?Jak zaaranżować na niewielkim balkonie strefę relaksu? Nawet mały balkon może stać się miejscem, gdzie można wypoczywać na świeżym powietrzu i oddawać się relaksacji. Wystarczy fotel wiszący, leżak albo hamak, kilka pachnących roślin i […]
  • Rodzaje oświetlenia zewnętrznegoRodzaje oświetlenia zewnętrznego Oświetlenie zewnętrzne to nieodłączny element każdej posesji. Nie tylko pomaga odnaleźć drogę do domu, gdy zapadnie zmrok, ale również ułatwia wjazd do garażu oraz doskonale chroni przed […]
Oceń artykuł
[Suma: 0 Średnia: 0]

Dodaj komentarz