Najczęstsze choroby roślin doniczkowych – sprawdź, jak im zapobiegać i z nimi walczyć

Jeśli pomimo pielęgnacji Twoje rośliny doniczkowe nie są w najlepszym stanie, być może zaatakowała je choroba. Największy problem stanowi jej rozpoznanie – poznaj najczęściej występujące choroby roślin doniczkowych i dowiedz się, jak z nimi wygrać!

Mączniak prawdziwy

To choroba, która dotyka rośliny narażone na wilgoć, najczęściej występuje więc u roślin trzymanych w łazienkach. Podstawowym krokiem do zabezpieczenia roślin przed chorobą jest przeniesienie ich do pokoju – łazienka nie jest dla nich dobrym miejscem.

Choroba objawia się w postaci białego nalotu z tendencją do późniejszego ciemnienia. Żeby zwalczyć mączniaka, należy pozbyć się wszystkich zainfekowanych fragmentów, nawet jeśli oznacza to wycięcie połowy rośliny. Następnie należy spryskać całość specjalnym preparatem grzybobójczym, który jest do nabycia w sklepie Substral. Chorą roślinę czas leczenia trzeba także odizolować od innych roślin na.

Szara pleśń

Objawy tej choroby są dość charakterystyczne: na roślinie pojawia się szary, puszysty nalot, który pyli. Chora roślina obumiera w szybkim tempie, należy więc podjąć odpowiednie kroki niezwłocznie. Rozwojowi choroby sprzyja wysoka temperatura przy dużej wilgotności powietrza, aby uniknąć choroby należy więc kontrolować temperaturę i wilgotność w mieszkaniu.

Aby uratować roślinę przed całkowitym wyniszczeniem, należy obciąć obumarłe części i zastosować oprysk zabijający pleśń.

Plamistość liści

To choroba, która dotyka najczęściej bluszcze, kaktusy i paprocie. Zarażone rośliny pokrywają się żółtymi plamami, które z czasem przechodzą w brąz i powiększają się. To choroba grzybicza, która powstaje często przez ludzką nieuwagę – nieostrożne polewanie liści (zamiast gleby) podczas podlewania.

Najlepiej zastosować środek przeciwgrzybiczny i od razu odciąć zarażone części rośliny. Pomocny może okazać się także zastosowanie czosnku w formie antybakteryjnego dodatku do gleby.

Choroby dotykają rośliny najczęściej ze względu na złą temperaturę lub wilgotność – dlatego warto kontrolować ich poziom w ramach profilaktyki.

Oceń artykuł
[Suma: 0 Średnia: 0]

Podobne posty:

  • Jak skutecznie pozbyć się mrówek z ogrodu?Jak skutecznie pozbyć się mrówek z ogrodu? Mrówki to pracowite i pożyteczne dla środowiska naturalnego owady. Gdy jednak pojawią się w ogrodzie mogą wyrządzić wiele szkód. Wówczas to warto czym prędzej się z nimi rozprawić. Jak […]
  • Zalety ławek w parkuZalety ławek w parku W miastach powstaje coraz większa ilość terenów zielonych, na których wkrótce po tym można dostrzec ławki parkowe i wypoczywających na nich mieszkańców. Jest to podyktowane kilkoma […]
  • Girlanda ogrodowa – jak wieszać?Girlanda ogrodowa – jak wieszać? Jak wieszać girlandy ogrodowe? Girlandy ogrodowe błyskawicznie zmienią Twoją przydomową przestrzeń w klimatyczne miejsce spotkań rodzinnych lub z przyjaciółmi. Wystarczy kupić odpowiednią […]
  • Krzesło brazylijskie – czy warto się na nie zdecydować?Krzesło brazylijskie – czy warto się na nie zdecydować? Wystrój wymarzonego domu lub mieszkania powinien być maksymalnie dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb i gustu. Dlatego podczas aranżacji warto rozważyć oryginalne i mniej sztampowe […]
  • Różne zastosowania betonowych zbiornikówRóżne zastosowania betonowych zbiorników Jak się okazuje, istnieje wiele ciekawych zastosowań dla standardowych betonowych zbiorników monolitycznych, które zazwyczaj przeznaczone są na gromadzenie płynnych nieczystości – […]

Dodaj komentarz