Najczęstsze choroby roślin doniczkowych – sprawdź, jak im zapobiegać i z nimi walczyć

Jeśli pomimo pielęgnacji Twoje rośliny doniczkowe nie są w najlepszym stanie, być może zaatakowała je choroba. Największy problem stanowi jej rozpoznanie – poznaj najczęściej występujące choroby roślin doniczkowych i dowiedz się, jak z nimi wygrać!

Mączniak prawdziwy

To choroba, która dotyka rośliny narażone na wilgoć, najczęściej występuje więc u roślin trzymanych w łazienkach. Podstawowym krokiem do zabezpieczenia roślin przed chorobą jest przeniesienie ich do pokoju – łazienka nie jest dla nich dobrym miejscem.

Choroba objawia się w postaci białego nalotu z tendencją do późniejszego ciemnienia. Żeby zwalczyć mączniaka, należy pozbyć się wszystkich zainfekowanych fragmentów, nawet jeśli oznacza to wycięcie połowy rośliny. Następnie należy spryskać całość specjalnym preparatem grzybobójczym, który jest do nabycia w sklepie Substral. Chorą roślinę czas leczenia trzeba także odizolować od innych roślin na.

Szara pleśń

Objawy tej choroby są dość charakterystyczne: na roślinie pojawia się szary, puszysty nalot, który pyli. Chora roślina obumiera w szybkim tempie, należy więc podjąć odpowiednie kroki niezwłocznie. Rozwojowi choroby sprzyja wysoka temperatura przy dużej wilgotności powietrza, aby uniknąć choroby należy więc kontrolować temperaturę i wilgotność w mieszkaniu.

Aby uratować roślinę przed całkowitym wyniszczeniem, należy obciąć obumarłe części i zastosować oprysk zabijający pleśń.

Plamistość liści

To choroba, która dotyka najczęściej bluszcze, kaktusy i paprocie. Zarażone rośliny pokrywają się żółtymi plamami, które z czasem przechodzą w brąz i powiększają się. To choroba grzybicza, która powstaje często przez ludzką nieuwagę – nieostrożne polewanie liści (zamiast gleby) podczas podlewania.

Najlepiej zastosować środek przeciwgrzybiczny i od razu odciąć zarażone części rośliny. Pomocny może okazać się także zastosowanie czosnku w formie antybakteryjnego dodatku do gleby.

Choroby dotykają rośliny najczęściej ze względu na złą temperaturę lub wilgotność – dlatego warto kontrolować ich poziom w ramach profilaktyki.

Oceń artykuł
[Suma: 0 Średnia: 0]

Podobne posty:

  • Aranżacja jadalni w stylu klasycznymAranżacja jadalni w stylu klasycznym Obecny trend projektowy uwzględnia połączenie trzech funkcjonalnych pomieszczeń na jednej otwartej przestrzeni. Bardzo często można więc spotkać jadalnię, salon i kuchnię ze sobą […]
  • Garaż blaszany czy murowany – wady i zaletyGaraż blaszany czy murowany – wady i zalety Garaż może pełnić wiele funkcji - oprócz schronienia dla naszego samochodu, może być miejscem, w którym przechowujemy np. narzędzia, rowery, kosiarkę i wiele więcej. Obecnie najczęściej […]
  • Domy dwulokaloweDomy dwulokalowe Domy dwulokalowe są coraz częstszą formą zabudowy w Polsce. Są one przystosowane do pomieszczenia dwóch rodzin. Charakterystyka domów dwulokalowych Domy dwulokalowe zawierają w sobie […]
  • Dziennik budowy – czym jest i jak go prowadzić?Dziennik budowy – czym jest i jak go prowadzić? Dziennik budowy to dokument niezbędny przy prowadzeniu każdej budowy, gdzie zapisywane są wszystkie informacje dotyczące realizowanych w jej trakcie prac. Za posiadanie dziennika budowy […]
  • Korzyści płynące z wykorzystania paneli fotowoltaicznychKorzyści płynące z wykorzystania paneli fotowoltaicznych Mając na uwadze środowisko naturalne, coraz więcej Polaków decyduje się na montaż na dachach paneli fotowoltaicznych. Opracowana przez specjalistów technologia umożliwia znacząco […]

Dodaj komentarz