Budowa domu to zazwyczaj bardzo stresujący czas, który wymusza na inwestorze podejmowanie wielu kluczowych decyzji, które zaważą na przyszłym użytkowaniu domu i życiu jego domowników. Nie ma co ukrywać, nic nie denerwuje tak jak źle dobrane posadzki, krzywo zamontowane drzwi lub źle rozplanowane włączniki świateł.
W przypadku okien i drzwi, również należy dobrze przemyśleć zakup by potem nie narazić się na konieczność wymiany tych elementów i dodatkowe koszty ( które i tak są ogromne podczas budowy) Okna Kraków warto więc wybrać kierując się kilkoma kluczowymi kryteriami, które sprawią, że ich użytkowanie będzie jedynie przyjemnością.
Izolacja termiczna, akustyczna i wodna – jak wybrać dobre okna?
Współczesne okna charakteryzują się kilkoma ważnymi czynnikami, które wpływają nie tylko na ich wytrzymałość, ale również na to jak żyje się w danym pomieszczeniu. Parametr izolacyjności wpływa na nasze rachunki za ogrzewanie – od niego zależy bowiem jak dobrze okna trzymają ciepło wewnątrz i jak skutecznie powstrzymują dostawanie się w lecie gorącego powietrza. Parametr dźwiękoszczelności sprawia, że nawet przy ruchliwej ulicy we wnętrzu domu panują cisza i spokój. Właściwości antywłamaniowe okien utrudniają z kolei dostanie się do środka niepowołanych osób i skutecznie odstraszają potencjalnych złodziei. Z kolei odpowiedni dobór materiałów z których wykonane są okna pozwala przewidzieć jak długo dane skrzydło nam posłuży – od jakiegoś czasu chociażby drewniane okna są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne od klasycznych okien PCV. Z kolei okna z aluminiowymi nakładkami są najbardziej odporne ze wszystkich dostępnych na rynku modeli, jednak ich wadą pozostaje słabsza izolacyjność cieplna a co za tym idzie konieczność mocniejszego dogrzewania wnętrza w czasie zimy!
Pamiętajmy o fachowym montażu!
Nawet najlepsze okna, o najlepszych parametrach nie spełnią swojego zadania w całości, jeśli przy ich montażu dojdzie do pomyłek i błędów. Obecnie odchodzi się od klasycznej metody montażu na piankę na rzecz tzw. montażu ciepłego, który dodatkowo gwarantuje lepsze parametry izolacyjności, a dobrze wykonany nie dopuszcza do przedostania się wilgoci a w konsekwencji do zagrzybienia okolic otworu okiennego. Co ważne, ciepły montaż nie dopuszcza również do powstania wilgoci w miejscu montażu i ewentualnego zagrzybienia. Okna zainstalowane ciepłym montażem zyskują odpowiednie warstwy izolacyjne i przepuszczalne zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz! Takie prace należy jednak zlecać jedynie dobrze wyszkolonej ekipie, która dokładnie wie co robi!