Piecyk gazowy – czym warto kierować się przy jego wyborze?

Urządzenie grzewcze, jakim jest piecyk gazowy, zazwyczaj służy nam przez wiele lat. Jeśli jednak nasze urządzenie nie jest już w stanie pracować, a jego naprawa znacząco mija się z celem, to warto zainwestować w nowy przyrząd grzewczy. Pewnie wiele z nas zastanawia się przed zakupem, jaki produkt byłby najlepszy oraz czym należałoby się kierować przy jego wyborze. W poniższym artykule możemy znaleźć odpowiedzi na nurtujące nas pytania.

Czym się kierować przy wyborze piecyka gazowego?

Jeśli podjęliśmy już decyzję i chcemy zakupić nowe urządzenie, musimy wziąć przede wszystkim pod uwagę to, jakie jest zapotrzebowanie naszego domu na ciepło. Musimy także określić się czy piecyk ma służyć tylko do ogrzewania pomieszczeń, czy również ma przygotowywać dla nas ciepłą wodę. Są to dwie podstawowe rzeczy, którymi powinniśmy się kierować przy jego wyborze. Kolejną istotną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, jest wybór formy montażu piecyka gazowego. Urządzenia te dzielą się na kotły wiszące lub stojące.  Jeśli chcielibyśmy zdecydować się na piecyki wiszące, musimy wiedzieć, że sprawdzą się one najlepiej w pomieszczeniach o mniejszym metrażu takich jak np. łazienka czy też komórka w mieszkaniu. Są one niewielkie, dzięki czemu nie zajmują zbyt wiele miejsca, co jest istotne jeśli zależy nam na jego zaoszczędzeniu. Natomiast jeśli chodzi o piecyki stojące, to są one zdecydowanie większe od tych pierwszych, przez co wymagają o wiele więcej przestrzeni. Są one trwalsze od piecyków wiszących zatem jeśli zależy nam na długotrwałej pracy urządzenia i dysponujemy odpowiednią ilością miejsca, to warto wybrać piecyk stojący. Przy wyborze piecyka warto kierować się również ceną przewodów spalinowych, ponieważ mogą się one znacznie różnić zwłaszcza w przypadku pieców z kondensacyjnych.

Podział piecyków gazowych ze względu na funkcje.

Piecyki gazowe dzielą się na te jednofunkcyjne i dwufunkcyjne. Pierwsze z tych urządzeń zaopatrują nas w ciepłą wodę oraz dopasowują swoją moc do potrzeb centralnego ogrzewania w naszym domu. W takich piecykach woda ogrzewana jest co jakiś czas, a następnie gromadzona w pojemniku o minimalnej pojemności 100l l.  Natomiast jeśli chodzi o piecyki dwufunkcyjne, to pracują one również równocześnie, ogrzewając wodę i na potrzeby centralnego ogrzewania. Idealnie sprawdzą się one w mniejszych gospodarstwach domowych ze względu na to, że Ilość przygotowanej w nich ciepłej wody jest mniejsza niż w przypadku piecyków jednofunkcyjnych. Dodatkowo kotły dwufunkcyjne mają mniejszą żywotność niż te jednofunkcyjne.

Piecyk gazowy — komory spalania

Piecyki możemy podzielić na te z otwartą i zamkniętą komorą spalania. Jeśli chcemy, aby zakupione przez nas rządzenie zostało zamontowane w mieszkaniu, powinniśmy wybrać piecyk z zamkniętą komorą spalania, ponieważ w takim urządzeniu spalanie gazu zostało oddzielone od pomieszczenia. Piecyki te są tak skonstruowane, aby zminimalizować niebezpieczeństwo zatrucia tlenkiem węgla, jeśli miałoby dojść do jego uwalniania. Z kolei urządzenia z otwartą komorą spalania pobierają powietrze z pomieszczenia, wewnątrz którego zostały zamontowane, przez co pomieszczenie ulega wychłodzeniu. W takim miejscu absolutnie nie możemy stosować wentylacji mechanicznej ani wentylatora wyciągowego, ponieważ zakłócałyby one pracę przewodów, które odprowadzają spaliny.

Podsumowując, przy wyborze piecyka powinniśmy kierować się głównie:

  • zapotrzebowaniem domu na ciepło,
  • funkcyjność piecyka gazowego,
  • wielkość pomieszczenia,
  • sposób montaż.

Serwis, konserwacja i przegląd piecyka gazowego

Jeśli chcemy zminimalizować ryzyko zaczadzenia, powinniśmy raz w roku dokonać przeglądu piecyka gazowego. Jest to niezbędne dla bezpieczeństwa naszego oraz innych mieszkańców. Dzięki regularnym przeglądom możemy zaoszczędzić nie tylko na naprawie urządzenia, ale również sprawdzić czy jakakolwiek część piecyka nie uległa uszkodzeniu bądź całkowitemu zniszczeniu. Zarówno przegląd jak i ewentualną naprawę piecyka gazowego należy zlecić profesjonalnej firmie zajmującą się wykonywaniem takich usług. Pod żadnym pozorem nie należy robić tego na własną rękę, gdyż może to zagrażać naszemu bezpieczeństwu. Wykwalifikowana firma z wieloletnim doświadczeniem – zobacz szczegóły – w odpowiedni sposób przeprowadzi kompleksową usługę serwisu naszego piecyka, a my będziemy mieli pewność, że wszystko działa tak, jak powinno.

Serwis piecyka gazowego powinien obejmować:

  • demontaż i wyczyszczenie poszczególnych podzespołów,
  • wymycie palnika i wymiennika,
  • kontrolę czujników,
  • kontrolę szczelności,
  • analizę spalin.

Ważna jest również konserwacja piecyka grzewczego, dzięki której będzie on mógł działać dłużej. Oczywiście serwis takiego urządzenia możemy zlecić o dowolnej porze roku, więc raczej nie należy czekać z tym do rozpoczęcia sezonu grzewczego.

Informacja prawna